Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Aktuálně - archiv

23.11.2009

Krádeže v Penny v Červeném kostelci
V minulých dnech neznámý pachatel opět využil nepozornosti starší ženy, která nakupovala v obchodě a z tašky, kterou měla zavěšenou na nákupním vozíku, jí odcizil peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a doklady. Proto bych chtěl všechny upozornit, ale zejména seniory, na které se totiž tito lapkové zaměřují, aby měli peněženku a jiné důležité věci vždy u sebe a v žádném případě, aby neměli v blízkosti platební karty napsaný PIN kód.
pprap. Radovan Šinták


9. 11. 2009
Děti by chtěl, ale povinnosti mu uložené si neplní!
Jeden zapomětlivý otec nedbá na skutečnost, že má své bývalé manželce bydlící v Červeném Kostelci, vždy k pátému dni v měsíci, platit výživné na svého nezletilého syna ve výši 2.800 Kč. Tatínek, který neplněním své zákonné povinnosti dluží  na výživném synovi částku 51.394 Kč, je asi stěhovavý tvor, ani doma ani na jiných místech se příliš nezdržuje.  Situace je pro matku o to složitější, že zapomětlivý taťka zřejmě cestuje  po státech Evropské unie. Pokud bude otec dopaden a bude mu prokázán trestný čin zanedbání povinné výživy, tak mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.
prap. Bc. Malý Michal

 21. 10. 2009
Výměna řidičských průkazů jejichž platnost končí k 31. prosinci 2010
Řidiči, kteří mají řidičské průkazy, které byly vydány v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 jsou povinni si je vyměnit nejpozději do 31. prosince 2010. Řidiči, kterých se tato výměna týká by ji neměli odkládat na poslední chvíli a měli by si průkazy vyměnit, neboť by se mohlo stát, že to do uvedeného data nestihnou a budou za to policií sankcionováni. Ministerstvo dopravy ČR uvádí, že k 31. 7. 2009, tak neučinilo ještě cca 1.090.000 řidičů.
Pprap. Šinták
13. 10. 2009
BONO 2009
Ve dnech 17. - 18. 10. 2009 proběhne v okolí rybníka Brodský a Špinka závod psích spřežení BONO 2009. V sobotu, 17. 10. 2009, proběhne závod od 12 do 16 hodin a následující den od 10 - 14 hodin. Policie upozorňuje všechny řidiče, že v uvedených dnech v uvedených časech bude omezen provoz na komunikaci, která vede z Červeného Kostelce okolo rybníků Brodský a Špinka. Omezení je z důvodu, že trasa závodu tuto komunikaci kříží.
prap. Bc. Michal Malý
 9. 10. 2009
Kdo kradl mezi spolužáky ?
Dosud nezmámý pachatel kradl mezi spolužáky na jedné ze škol v Červeném Kostelci. Neopatrná majitelka školního batohu si jej odložila ve třídě a neměla ho pod kontrolou. V batohu měla peněženku s finanční hotovostí, osobními doklady, řidičským průkazem a platební kartou. Krádež přišla dívka nahlásit až s jednodenním zpožděním a svoji škodu přitom vyčíslila na 900 Kč. Policie žádá takové roztržité a neopatrné studenty (občany), aby si co nejlépe hlídali své tašky a batohy. Často v nich mají i věci, které mají podstatně větší hodnotu než v tomto případě, a přesto je poněkud lehkomyslně nechávají bez dozoru. Větší opatrností a bdělostí také předejdou následným nepříjemnostem se zařizováním nových dokladů a nebo blokací karet k bankovnímu účtu, které si banka velice dobře zpoplatní.
prap. Bc. Michal Malý
 1. 10. 2009
Pro peníze si přišel s pistolí
Svátek nesvátek v ranních hodinách si přišel nezvaný host do jednoho místního podniku pro peníze. V době předání směny a počítání tržby zazvonil u dveří jistého zábavného podniku muž a chtěl se dostat dovnitř. Obsluha asi nebyla moc při smyslech, unavená po noční směně, místo aby zákazníka přes prosklené zamčené dveře odmítla,  otevřela a chtěla mu říci, že je po dobu předání směny zavřeno. Muž, který byl za dveřmi, na překvapenou obsluhu vytáhl zbraň a špatnou češtinou po ní požadoval vydání všech peněz. Vyděšená obsluha mu vydala tržbu ve výši 25.000 korun. Policie by touto cestou chtěla požádat osoby, kteří pracují s penězi, aby v době předání směny a počítání tržby nikoho do provozovny nevpouštěli.
prap. Bc. Michal Malý
 23.9.2009
Vloupání do rodinných domů
V minulých dnech došlo opět k vloupání do rodinného domu. Pachatel, nebo pachatelé se zaměřují na rodinné domy, většinou novostavby. Do domu se dostávají tak, že vyvrtají otvor do plastových dveří a jejich rámu, kdy poté nezjištěným předmětem překonají mechanismus zavírání dveří. Následně v domě odcizují mobilní telefony, veškeré doklady, finanční hotovost, platební karty a elektroniku. Vždy se  jednalo o vloupání v nočních hodinách, kdy obyvatelé domu v domě spali.
pprap. Šinták
 17.9.2009
Změny v povinné výbavě - rezervu můžete nechat doma, přibalte rexlexní vestu
Od 15. září již není potřeba u  novějších automobilů do 3,5 tuny rezerva. Majitelé těch starších, které se již nevyrábějí, budou potřebovat k vyjmutí rezervy souhlas výrobce, pokud samozřejmě stále existuje. Je-li náhradní kolo součástí deformační zóny vozu (například u Škodovek řady 105/120/130 s motory vzadu), bude muset v zavazadlovém prostoru vozu zůstat i nadále. U osobních aut stále zůstává povinnost vozit s sebou náhradní žárovky, elektrické pojistky, příruční zvedák, klíč na šrouby kol, výstražný trojúhelník a lékárničku.
Od 1. ledna 2011 pak bude součástí povinné výbavy reflexní vesta a změní se obsah lékárničky.
pprap. Šinták
 8. 9. 2009
Co jim to přináší za uspokojení?  Několik nemovitostí  hyzdí čmáranice
Na zdejší obvodní oddělení v minulých dnech oznámilo několik poškozených majitelů nemovitostí, že jim v noci ze 30. na 31. 8. 2009 někdo "vyzdobil" jejich pěkně udržované nemovitosti nesmyslnými hieroglyfy a nic neříkajícími obrazci. Mezi majiteli nemovitostí nebyly pouze jenom soukromé osoby, ale i město Červený Kostelec. Neznámí pachatelé svým jednáním, které snad uspokojuje pouze jenom je, způsobili škodu na majetku ve výši 8.500 Kč. V případě, že dojde k jejich odhalení, jim hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest.
prap. Bc. Michal Malý
 21.8.2009
Průvod městem Červený Kostelec
V neděli 23.8.2009  od 10:00 hodin půjde průvod ulicemi města. Přibližně v době od 10:00 do 12:00 hodin bude uzavřena křižovatka ulic 17. listopadu, 5. května, Sokolská, Boženy Němcové, Manželů Burdychových.
pprap. Šinták
21.8.2009
 

55. ročník Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci

Tradičně se v srpnu Červený Kostelec promění ve střed folklorního světa. Ve dnech 19. – 23.srpna 2009 se zde bude konat již 55. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Červený Kostelec. Přírodní areál u Divadla J. K. Tyla opět ožije hudbou, tancem a zpěvem. Během pěti festivalových dnů a nocí se zde představí 23 folklorních souborů z různých částí světa. Zahrají soubory z Bolívie, Číny, Chorvatska, Itálie, Izraele, Mexika, ostrova Santiago, Peru, Polska, Řecka, Slovenska, Španělska, Turecka, tuzemské soubory Ondráš z Brna, Ratíškovská Dolina z Ratíškovic, Rusavjan z Rusavy, Vsacan ze Vsetína, dětské soubory Děcka ze Skoronic, Červánek z Hradce Králové, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna a domácí soubor Hadářek.

Informace: Městské kulturní středisko tel.: +420 491 465 919, +420 491 495 400
pprap. Šinták

 

4.8.2009
 
Důvěřivý podnikatel
Majitel firmy doplatil nejspíš na svou neopatrnost a důvěru ve své zaměstnance, kterým do této doby věřil. V minulých dnech v jedné soukromé firmě v Červeném Kostelci neznámý pachatel nezjištěným způsobem, bez poškození zámků a dveří, odcizil z kanceláře majitele firmy z trezoru, který je zabudovaný ve zdi, finanční hotovost ve výši 280.000,- Kč. Pro peníze si v nočních hodinách došel nejspíš někdo ze zaměstnaců firmy, neboť objekt si odemkl klíčem a přesně věděl, kde jsou klíče od kanceláře i trezoru. Pachateli, po kterém nyní policisté pátrají, v případě dopadení hrozí až tříletý trest odnětí svobody.
pprap. Šinták
 
 
31.7.2009
 
Nezdařené vloupání
V uplynulých dnech v ranních hodinách strážníci Městské policie Červený Kostelec a hlídka zdejšího obvodního oddělení policie zadržela mladíka, kterého policisté vzápětí obvinili ze spáchání trestného činu pokusu krádeže vloupáním a poškozování cizí věci. Mladíka policisté zadrželi ihned potom, kdy za užití dlažební kostky rozbil skleněnou výlohu prodejny s tabákovými výrobky, kde chtěl odcizit cigarety, což se mu však nepodařilo. Následně ještě rozbil kamenem skleněnou výplň vchodových dveří do prodejny jízdních kol. V této prodejně měl vyhlídnuté jízdní kolo v hodnotě 16.000,- Kč. Kolo se mu odcizit opět nepodařilo, a to díky rychlému příjezdu hlídek. Protože je podezřelý místní mladík "v podmínce", tak mu za tyto činy mu hrozí až 2 roky odnětí svobody.  V brzké době se dočká svého potrestání a třeba si půjde si na chvíli "sednout do chládku". 
pprap. Šinták
 
 
13. 7. 2009
 
Tatínek asi ztrácí paměť
V minulých dnech oznámila na zdejší oddělení nešťastná matka, že její bývalý manžel a otec jejich dcery si řádně a včas neplní svoji vyživovací povinnost na nezletilou dceru, která mu byla stanovena okresním soudem. Šetřením bylo zjištěno, že zapomnětlivý tatínek své dceři dluží na výživném částku 32.900 korun. Pokud se otci prokáže, že se dopustil trestného činu Zanedbání povinné výživy, tak mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.
prap. Bc. Michal Malý
 
 
10.7.2009.
 
Zadržený mladík
V uplynulých dnech byl na autobusovém nádraží  v Červeném Kostelci zajištěn strážníkem městské policie mladík, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Následně, co strážník předal mladíka kolegům ze státní policie, policisté v něm zjistili místního výrostka, kterému se asi nelíbí ve výchovném ústavu a pravidelně z něj utíká. Naposledy byl zadržen hlídkou v sobotu 12.6.2009 a poté eskortován do Dětského diagnostického ústavu v Hradci Králové, ze kterého ještě tentýž den v noci utekl. O pár hodin později ho však lapli podruhé. Následně pak vyrozuměli ředitele DVÚ Králíky, protože v něm má mladík nařízenou ústavní výchovu. Asi po dvou hodinách byl mladík předán vychovateli DVÚ Králíky, který zajistil jeho převoz zpět do ústavu.
pprap. Šinták 

2. 7. 2009

Nezvaný host v garáži                                                                                                                                                                                                          
V minulých dnech se nezvaný host zastavil v garáži, která byla ve stodole u rodinného domu v Červeném Kostelci. Do stodoly vnikl, po použití páčidel, ze dvora domu. V garáži tento nezvaný host odcizil motocykl JAWA 350/638, který tam měl zaparkovaný jeho majitel. Při odchodu vstupními vraty do garáže ještě stihl poškodit před motocyklem stojící osobní vozidlo. Řádění nikým nepozvaného hosta tak přišlo majitele jízdních prostředků na 19.500 Kč. V případě zjištění pachatele mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest.                                                                                         
prap. Bc. Michal Malý

 

19. 6. 2009

POZOR, neznámí lapkové útočí!                                                                                                                                                                                        
V uplynulých dnech navštívil nezvaný host jednu sklepní kóji v Červeném Kostelci, ze které, po rozlomení zámku FAB, odcizil trekingové jízdní kolo a způsobil tak majiteli celkovou škodu ve výši 8.500 korun.                                                                                                                                                      
Touto cestou policisté, nejenom z Obvodního oddělení Červený Kostelec, žádají všechny spoluobčany, aby si více všímaly všech osob, které pouští do svého domu. Letní cyklistická sezóna je teprve na začátku a takovéto nepříjemné překvapení může potkat kohokoliv. Ze zkušeností víme, že včasná prevence, větší všímavost obyvatel a řádné zabezpečení svých jízních prostředků je účinnější než následné pátrání, při kterém, i přes veškerou snahu všech policistů, není úspěch zaručen.                                                                                                                                                                              
prap. Bc. Michal Malý

14.6.2009

Podávání alkoholu mladistvým
Během víkendu 13 a 14. 6. 2009 proběhla v nočních podnicích v Červeném Kostelci akce, kterou policisté zaměřili na podávání alkoholu mladistvým. Tato akce dopadla dobře, neboť nebyl odhalen žádný mladistvý hříšník, který by požil alkoholické nápoje.
pprap. Šinták 

