Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Operace "BUDEC"

V rámci operace s krycím názvem „BUDEC“ odhalili detektivové Národní protidrogové centrály mezinárodní organizovanou zločineckou skupinu osob zabývající se zakládáním a provozováním velkoobjemových pěstíren konopí a následnou výrobou a distribucí marihuany, a dovozem a distribucí kokainu na území ČR. Síť pěstíren netechnického konopí, provozovaná touto skupinou osob, byla vybavena nejmodernější technologií pocházející z oficiálních prodejen s pěstitelskými potřebami tzv. „growshopů“. Celkem policisté doposud zajistili 11 „indoor pěstíren“ netechnického konopí, 7246 rostlin konopí, 34 kg sušiny marihuany, 1 kg kokainu, větší finanční hotovost a zadrželi a obvinili 16 osob. 

Případ „BUDEC“ je specifický zejména hierarchickým uspořádáním a fungováním pachatelů v rámci organizované skupiny, rozsahem a způsobem páchání trestné činnosti a promítnutím nového trendu v ČR, významného zapojení některých etnik bývalé Jugoslávie do určitých odvětví drogové kriminality, jež se již projevil i v řadě evropských zemí.

Zločinecká skupina osob, převážně srbské národnosti, se zejména specializovala na zakládání společností, kdy na tyto společnosti byly následně kupovány a pronajímány nemovitosti hlavně v Praze a Středočeském kraji, a v nich zřizovány „indoor pěstírny“ rostlin netechnického konopí. Pěstování rostlin netechnického konopí probíhalo skrytým způsobem a ve velkém rozsahu. K pěstování pachatelé využívali moderní a poměrně nákladné sofistikované technologie, zejména v podobě tzv. „pěstebních stanů“ a speciálních hnojiv, za účelem a s úmyslem urychlit růst a získat vysoce prošlechtěný kultivar rostliny konopí s vysokým obsahem psychotropních kanabinoidních látek. Vlivem provozování této trestné činnosti došlo ke značné kontaminaci všech nemovitostí a nežádoucím stavebním zásahům, včetně zásahů do eklektických rozvodů.

V rámci trestního spisu akce „BUDEC“, který dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, bylo doposud zahájeno trestní stíhání proti 16 osobám srbské, makedonské a české národnosti, kdy některé z osob se prokazovaly falešnými doklady. U jedné této osoby bylo zjištěno, že na její pravou totožnost je vydán mezinárodní zatýkací rozkaz. Všechny zadržené a obviněné osoby jsou stíhány vazebně. Některým obviněným osobám hrozí v současné době, v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení za spáchaný zvlášť závažný zločin Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c), odst. 4 písm. b) trestního zákoníku a Účast na organizované zločinecké skupině podle ust. § 361 odst. 1 trestního zákoníku trest odnětí svobody v délce až 24 let.

Operace „BUDEC“ probíhala v součinnosti s Krajským ředitelstvím policie Středočeského kraje a do závěrečné fáze byli nasazeni kromě policistů Národní protidrogové centrály SKPV i specialisté z  Kriminalistického ústavu  Praha, Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie hl.m. Praha, Vojenské policie, Celní správy, Útvaru rychlého nasazení, zásahových jednotek Krajského ředitelství policie hl.m. Praha, Středočeského, Ústeckého a Královéhradeckého kraje, Speciální pořádkové jednotky KŘP Ústí nad Labem a příslušných specializovaných útvarů.

V rámci závěrečné realizace operace bylo provedeno přes 20 domovních prohlídek v Praze a Středočeském kraji, při kterých bylo zajištěno deset aktivních, plně funkčních „indoor pěstíren“ rostlin netechnického konopí, s celkovým počtem 7246 rostlin v různém stádiu vzrůstu, kdy hodnota z tohoto množství vyrobené omamné a psychotropní látky v sušeném stavu by se mohla na černém trhu pohybovat v ceně přesahující 2.000.000 EUR, dále jedna zařízená neaktivní velkokapacitní „indoor pěstírna“ a 34 kg sušiny marihuany. Dále byla zajištěna finanční hotovost ve výši 55.000 EUR, jedno motorové vozidlo a čtyři nemovitosti.

Tento případ není v současné době uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a nelze vyloučit, že dojde k zadržení a obvinění dalších osob.

Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
18.7.2017

                                                                                                                       vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                              
 ředitel

vytisknout  e-mailem