Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Opatření nejen v dopravě

Ms kraj: S blížící se Památkou zesnulých… 

V souvislosti s Památkou zesnulých plánují  moravskoslezští policisté již tradičně v našem kraji zvýšený dohled, a to ve dvou základních rovinách. Samozřejmostí bude součinnost s městskou (obecní) policií.

První rovinou je oblast dopravy. Policisté zvýší v rámci dopravně bezpečnostního opatření dohled nad bezpečností silničního provozu. Zaměří se na kontrolu dodržování pravidel silničního provozu na komunikacích převážně u hřbitovů a rovněž na příjezdových cestách k nim. Do akcí se zapojí policisté služby dopravní policie ostravského městského ředitelství a jednotlivých územních odborů, rovněž tak policisté jednotlivých obvodních oddělení. Řidiči, kteří usedají za volant každý den, by kromě respektování pravidel silničního provozu měli přidat toleranci, ohleduplnost a vyšší obezřetnost, neboť v této době mohou na silnice vyjet rovněž takzvaní sváteční řidiči.

K této oblasti, tedy bezpečnosti silničního provozu, se v návaznosti na lidově řečeno Dušičky vztahuje z hlediska času pojem „snížená viditelnost“. Pěším účastníkům silničního provozu si proto dovolíme připomenout povinnost chodců v souvislosti s reflexními prvky. Zákon o provozu na pozemních komunikacích nejohroženějším účastníkům silničního provozu stanoví, že „pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Nezapomeňte tedy pro své bezpečí a bezpečí vašich blízkých učinit maximum. K řidičům pak směřuje apel, aby brali na zřetel a přizpůsobili jízdu faktu, že v místech a okolí hřbitovů bude zvýšený pohyb chodců.

A přejděme k základní oblastí druhé. Policisté se v rámci zvýšeného výkonu služby zaměří na kontroly hřbitovů a parkovišť u hřbitovů. Každoročně připomínáme, aby návštěvníci měli na paměti, že chvilkové nepozornosti mohou i v těchto dnech využít osoby, které na hřbitovy nepřicházejí vzpomenout na zesnulé. Terčem jejich zájmu mohou být například při čištění hrobů odložené kabelky, peněženky nebo mobilní telefony. Stejně tak apelujeme, aby v zaparkovaných vozidlech poblíž hřbitovů nebyly viditelně ponechané věci, především cennosti či doklady.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 29. října 2019

vytisknout  e-mailem