5.6.2009

Pohřešovaný muž
Dne 3.6.2009 v 10:21 hodin oznamovatelka na linku 158 oznámila pohřešování svého manžela, který v ranních hodinách odešel z místa svého trvalého bysliště, kde zanechal vzkaz, ve kterém psal, že chce skoncovat se životem. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a "dopisu na rozloučenou" byla vyhlášena pátrací akce, které se zúčastnilo 5 policistů OOP Červený Kostelec, 3 policisté OOP Náchod, 2 policisté OOP Nové Město nad Metují, 2 policisté OOP Hronov, 9 psovodů se služebními psy, 2 kriminalisté, 5 strážníků Městské policie Červený Kostelec a 35 hasičů. Dále byl vyžádán vrtulník s thermovizí. V 14:57 hodin téhož dne, pohřešovaný muž přišel domů, kde se dozvěděl o svém pohřešování. Poté zavolal na linku 158, že je v pořádku a  je již doma. Následně byla pátrací akce ukončena a vrtulník, který už byl "ve vzduchu" se mohl vrátit zpět, aby mohl pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují.
pprap. Šinták

Motovíkend Broďák
Ve dnech 29.5.2009 do 31.5.2009 proběhne v ATC Brodský 12. ročník motorkářského srazu, který pořádá motoklub Věčná jízda.V pátek se na srazu začne soutěžemi a večer zahrají skupiny Traktor, Tchoři a ?asakra?. V sobotu v 12 hodin bude vyjížďka, která povede po trase: Broďák-Červený Kostelec-Červená Hora-Slatina-Hořičky-Brzice-Chvalkovice-Miskolezy (letiště) a zpět. Na letišti bude vystoupení kaskadéra na motocyklu. Po vyjížďce proběhnou "motorkářské" soutěže: pití piva na čas, hod klikou, "ulička sviní", atd. Večer zahrají skupiny Black Rose, Elbereth, Debil Heads, country-Klapeto. Mezi jejími vystoupeními bude ohňostroj, mokré tričko, ohnivá show a noční překvapení.  Policisté z místního obvodního oddělení budou celou akci monitorovat a v případě potřeby jsou připraveni komukoli z řad návštěvníků, pořadetelů nebo diváků přispěchat na pomoc. Po skončení srazu budou společně s dopravními policisty hlídkovat a kontrolovat, zda všichni na své stroje sedají za střízliva a dodržují dopravní předpisy. 
pprap. Šinták

 

15.5.2009

Opilý výtržník napadl strážníka městské policie
Minulý víkend v noci zavolala oznamovatelka na Městskou policii v Červeném Kostelci, že u jejího stánku s občerstvením u rybníku Špinka je parta podnapilých mladíků, z nichž jeden slovně a fyzicky napadá hosty jejího stánku. V době příjezdu hlídky městské policie na místo si zrovna podezřelý muž “vyřizoval účty“ s mladíkem, jenž se zastal ženy, kterou napadl před ním. Aby strážník městské policie zamezil dalšímu fyzickému napadení, tak se postavil mezi oba mladé muže. Jednání strážníka se ale agresivnímu muži nelíbilo, tak strážníka kopl do holeně levé nohy a začal do něho strkat. Strážníci proto agresivního muže zpacifikovali a spoutali. Protože se do zákroku vměšovali přátelé násilníka a hrozilo, že by mohla být hlídka městské policie napadena, tak si muži zákona přivolali na pomoc hlídku Policie ČR. Po příjezdu na místo policejní hlídka uklidnila situaci, zapsala si svědky i přátele agresivního muže, kterého poté eskortovala na obvodní oddělení v Červeném Kostelci k provedení dalších úkonů. Podezřelému muži pak policisté na služebně obvodního oddělení sdělili podezření z trestných činů útoku na veřejného činitele a výtržinictví. Následně byl podezřelý muž propuštěn a další vyšetřování bude vedeno na svobodě.
pprap. Šinták

 

7.5.2009

Lupiči unikali jen pár minut, pak spadla klec
V minulých dnech přepadl ozbrojený muž, maskovaný kuklou, obsluhu benzinové čerpací stanice na Červenokostelecku, kterou chtěl oloupit o denní tržbu. Jenže zakuklenec přecenil své síly a nepočítal s tím, že čerpadlář svou kůži nedá lacino a tržbu bude bránit. Poté, co maskovaný muž zjistil, že to s ním nevypadá dobře, udeřil čerpadláře revolverem do hlavy, čímž mu způsobil tržnou ránu, a z místa utekl. I nadále se čerpadlář zachoval duchapřítomně a zavolal na obvodní oddělení PČR Červený Kostelec, kde v 17:51 hodin toto loupežné přepadení oznámil. Na místo přepadení se ihned vydala hlídka. Při příjezdu k místu benzinové čerpací stanice si hlídka všimla stříbrného BMW s cizí SPZ, který odbočil směrem na Končiny. Policisté neváhali a vystartovali za autem, které za chvíli dostihli.  Při kontrole dokladů řidiče a spolujezdce si policisté ve voze všimli mačety a stříbrného revolveru, ihned proto jednali a muže v 17:58 hodin zadrželi. Poté oba zadržené eskortovali do policejní cely. Policejní vyšetřovatel posléze zahájil jejich trestní stíhání pro trestný čin loupeže. V případě dokázání viny pachatelům hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.
pprap. Šinták

Nezdařené vloupání do chatky na "Broďáku" - policisté a strážníci lapky na útěku pochytali
Minulý týden v noci vnikli dva muži po vypáčení dřevěných dveří do rekreační chatky u rybníku Brodský, kde se snažili odcizit krbová kamna. Kamna se jim však odcizit nepodařilo, neboť byli vyrušeni přivolanou hlídkou Městské policie Červený Kostelec. Pachatelé z chatky utekli, jeden směrem k přilehlému lesíku a druhý směrem k rybníku. Mezitím si hlídka městské policie přivolala na pomoc hlídku Obvodního oddělení Červený Kostelec a psovoda se služebním psem. Jeden z pachatelů byl vypátrán a zadržen hlídkou městské policie v lesíku. Druhý pachatel se skryl v mokřině, v rákosí u rybníku Brodský, kde byl vypátrán služebním psem. Na opakované výzvy, aby opustil úkryt nereagoval a stále se vzdaloval od hlídky na druhý břeh rybníku. Z tohoto důvodu jeden z příslušníků policie ČR použil donucovací prostředek varovný výstřel, po kterém se pachatel vzdal. Poté byli pachatelé převezeni na obvodní oddělení PČR Červený Kostelec k provedení služebních úkonů a následně eskortováni do cel předběžného zadržení.
pprap. Šinták

 

18.4.2009

Hořící dům
V první polovině dubna byl na Obvodní oddělení policie Červený Kostelec oznámen požár domu v Červeném Kostelci, části Horní Kostelec. Na místo se ihned vydala hlídka, která již z dálky spatřila černý dým, valící se ze střechy domu. Policisté při příjezdu na místo zastihli  přítomné dělníky při hašení. Ti hasili střechu pomocí kbelíků naplněných vodou, protože u domu nebyl ventil se zahradní hadicí. Hlídka se na místě ihned připojila k hašení střechy tím, že spolu s dělníky vytvořila řetěz, na jehož konci policisté lili vodu na hořící střechu. Muži zákona se dostali k požáru tak blízko, že plameny ohnivého živlu doslova hlídce olizovaly podrážky bot. Po příjezdu hasičů byli policisté s dělníky vystřídáni v hašení.  Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčiny se stále vyšetřují.
pprap. Šinták

