Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Operace "ADNOT"

Dnešním dnem pokračuje u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení s členy devítičlenné organizované zločinecké skupiny osob, které se zabývaly provozováním velkopěstíren konopí na území České republiky a obchodem s marihuanou ve velkém rozsahu v rámci Evropské unie. 

Členové organizované zločinecké skupiny měli každý přesně určenou svou roli. Na různé právnické osoby si pronajímali vhodné objekty, které maximálně využívali pro zřízení „indoor pěstíren“ netechnického konopí a následnou výrobu marihuany. Objekty byly vybaveny nejmodernější technologií pro vnitřní pěstování rostlin. Pěstování rostlin zajišťovali speciálně proškolení zahradníci. Díky sofistikované technologii získávali minimálně čtyřikrát ročně rostliny konopí v řádech tisíců, s vysokým obsahem psychotropních kanabinoidních látek. Odhadovaná produkční schopnost provozovaných pěstíren se pohybuje okolo jedné tuny marihuany ročně. Převážná část produkce směřovala prostřednictvím předem domluvených velkoodběratelů do Maďarska a Polska.

Při realizaci operace zajistili policisté dvě rozsáhlé pěstírny na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, včetně velkého množství hnojiv, semen konopí, asi 4000 rostlin netechnického konopí a přes 350 kg sušiny marihuany. Dále byly jako výnos z trestné činnosti zajištěny finanční prostředky různých měn v celkové výši 2.635.000,- Kč a dvě luxusní osobní motorová vozidla.

Vlivem provozování této trestné činnosti došlo ke značné kontaminaci nemovitostí a nežádoucím stavebním zásahům, včetně zásahů do eklektických rozvodů a krádeži elektřiny ve výši téměř 3,5 milionů korun.

V rámci trestního spisu akce „ADNOT“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ostravě, bylo v České republice doposud zahájeno trestní stíhání proti 9 osobám, osmi vietnamské a jedné české národnosti. Zadržení pachatelé jsou stíháni vazebně. Obviněným osobám hrozí v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení za spáchaný zvlášť závažný zločin Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c) a dvěma hlavním organizátorům i odst. 4 písm. b) trestního zákoníku, trest odnětí svobody v délce trvání 8 až 18 let.

Do závěrečné fáze operace „ADNOT“ byli nasazeni kromě policistů Národní protidrogové centrály SKPV i specialisté z Celní správy, zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, policisté z Krajského ředitelství Olomouckého a Moravskoslezského kraje a příslušné specializované útvary.

Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková mluvčí
17.5.2018                                                                                                             brig. gen. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                                 ředitel

Odkazy do noveho okna

Operace Adnot (2)

Operace Adnot (2) 

Detailní náhled

Operace Adnot (1)

Operace Adnot (1) 

Detailní náhled

Operace Adnot (3)

Operace Adnot (3) 

Detailní náhled

Operace Adnot (4)

Operace Adnot (4) 

Detailní náhled

Operace Adnot (5)

Operace Adnot (5) 

Detailní náhled

Operace Adnot (6)

Operace Adnot (6) 

Detailní náhled

Operace Adnot (8)

Operace Adnot (8) 

Detailní náhled

Operace Adnot (7)

Operace Adnot (7) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem