Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Opilý řidič havaroval do oplocení pozemku a garáže, poté místo nehody opustil

KOLÍNSKO – Muž nadýchal téměř jedno a půl promile. 

Policisté neustále upozorňují řidiče, že alkohol a jiné návykové látky (drogy) za volant nepatří. Jízda pod vlivem návykových látek je velmi riskantní a nebezpečná, a to jak pro samotné řidiče, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. 

V pátek 16. dubna po 22. hodině vyjel s vozem teprve devatenáctiletý řidič, který byl silně ovlivněn alkoholem, ze silnice a projel plotem až do garáže. Místo toho, aby věc oznámil na policii, od nehody odešel. Při dopravní nehodě byl lehce zraněn spolujezdec.

K dopravní nehodě došlo dle provedeného šetření tak, že 19letý řidič řídil osobní vozidlo Škoda Superb od obce Bylany ke křižovatce ulic Přistoupimská a Bylanská, kde pravděpodobně nepřizpůsobením rychlosti nezvládl řízení a vyjel mimo komunikaci. Vlivem nezvládnutého řízení vyjel ze silnice, kde následně přední částí vozu prorazil oplocení pozemku domu a jízdou přes pozemek skončil havarovaný v garáži. Mladík vystoupil z auta a místo nehody opustil, aniž by věc nahlásil na policii. Policisté během chvíle řidiče našla a odvezla jej zpět k události. Na místě se podrobil dechové zkoušce, kdy přístroj naměřil pozitivní výsledek s hodnotou více jak 1,40 promile.

Svou jízdou pod vlivem alkoholu mladík způsobil škodu na majetku poškozených v odhadované výši 250 tisíc korun a na vozidle škodu ve stejné výši.

Devatenáctiletý muž je v současné době podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což může být potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbáním se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí.
 
Zkrátka alkohol za volant NEPATŘÍ! 
Jak ukazují výzkumy, alkohol se podepisuje na způsobu řízení. Již při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol i drogy za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění.

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Kolín
19. dubna 2021

vytisknout  e-mailem