 

8. 4. 2009

Pohřešovaná žena
V pondělí dne 6. 4. v 23:14 hodin žena středních let na linku 158 oznámila pohřešování své matky, která bez uvedení důvodu opustila pouze ve flaušové bundě, elastických kalhotách a bačkorách místo trvalého bydliště v obci poblíž Červeného Kostelce. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu s nutností užívat léky, a pokročilé noční době, odpovědný důstojník okamžitě vyhlásil pátrací akci. Do hledání ženy se zapojily dvě hlídky OOP Červený Kostelec, hlídky OOP Hronov, OOP Česká Skalice, DI Náchod, SDN Náchod, psovod se služebním psem a výjezdová skupina ÚO Náchod (celkem 18 policistů). Pátrací akce naštěstí neprobíhala příliš dlouho, v 01:40 hodin následujícího dne byla pohřešovaná nalezena na poli za vesnicí, v části Boušín. Vzhledem ke klimatickým podmínkám byla sice prochladlá a unavená, ale bez zjevného poranění. Lékařské ošetření nežádala. Poté byla pohřešovaná předána do péče rodinných přílušníků a policisté mohli pátrací akci ukončit. Vzhledem k tomu, že vypátraná osoba byla pod vlivem léků a unavená, byl její výslech odložen na denní dobu.
pprap. Šinták 

2. 4. 2009

Opilec demolující byt
V předešlých dnech oznámila žena z Červeného Kostelce na tísňovou linku 158, že její otec je v podnapilém stavu a demoluje zařízení bytu. Na místo ihned vyjela hlídka, která od dcery zjistila, že otec se nachází v uzamčeném pokoji  v horním patře domu, hlasitě křičí a něčím tluče do dveří. Bylo zřejmé, že se jedná o agresivní osobu. Po otevření dveří stál podezřelý s napřaženou paží, ve které držel kladívko a nesrozumitelně něco křičel. Na základě toho, protože hrozilo použití kladívka proti zasahujícím policistům, byl bez výzvy pomocí hmatů a chvatů sebeobrany stržen na zem, kde ho následně zasahující policisté zpacifikovali a spoutali. Při zásahu se muž lehce poranil od střepů na zemi, které zde již byly od jeho předchozího "úklidu" bytu. Agresivního, teď již mírně zkrotlého muže, policisté zajistili a předvedli na obvodní oddělení Červený Kostelec, kde se dobrovolně podrobil dechové zkoušce na alkohol. Přístroj Dräger mu naměřil 2,26 promile alkoholu v dechu. Poté policejní hlídka muže eskortovala do Oblastní nemocnice v Náchodě, kde ošetřili jeho řezné rány od střepů. Po ošetření lékařem, který muže shledal jako schopného k převozu a umístění na protialkoholní záchytné stanici v Hradci Králové, ho muži zákona doprovodili až do krasjkého města a předali do péče tamních lékařů. Po vystřízlivění pak na muže čekalo placení pobytu na záchytce a cesty policejního vozu, jehož jízdu na záchytnou stanici mají opilci za povinnost v plné výši uhradit.
pprap.Šinták

 

30. 3. 2009

Výstava z historie ozbrojených složek                                                                                                      
Ve dnech od 27.3.2009 do 9.4.2009 proběhne ve výstavní síni Městského úřadu v Červeném Kostelci výstava se zaměřením na ozbrojené a bezpečnostní složky Československé republiky z let 1914 po současnost. Na výstavě bude k vidění množství písemností, dokumentů a součástí vojenské a policejní výstroje. Výstava bude otevřena denně od 10:00 do 16:00 hodin včetně sobot a nedělí. Vstupné na výstavu je dobrovolné. Hlavním pořadatelem společně s Městským kulturním střediskem v Červeném Kostelci je Klub vojenské historie  Odolov, který v současné době rekonstruuje samostatný pěchotní srub TS-26.  Zahájení výstavy proběhne v pátek 27.3.2009 v 15:00 hodin. Všichni zájemmci z řad veřejnosti jsou srdečně zváni.          
pprap. Radovan Šinták                                                                                                                                  

23. 3. 2009

Mladistvé dívky konzumovaly alkohol                                                                                                                                                                                O minulém víkendu proběhla v nočních podnicích na červenokostelecku akce, kterou muži zákona tentokrát zaměřili na kontrolu podávání alkoholu mladistvým. Akce byla pro policisty úspěšná, pro rodiče provinilců však už nikoliv. V jednom z červenokosteleckých nočních podniků policisté při kontrole narazili na čtyři mladistvé osoby. U všech těchto osob byla dechová zkouška, provedená na přístroji Dräger, pozitivní. Zarážející na této skutečnosti je fakt, že se jednalo o dívky, a všechny teprve šestnáctileté.  Mezi těmito dívkami získala "zlatou" medaili slečna, které přístroj naměřil 1,13 promile alkoholu v dechu. Na základě zjištěných skutečností policisté informovali rodiče všech dívek.  Policejní řízení neminulo ani pracovníky obsluhy v restauračních zařízeních, kde dívkám podali alkoholiické nápoje.  Číšníky a čísnice, kteří si neověřili věk obsluhovaných dívek, čekala v blokovém řízení několikaset až tisícová pokuta. 
prap. Michal Malý
 

16.3.2009

Opilec zneužíval záchrannou službu

Tato situace se přihodila před několika dny policistům z obvodního oddělení v Červeném Kostelci. Důstojník tísňové linky 158 přijal oznámení, že v jedné restauraci na Červenokostelecku opilý a agresivní muž napadl dalšího hosta. Ten po jeho útoku krvácel a upadl do bezvědomí. Na místo okamžitě vyjela sanita rychlé záchranné pomoci z Oblastní nemocnice Náchod a hlídka policie z místního oddělení. Napadený muž byl po příjezdu policie a sanity na místě ošetřen a zdravotníci ho převezli do náchodské nemocnice. Na místě, kromě personálu a kamarádů napadeného, zůstali další dva muži a žena. 

Všichni z této skupinky byli podnapilí a jeden muž byl navíc velmi agresivní. Po příjezdu záchranných složek žena předvedla vynikající herecký výkon, sehrála hysterickou scénu, při níž vyhrožovala všem přítomným. Agresivní muž, jak se pak ukázalo, původce napadení, nedbal výzev přítomných policistů. Ti byli nuceni proti němu použít donucovacích prostředků hmatů a chvatů sebeobrany a přiložit mu služební pouta. Po převozu na policejní stanici k sepsání protokolu začal upadat do kolapsu a jevil abstinenční příznaky. Policisté proto znovu přivolali sanitu rychlé záchranné pomoci z náchodské nemocnice. Před jejím příjezdem se muž najednou policistům začal smát, jak byli ohromně vystrašeni. Policisté pochopili, že muž zřejmě vše jen předstíral, zdravotníci záhy vše potvrdili. Po příjezdu lékařky byl muž prohlédnut a lékařka konstatovala, že muži nic není a je zdravotně v pořádku. Lékařka sepsala záznam o výjezdu a sanita odjela zpět do Náchoda. 

