Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Operace "GOROLA-SUNG"

Zadržení rozsáhlé mezinárodní zločinecké sítě osob, která působila na území tří států a pravidelně zásobovala drogový trh metamfetaminem v řádech minimálně stovek kilogramů. 

V rámci společné operace, nazvané na českém území „GOROLA-SUNG“, rozkryli policisté České, Slovenské a Polské republiky mezinárodní organizovanou zločineckou skupinu osob zabývající se výrobou a obchodem s metamfetaminem ve velkém rozsahu. Specificky uspořádaná skupina, která působila na území všech tří států a v jejímž čele stáli tři hlavní pachatelé, opakovaně a pravidelně organizovala ucelený řetězec nelegálního jednání, jež vedlo k výrobě a prodeji metamfetaminu v řádech minimálně stovek kilogramů. Policisté, spolupracující v rámci úzké mezinárodní spolupráce, zadrželi a obvinili celkem 38 osob.

Obvinění pachatelé české, slovenské, polské a vietnamské národnosti, vytvořili dobře organizovanou zločineckou skupinu, kde se každý svou dílčí úlohou podílel na opakované a pravidelné nelegální výrobě metamfetaminu v řádech desítek kilogramů na jeden var a jeho následném prodeji. Na území Polské republiky docházelo k obstarání léků s obsahem pseudoefedrinu z lékáren a to způsobem, jenž umožňoval obejít zavedenou regulaci prodeje těchto masivně zneužívaných léčiv. Pomocí kurýrů byly léky dopraveny na území Slovenské republiky, kde byly podrobeny zpracování pro následné využití při výrobě metamfetaminu. Po dovozu tohoto prekursoru na území České republiky docházelo v laboratoři umístěné v průmyslovém objektu na Karvinsku k výrobě drogy. Samotnou výrobu metamfetaminu zajišťovaly osoby vietnamské národnosti dopravované za tímto účelem ze severních Čech. Vyprodukovaný metamfetamin zločinci převáželi konspirativně ukrytý v potravinách a spotřební elektronice tak, aby při případné kontrole nebylo patrné, že pašují drogy. Za účelem usnadnění a zastření páchání trestné činnosti pachatelé využívali obchodní firmu.

V rámci trestního spisu akce „GOROLA-SUNG“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ostravě, bylo v České republice doposud zahájeno trestní stíhání proti 8 osobám a jedné právnické osobě. Obviněným osobám hrozí v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení za spáchaný zvlášť závažný zločin Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst., odst. 3 písm. c), odst. 4 písm. b), písm. c) trest odnětí svobody v délce až 18 let.

Operace „GOROLA-SUNG“ probíhala v součinnosti s Krajským ředitelstvím policie Moravskoslezského kraje a do závěrečné fáze byli nasazeni kromě policistů Národní protidrogové centrály SKPV a krajského ředitelství i specialisté z Vojenské policie, Celní správy, Služby kriminální policie a vyšetřování Městského ředitelství Ostrava, zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, Speciální pořádkové jednotky KŘP Ústí nad Labem, Odboru technické ochrany Krajského ředitelství Praha, příslušných specializovaných útvarů a dále v úzké spolupráci se zahraničními útvary Centralne Biuro Sledcze Policji a Straže granicznej Polské republiky a Národní protidrogová jednotka NAKA Slovenské republiky.

V rámci závěrečné české části realizace operace bylo provedeno přes 20 domovních prohlídek v rámci severních Čech a Moravskoslezského kraje, při kterých byla zajištěna velkokapacitní laboratoř metamfetaminu, jejíž velikost se již rovnala průmyslové produkci a zcela se vymykala jiným takovýmto ilegálním laboratořím odhalovaným v tomto regionu, 10 kg léčiv, velké množství pomocných chemických látek a odpadních látek z výroby, pěstírna netechnického konopí, 10 kg sušiny marihuany, cca 9.000.000,- Kč v hotovosti v různých měnách, sedm vozidel, krátká střelná zbraň a větší množství střeliva. Dále se podařilo prokázat zapojení skupiny do převozu 14 kg metamfetaminu, který zachytila Skupina mobilního dohledu z Celního úřadu pro hl. m. Prahu v polovině července a vyšetřují jej policisté Krajského ředitelství hl. m. Praha.

V rámci tohoto případu byla rozkryta kompletní mezinárodní zločinecká skupina pachatelů. Celkem bylo zadrženo 38 osob, 8 v České republice, 23 v Polsku a 7 na Slovensku. Další tři pachatelé jsou na útěku a bylo po nich vyhlášeno pátrání. Zadržení pachatelé jsou stíháni vazebně. Někteří členové skupiny byli již v minulosti stíháni pro drogovou trestnou činnost. Vyšetřování případu pokračuje a s ohledem na velký rozsah páchání trestné činnosti lze předpokládat propojení s dalšími případy řešenými orgány činnými v trestním řízení na území EU.

Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
13.9.2017

                                                                                                                          vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                                  
ředitel

Odkazy do noveho okna

operace GorolaSung (6)

operace GorolaSung (6) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (7)

operace GorolaSung (7) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (8)

operace GorolaSung (8) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (9)

operace GorolaSung (9) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (10)

operace GorolaSung (10) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (1)

operace GorolaSung (1) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (13)

operace GorolaSung (13) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (11)

operace GorolaSung (11) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (12)

operace GorolaSung (12) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (14)

operace GorolaSung (14) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (15)

operace GorolaSung (15) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (5)

operace GorolaSung (5) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (4)

operace GorolaSung (4) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (3)

operace GorolaSung (3) 

Detailní náhled

operace GorolaSung (2)

operace GorolaSung (2) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem