Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pád letadla

fotogalerie   V dubnu 2013 se v horské oblasti okolí města Sospel na státní hranici Francie a Itálie konal 3. test projektu European Emergency Sypport Systém – ESS „Pád letadla/lesní požár na francouzsko-italské hranici“, který je podporován Evropskou komisí.      

Na začátku testu byla simulována havárie a následný pád letadla v horské oblasti Col de Vescavo v jižní Francii na francouzsko-italské hranici, a dále požár, který se šířil díky proudícímu větru. Ihned po incidentu byly mobilizovány jednotky záchranných složek – hasiči, zdravotníci, policie (státní i četnictvo). Záchranáři měli za úkol zachránit oběti nehody a eliminovat šířící se požár.
V důsledku nastalé krizové situace se zástupci úřadů rozhodli, že využijí možnosti postavit místní operační středisko/řídící štáb LCP přímo v oblasti nehody a využít systému ESS přímo v terénu. Systém ESS umožňuje zajistit všudypřítomný monitoring situace a aktuální informace pro řídící orgány a operativní činnost a relevantní požadavky pro řízení situace a to za pomoci různých technických prostředků, jako je UAV, monitorovací balón, různé senzory (chemické látky, toxické látky, meteorologie).
Řešení ESS, které bylo představeno v oblasti Sospel, zajišťuje simulaci šíření požáru, odhad rozptylu toxických látek, které vznikly při požáru vzniklém po letecké havárii, řízení použití sil a prostředků nasazených ve vzdušném prostoru a na zemi pro vyhledávání a lokalizaci zraněných pasažérů a obětí v oblasti nehody, monitorování dopravní situace, vysílání zpráv obyvatelům oblasti, aby byly neustále informováni o situaci. Komunikace je zajištěna vytvořením ad hoc bezdrátové sítě s využitím technologie mesh.
Aktualizace pořízení dat a řízení operací je podporováno portálem ESS, který běží v místním operačním středisku LCP a disponuje kvalitními mapovými podklady pro vizualizaci situace v terénu.

Pro všechny účastníky projektu byl připraven hlavní stan, kde byly k dispozici velkoplošné obrazovky, na nichž by prezentovány záběry z terénu zachycené z bezpilotního letadla UAV a kamery balonu. Veškeré záběry, které jsou promítány na obrazovky, mohli účastníci sledovat také na svých tabletech, PDA či iPad. Pro šíření, ale i pro získávání informací je využíváno také internetových sociálních sítí.

 

vytisknout  e-mailem