Policisté poté s mužem provedli, vzhledem k jeho podnapilému stavu, potřebné a možné šetření a propustili ho. Další úkony následovaly až po jeho vystřízlivění. Po propuštění na něho před obvodním oddělením čekali jeho kamarádi, muž a žena z restaurace. Po chvíli postávání před oddělením muž náhle upadl na chodník. Druhý muž rychle volal policisty, aby zavolali pomoc, že jeho propuštěný kamarád upadl a silně se udeřil do hlavy. Protože ležící muž nereagoval na vnější podněty, tak mu policisté znovu přivolali sanitu rychlé záchranné pomoci. Zdravotníci znovu přijeli z Náchoda, muže ošetřili a odvezli ho do náchodské nemocnice na rentgen. Když sanita dojela do Náchoda, najednou muž začal komunikovat s osádkou a dělal, že se vlastně nic nestalo. 

Z rentgenu a důkladné lékařské prohlídky nakonec vyplynulo, že muž je zcela zdráv. 

Nad jednáním tohoto muže zůstává rozum stát, protože v době jeho „žertování“ s policisty a lékaři mohl někdo jejich pomoc opravdu potřebovat. Celou věc policie prověřuje jako podezření z trestného činu výtržnictví a policisté zvažují i  jeho stíhání pro zneužití záchranných složek. Pokud bude muž usvědčen a odsouzen, tak mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
prap. Michal Malý


10.3.2009

Konec škodné na Špince !
V těchto dnech se podařilo policii vypátrat škodnou, která od konce loňského roku řádila v rekreační oblasti Špinka u Červeného Kostelce. Ve spolupráci Obvodního oddělení Úpice, Obvodního oddělení Červený Kostelec a náchodských kriminalistů místní strážci zákona polapili devětačtyřicetiletého muže z Náchoda. Zadržený muž se doznal ke vloupání do pěti chat v rekreační oblasti Špinka a k posléze i k dalším zlodějským výpravám do rekreačních chat na Trutnovsku. Muž většinou vnikl dovnitř násilím přes skleněnou výplň oken či dveří, v chatách se najedl, napil, a odcizil věci, které šly zpeněžit či jinak zužitkovat. Na odcizených věcech majitelům chat způsobil stokorunové až tisícikorunové škody, více škodil na rozbitých oknech, dveřích a interiéru. Policie po provedení všechny nezbytných úkonů nezvanému návštěvníkovi chat sdělila obvinění z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Za tyto trestné činy mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest.
prap. Michal Malý


2. 3. 2009

V rekreačních oblastech řádí škodná!
V předešlých dnech se do rekreační oblasti u rybníka Špinka v Červeném Kostelci vydal na nezvanou návštěvu zatím neznámý pachatel. Lapka si vybral ke své návštěvě chatu, kterou kdosi poctil nezvanou návštěvou již o dva týdny dříve. Tentokrát majiteli pouze vyjedl a vypil obsah ledničky za pár stokorun. Zároveň však způsobil mnohem větší hmotnou škodu poškozením zařízení chaty. Celkovou škodu majitel vyčíslil na 4.000 Kč. Zda se jednalo o opakovanou návštěvu jednoho zloděje či dílo dvou různých osob, policisté zatím nevědí. Po pachateli, kterému hrozí až dva roky vězení nebo peněžitý trest, pátrají.

 

 
Policie proto touto cestou žádá majitele chat v rekreačních oblastech, aby si i v takovém nevlídném čase, jaký venku panuje,  udělali chvilku a svůj rekreační objekt nepravidelně navštívili. Také je dobré, pokudu se domluví s jinými majiteli chat a v době návštěvy si navzájem u svých rekreačních objektů provedou alespoň zběžnou vizuální kontrolu. Je možné, že tímto postupem zabrání nemilému překvapení, které by je mohlo čekat v prvních jarních dnech, když si budou chtít na své chatě po dlouhé zimě v klidu a pohodě odpočinout.
prap. Michal Malý 


24. 2. 2009
 
Pil a přesto řídil!
V minulých dnech při silniční kontrole hlídka obvodního oddělení Červený Kostelec zastavila a kontrolovala řidiče motorového vozidla, který při orientační dechové zkoušce do přístroje Dräger „nadýchal“ 1,98 promile alkoholu v dechu. Tento velmi nezodpovědný řidič se pohyboval na trase z České Skalice přes Červený Kostelec a měl namířeno až do Rtyně v Podkrkonoší, kde bydlí. O tom, jak byl řidič nebezpečný svému okolí, si můžete udělat obrázek sami. Už když řídil své vozidlo v okolí České Skalice, tak volali řidiči jiných motorových vozidel, že na silnici je řidič, kterému nestačí silnice a na ostatní účastníky silničního provozu najíždí. Policisté ihned na telefonáty zaeragovali. Policejní hlídka si na piráta silnic počkala u krajnice a další nebezpečnou jízdu mu policisté znemožnili. Na místě mu zakázali sednout znovu za volant a dočasně vzali "do úschovy" jeho řidičský průkaz. Řidič po provedené dechové zkoušce souhlasil s odběrem krve. Věc policie řeší ve zkráceném přípravném řízení. Ještě téhož dne policie řidiči sdělila podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest nebo zákaz činnosti.
prap. Michal Malý

 
 
 
 
 
 
16. 2. 2009
 
Znovu pan Nepoučitelný
V minulých dnech se dostavil na Obvodní oddělení Červený Kostelec pán, který přišel podat trestní oznámení pro krádež hotovosti ve výši 30.000 korun. Je to opět ten nepoučitelný okrádaný muž, který od listopadu 2008 do současné doby oznámil celkem čtyři případy odcizení finanční hotovosti. Celkem se jedná o finanční částku, která dosahuje hranice téměř 100.000 korun. Na všech těchto případech je zajímavé, že tento muž si do své chaty zve stále stejné dámské návštěvy pochybné pověsti, o kterých o sám tvrdí, že vždy při jejich návštěvě peníze ukradnou. Při posledním trestním oznámení muž dokonce uvedl, že mu prý řekly, že mají od policie povoleno chodit k němu do chaty na návštěvy. Jednání poškozeného se vymyká normálnímu chápání, neboť byl výslovně policisty poučen, aby tyto osoby k sobě do chaty nepouštěl a v případě, že by tam znovu přišly, tak měl ihed volat policii. Při každém trestním oznámení policistům  slibuje, že se to již více nebude opakovat, ale za pár dnů je všechno jinak. Muž navíc učiní oznámení o krádeži vždy, když už na místě nikdo není, policisté nemohou provést výslechy osob, sejmutí stop a další důležité úkony k vyšetření případu. Je to smutný případ jednání poškozeného, kdy policisté nemají mnoho možností, jak mohou pomáhat a chránit, když muž nedbá jejich dobře míněných rad.
prap. Michal Malý


