Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Operativní akce s krycím názvem RIO

Pražští a plzeňští kriminalisté spolu s celníky dopadli organizovanou skupinu pachatelů násilné trestné činnosti. 

Kriminalisté z pražské Palmovky, jejichž specializací jsou loupežná přepadení, ve spolupráci s příslušníky Odboru pátrání Plzeň Celní správy GŘC MF ČR a policisty z hospodářské kriminálky plzeňského krajského ředitelství provedli v uplynulých dnech realizaci, jejíž součástí byla i mezinárodní justiční spolupráce ve věcech trestních ato ve věci případu zvlášť závažného násilného zločinu spáchaného na území Spolkové republiky Německo. Orgány činné v trestním řízení Spolkové republiky Německo o případu informovaly minulý týden zde.

Po více jak roční mravenčí práci se podařilo kriminalistům a příslušníkům Celní správy shromáždit dostatek důkazů k provedení samotné akce, která byla realizována ve spolupráci s němeskou policií počátkem října. Při akci bylo zatčeno, zadrženo a jinak omezeno na osobní svobodě celkem 15 osob ve věku od 21 do 61 let na území tří evropských států. Na čtyři tyto osoby byl vydán Evropský zatýkací rozkaz a na další osobu, která před šesti lety uprchla z vězení na Ukrajině a pod skrytou identitou se skrývala na našem území, dokonce Mezinárodní zatýkací rozkaz. Skupinu tvořili zejména muži ukrajinské národnosti (bývalí příslušníci ozbrojených složek), občané ČR a SRN. Skupina se dopouštěla různorodé násilné, majetkové a společensky nebezpečné trestné činnosti nejen na území České republiky, ale i SRN, Slovenska a Rakouska, její členové páchali např. loupežná přepadení, nedovolená ozbrojování, krádeže, krácení daní atd.

Její členové s ohledem na svou minulost pracovali sofistikovaně a skupina měla svoji hyearchii s rozdělením rolí. Dosud zadokumentovanou trestnou činností pachatelé způsobili škodu přesahující deset miliónů korun. Vzhledem k nebezpečnosti pachatelů a jejich minulosti prováděla jejich zatýkání na území ČR Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a Skupina operativního nasazení Celní správy (S.O.N.).

Vzhledem k dosud prováděnému vyšetřování je velmi pravděpodobné, že se okruh zatčených a posléze obviněných osob ještě rozšíří.Na území ČR i SRN policisté a celníci provedli množství domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž byla nalezena speciálně upravená střelná zbraň, finanční hotovost v řádech milionů korun, zlaté šperky v hodnotě milionu korun, více jak 300g methamphetaminu, zajištěno  1,5 tuny řezaného tabáku, velké množství nekolkovaných cigaret, odcizené luxusní vozidlo v hodnotě tří milionů korun, padělané pasy, razítka a písemnosti sloužící k legalizaci pobytů cizinců na našem území.

Zatčeným osobám, které se nacházejí ve vydávací vazbě nebo již byly předány k trestnímu stíhání do SRN, hrozí až 15 leté vězení. Je velmi pravděpodobné, že po vykonání trestu si další trest odpykají v České republice, kde jim hrozí dalších osm let za mřížemi. Vzhledem k rozsahu akce se samotné realizace zúčastnilo celkem 250 policistů na území ČR a dalších 100 policistů na území dalších evropských států.

O akci informuje mimo jiné i Generálního ředitelství cel na svém portálu.
 

 mjr. Mgr. Andrea Zoulová - 1. prosince 2016

vytisknout  e-mailem