9. 2. 2009 

Zastavil až o zeď garáže v cizí zahradě
Řidiči, pozor! Současné oteplení svádí k rychlejší jízdě. Zdání ale klame, o čemž se mohlo přesvědčit hned několik řidičů o tomto víkendu. Policisté zaznamenali několik dopravních nehod, při nichž figurovalo nezvládnutí automobilu na namrzlé vozovce. Teploty nad bodem mrazu způsobují, že vozovka vypadá jako mokrá, ale vlivem předchozích silných mrazů a tím silně podchlazeného povrchu vozovky se na povrchu tvoří ledovka. Tohoto faktu v sobotu 7. února o půl osmé ráno nedbal v Červeném Kostelci řidič vozidla Citröen. Během jízdy po Náchodské ulici směrem  na Trutnov při projíždění pravotočivé zatáčky vlivem náledí nezvládl řízení. Zatáčku projel rovně, vyjel mimo silnici na chodník, pak poškodil drátěný plot u domu a s vozidlem se zastavil až o stěnu garáže na zahradě. Štěstím v neštěstí bylo, že tento karambol odnesly pouze plechy a část plotu a nehoda se obešla bez zranění.
prap. Michal Malý


4. 2. 2009
 
Chataři a chalupáři, pozor ! 
Rekreační objekty bývají každoročně v zimním období častým terčem zlodějů. Mají usnadněnou „práci“, neboť na vloupání do opuštěných objektů mají více času a riziko, že budou přistiženi při činu, je podstatně menší než v letním období. Například v období od 3. 1. do 28. 1. 2009 se neznámý pachatel násilím vloupal do chaty v rekreační oblasti u rybníka Špinka poblíž Červeného Kostelce. Zde odcizil a zkonzumoval uskladněné potraviny, alkoholické nápoje (pivo, víno, tvrdý alkohol) a při odchodu si na cestu vzal ještě prodlužovací kabel na cívce v délce 50 metrů a starší rádio s přehrávačem kazet i CD disků. Majitel vyčíslil škodu na 7.800,- Kč. Po zloději, kterému v případě dopadení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody nebo peněžitý trest, policisté pátrají.
prap. Michal Malý


25.1.2009

Ani na malém městě se krást nevyplatí
V sobotu 24. ledna 2008 místní policista zadržel při nákupu za pět prstů v prodejně v Červeném Kostelci dvaatřicetiletého muže z Prahy. Lapka čekal u automatických dveří u vstupu do prodejny až mu nově příchozí zákazník dveře otevře. Muž, který chtěl původně cestovat do Polska a v Náchodě plány změnil, měl smůlu. Zrovna v tu dobu si v době svého volna přišel nakoupit policista z obvodního oddělení. Muž zákona nezaváhal, nepoctivého zákazníka zadržel a zavolal kolegům. Následným šetřením vyšlo najevo, že lapka byl v roce 2008 odsouzen pravomocnými rozsudky u Okresního soudu v Náchodě a u Okresního soudu Mladá Boleslav k podmíněným trestům odnětí svobody. Policisté proto zahájili ve věci zkrácené přípravné řízení, ve kterém podezřelému hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest.
prap. Michal Malý


21.1. 2009

Negativní zkušenosti nás obvykle poučí, někteří lidé však zůstávají nepoučitelní
Ke konci roku 2008 a na počátku roku letošního podal na zdejším obvodním oddělení trestní oznámení starší muž pro krádež věcí, finanční hotovosti a platebních karet s PIN kódy. Vzniklou škodu na odcizených věcech vyčíslil na přibližně 65.000 korun. Policisté se začali případem zabývat a okradenému muži se snažili pomoci také radami a návody jak příště lépe svůj majetek zabezpečit před nenenechavými spoluobočany. V těchto dnech muž přišel znovu oznámit, že mu po návštěvě jedné skupinky lidí zmizely peníze a mobilní telefony. Policisté začali případ vyšetřovat a k jejich velkému překvapení jako se podezřelí objevili stejní lidé jako v předchozích nahlášených případech. Tentokrát jim muž poskytl příležitost ke krádeži 5.000 korun v hotovosti a dvou mobilních telefonů.
prap. Michal Malý 


3. 1. 2009

Rušný konec roku 

V posledním dnu roku 2008 byl v chatové oblasti u rybníku Špinka u Červeného Kostelce zadržen majitelem chaty poberta z Náchodska, který se mu v jeho chatě ubytoval, pojedl a popil. Majitel společně se sousedem tohoto pobertu zadrželi dle trestního řádu a po příjezdu hlídky Obvodního oddělení Červený Kostelec jim pobertu předali. Proti pobertovi bylo zahájeno zkrácené přípravné řízení, protože již v posledních dvou letech se opakovaně dopustil trestných činů. V tomto případě bylo toto zkrácené přípravné řízení zahájeno pro trestné činy krádeže a porušování domovní svobody.
prap. Michal Malý 


19.12.2008 

Vánoce a konec roku 
Ježíšek a konec roku 2008 jsou už za dveřmi. Dovolte nám tedy, abychom Vám touto cestou popřáli příjemné prožití vánočních svátků a úspěšné vkročení do nového roku. Děkujeme za spolupráci a informace, které nám mnohdy posloužili k odhalování zločinu v našem obvodu. Na závěr chci uvést, že naše heslo POMÁHAT A CHRÁNIT nás bude provázet i v příštím roce, tak nezapomeňte, že jsem tady stále pro Vás a kdykoli Vám rádi pomůžeme.
pprap. Ladislav Eliáš 

Mnoho úspěchů v novém roce přeje kolektiv Obvodního oddělení policie v Červeném Kostelci. 


10.12.2008 

Záchrana lidského života
Ačkoli se na záchraně lidského života Obvodní oddělení Policie v Červeném Kostelci nepodílelo, považuji za správné informovat o události, která se v našem městě stala. Dne 3.12.2008 v odpoledních hodinách zkolaboval v prodejně drogerie Teta v Červeném Kostelci místní občan. Jeho život byl vážně ohrožen. Naštěstí tam byl člověk, který si věděl rady.

O rychlou pomoc se postaral strážník Městské policie v Červeném Kostelci Richard Kosinka, který bez váhání poskytl první pomoc a muži život zachránil. Za sebe mohu říct, že jsem rád, že s takovým strážníkem mohu v našem městě spolupracovat.
pprap. Ladislav Eliáš 


16.12.2008     

Krádež nafty
Zemědělská činnost na polích v tomto roce končí a zemědělští pracovníci se zaměřují na opravu techniky, zaregistrovali jsme i přesto případ krádeže motorové nafty. Tentokrát se pachatelé zaměřili na zemědělský objekt, kde napáchali krádeží škodu ve výši 650,- Kč. Ke krádeži došlo od odpoledních hodin dne 15.12.2008 do ranních hodin dne 16.12.2008.

V souvislosti s tímto případem žádáme o poskytnutí všech možných informací, které by s případem mohli souviset. Informace sdělujte na známé telefonní čísla 158 a 491 462 703.
 pprap. Ladislav Eliáš  


20. 11. 2008

A zima je tu

Jak je v našich zeměpisných šířkách zvykem, zima nás překvapila ve svojí plné síle. Někteří z nás, kteří po celý rok používají k dopravě automobily, nestačili vyměnit vzorek pneumatik za zimní. Nemusím jistě připomínat, jak jsou taková auta na silnicích nebezpečná. V lepších případech se nerozpohybují, v horších nebrzdí.

Nechci touto formou napomínat a nabádat k přezutí svých motorových miláčků a vybavit je na zimní počasí potřebným příslušenstvím, ale chci zdůraznit, že bychom měli být k sobě více ohleduplní a v nesnázích si navzájem pomoci. Zima je při kolizích nesnesitelná a každého z nás potěší podaná ruka víc, než teplý čaj u krbu. 
 pprap. Ladislav Eliáš


 14. 11. 2008  

Alkohol  a mladiství   
 
Nafta
Skoro každý z nás již řešil otázku, kde získat co nejlevněji pohonné hmoty. Informace, kde je zrovna levný benzín, nebo nafta, je informace, kterou se většinou snažíme využít ve svůj prospěch. Někteří z nás se ale o informace výše uvedeného typu nezajímají. Nemají potřebu. Stačí jim pouze vědět o podniku, většinou zemědělském, kde je větší množství nafty v pracovních strojích, či v záložních nádržích. Jakmile na takový podnik natrefí, neváhají a podnik bez velké námahy připraví o větší množství pohonných hmot. Samozřejmě bez jakéhokoli placení. Nádrže v pracovních strojích totiž mají většinou zabezpečení, které již v dnešní době nevyhovuje.
 
I přes veškerá úskalí, která souvisejí s vyšetřováním v takovýchto případech, se většinou podaří takové lupiče vypátrat a potrestat. Stejně jako se to stalo v případě třicetiletého muže v polovině letošního září. Zřejmě chtěl ušetřit nějakou tu stokorunu, tak si pro benzín místo k čerpací stanici zašel k jinému osobnímu vozu. Ze zaparkovaného automobilu odčerpal přibližně 4 litry benzínu v hodnotě okolo 120 korun. Červenokostelečtí policisté ve spolupráci s kriminalisty muže po několika dnech vypátrali a ten se potom nestačil divit. Místo ušetřených 120 korun ho totiž tento benzín přišel na 1000 korun, které za přestupek proti majetku zaplatil v blokovém řízení.
 
Na závěr bych chtěl na majitele a provozovatele pracovních strojů apelovat, předcházejte krádežím.  Pokud máte stroj, který nemá bezpečné zajištění nádrže, odstavte stroj alespoň na takové místo, které je pod dohledem, nebo alespoň pod umělým osvětlením. 
 
pprap. Ladislav Eliáš 
 
 
 
 
 
 
 


 9. 10. 2008    

 
 
Psí závody
Jako každý rok u nás proběhnou psí závody. Letos se bude akce konat od 18. října do 19. října. Trať bude dlouhá pět a půl kilometru. Závodit se bude v okolí rybníku Brodský. Prostřednictvím této zprávy žádám přihlížející závodu, aby byly ohleduplní vůči soutěžícím, respektovali pokyny organizátorů a dbaly zvýšené opatrnosti, neboť psí spřežení bude brzdit až za cílovou páskou. 
pprap. Ladislav Eliáš 24.9.2008

Platební karty a jejich ochrana

 
 
V dnešní  moderní době je velice praktické využívat platební karty, které většinou obdržíme k našim běžným účtům. Použití je velice všestranné, od vyzvednutí našich úspor v bankomatech až k placení výdajů přímo v obchodních centrech, čerpacích stanicích atd. Ochrana těchto karet je také velice bohatá. Některé z platebních karet vyžadují před transakcí v prodejně kód (PIN), který jsme obdrželi v naší bance spolu s platební kartou. Osobně považuji tento způsob ochrany jako nejefektivnější. Při výběru z bankomatu musíme tento kód zadat vždy. Tento systém má samozřejmě i svá úskalí. Heslo k platební kartě si musíme pamatovat, nebo někam poznamenat. Pokud zvolíme druhou možnost, musím uvést, že je zcela nevhodné ukládat poznámku k platební kartě, protože při případné ztrátě, či možné krádeži je téměř zcela jisté, že tento kód použije k vyzvednutí našich úspor neoprávněná osoba,. Ať už si uvědomuje nebo ne, že se dopouští trestného činu.
 
 
Proto  doporučuji si heslo ukládat na jiné místo, než k platební kartě, nebo do mobilního telefonu. 
pprap. Ladislav Eliáš 


1. 9. 2008

 
 
 
 
Mládež a alkohol         
V průběhu letních prázdnin jsme organizovali spolu s Městskou policií v Červeném Kostelci akce zaměřené na mládež a alkohol. Bohužel jsem zjistili, že mladí lidé často zneužívají důvěřivosti prodejců nápojů i důvěřivosti rodičů. Alkohol si bez větších problémů obstarají. Posíleni alkoholem vyrážejí v denních i nočních hodinách do ulic a cestou ničí dopravní značky, vývěsky, městské lavičky a jiná veřejně prospěšná zařízení. Apelujeme proto na prodejce, aby se přesvědčili, komu alkohol prodávají (v případě, že prodají alkohol nezletilcům, vystavují se nebezpečí právního postihu) a na rodiče, aby své zásoby ve svých domovech více střežili.
Policisté obvodního oddělení Červený Kostelec budou i nadále provádět akce zaměřené na podávání alkoholu mládeži, a to ve zvýšené míře.
pprap. Ladislav Eliáš
 
 


4. září 2008

 
 
Houbařská sezona
 
 

Houbařská sezóna již začala  a národního sportu - sběru lesních plodin se účastní stále větší počet lidí. Vzhledem k tomu, že většina z nás to má do lesa několik stovek metrů, často za tímto sportem vyrážíme svými automobily, které necháváme odstaveny při různých odbočkách na lesní cesty a louky. Nejen, že někdy porušujeme zákon a různé vyhlášky, ale často také naše vozy přitahují osoby, které ne příliš šetrným způsobem seberou vše, co je na pozorovatelném  místě  uzamčeného automobilu.

 
Auto není trezor, nenechávejte tedy mobilní telefony, peněženky, kabelky, fotoaparáty a další cenné věci v automobilu po dobu, co budete sportovat. 
pprap. Ladislav Eliáš


 28. srpna 2008

 
 
 
 
Vzácný kov - železo
 
 
 
V současné době je velmi výhodné zbavit se nepotřebného železa. Jeho cena ve výkupu sice kolísá, ale je stále natolik vysoká, aby nenechávala v klidu osoby zabývající se sběrem nepotřebného železa.
 
Policie bohužel registruje i zájem sběračů o různé poklopy, dekly a jiné mříže, které jsou umístěny zpravidla na chodníku, či komunikaci pro motorová vozidla. Odběrem takového poklopu se stává nezakrytý otvor do odpadních struh životu nebezpečným. Místo je snadno přehlédnutelné, hlavně za šera, kdy otvor v zemi splývá s okolním povrchem komunikace. 
 
Policisté proto žádají občany: "Buďte opatrní, sledujte okolí a v případě, že takové nebezpečné místo objevíte, nahlaste tuto skutečnost na tísňovou linku 158, či linku Městské policie 156".   
pprap. Ladislav Eliáš


28. srpna 2008

 
 
 
 
 
Školní rok 2008/2009
 
 
Začíná další školní rok, který přivádí do škol spoustu nových prvňáčků. Malé děti jsou plné dojmů z prvních dní ve škole a občas zapomínají, co je doma rodiče, či paní učitelky ve školkách učili. Naše školy v Červeném Kostelci se nachází v blízkosti hlavních komunikací a malí studenti  často přecházejí přes tyto komunikace.
 
Motoristé, buďte opatrní v okolí škol, ulevte plynovému pedálu v automobilu a zpomalte jízdu i pod stanovenou možnou nejvyšší rychlost. Ačkoli toto doporučení platí po celý rok, v tomto období je přece jen naléhavější.   
pprap. Ladislav Eliáš


 
 
Červený Kostelec - úplná uzavírka silnice I/14, ulice 17. listopadu v úseku od železničního přejezdu po křižovatku se silnicí III/307, ulice 5. května
Od 1. srpna 2008 do 30. listopadu 2008

Objízdné trasy:
Osobní automobily a autobusy po místních komunikacích a silnici III/303 8 a silnici III/303 6 (Stolín)
Nákladní automobily z Červeného Kostelce po silnici I/14 do Náchoda a dále po silnici I/33 přes Českou Skalici do Jaroměře po okružní křižovatku se silnicí I/37 a II/299. Dále po silnici I/37 přes Kocbeře do Trutnova. 


 

7. 8. 2008 

Mezinárodní folklórní vestival v Červeném Kostelci
Od 20.8.2008 do 24.8.2008 se koná již tradiční mezinárodní folklórní festival v našem krásném přírodním areálu u divadla J.K Tyla. 

Jeden z nejvýznamnějších folklórních festivalů v České republice, ale i v Evropě, nabízí pestrostí nabídnutých programů nezapomenutelné zážitky. Bohužel i taková významná akce s sebou přivádí osoby, které kulturní prostředí nezajímá a raději se starají o obsah kapes svých spoluobčanů. 

Policie proto radí, Buďte opatrní, hlídejte si své osobní věci, aby Vám zbyly jen krásné vzpomínky na kulturní zážitky. Pokud se ovšem stane nějaká nemilá událost, nebojte se využít služeb Policie ČR, nebo Městské policie v Červeném Kostelci, na známých telefonních linkách 158, 156. Polcisté jsou připraveni Vám poradit a pomoci.
pprap. Ladislav Eliáš  


14. 7. 2008

Spokojenost zastupitelů Červeného Kostelce s činností Policie ČR – analýza výsledků dotazníkového šetření
V souvislosti s trendem zvyšování kreditu a kvality činnosti Policie ČR na území bývalého okresu Náchod byli na jaře 2008 osloveni obecní zastupitelé ze 74 měst a obcí v regionu a požádáni o objektivní zodpovězení otázek v dotazníku, který jim byl distribuován prostřednictvím starostů.

Dotazník obsahuje celkem 19 uzavřených, polootevřených i otevřených otázek, které byly koncipovány tak, aby zahrnuly pokud možno co nejširší oblast policejních činností, ke kterým měli respondenti možnost se vyjádřit. Z těchto 19 otázek bylo 9 shodných s otázkami, které byly položeny respondentům v rámci celorepublikového průzkumu spokojenosti občanů s prací Policie ČR agentury IPSOS TAMBOR, jenž proběhl na jaře roku 2007.

Odpovědi zastupitelů Červeného Kostelce najdete ZDE.
npor. Petr Rousek 


19.7.2008 
    

Nebuďme neteční
    
Jak mohu pomoci
-
Všímat si svého okolí.
- Pokud uvidím ve svém okolí osoby, nebo činnost, která je podezřelá, informuji policii na tísňových linkách 158,156, případně 112.
- Nijak nezasahuji, nevím s kým mám tu čest a právě od toho tu policii máme, má výcvik, prostředky a pravomoci.
- V žádném případě na podezřelé osoby nekřičím, ani jinak neupozorňuji na to, že byly zpozorovány.
- V oznámení uvést, kdo jsem, kde jsem, co se děje.
- Zapamatovat si co nejvíce detailů, jako jsou registrační značky vozidel, markanty oblečení (nápisy, barvu, tvar). Zkrátka údaje, podle kterých by se daly podezřelé osoby identifikovat a odlišit. To je velmi důležité! Oznámení typu "Dvě  osoby támhle ukradly kolo a utekly!", je sice významné pro skutek který se stal, ale k dopadení pachatele příliš nenapomůže, protože v okolí místa se nachází hned několik dvojic s koly. Pokud však zasahující policisté vědí, že jeden z pachatelů má např. oranžové kalhoty a na zádech trička nápis New York, pak je situace jiná a proti  lapkovi  lze zakročit s patřičným důrazem, podpořeným takovým svědectvím.
- Nebát se oznámit cokoliv podezřelého. Je lepší, když hlídka dvakrát marně vyjede na oznámení, než když je zmařena možnost zachránit zdraví či život, nebo zabránit trestné činnosti.
pprap. Ladislav Eliáš


19.7.2008

Nedejme zlodějům šanci 
Zaměříme se na ochranu automobilů. V začínající houbařské sezóně je to aktuální téma. Na hon za lesními plody, který pořádáme v našich luzích a hájích, se většinou dopravujeme osobními automobily, které parkujeme  na různých povolených  i nepovolených místech. Mezitím, co v lese plníme košíky hřiby, se naše vozidlo může stát terčem trestné činnosti.

Doporučujeme Vám, abyste vozidlo řádně zajistili a nenechávali v něm na viditelných místech odložené věci, které by mohli nenechavce upoutat.   
pprap. Ladislav Eliáš

19.7.2008

Krádeže jízdních kol 
V současné době  Obvodní oddělení police v Červeném Kostelci řeší případy, kdy došlo v krátkém časovém intervalu k odcizení několika jízdních kol. Lapkové se zaměřují na jakékoli kola, které vypadají udržovaně a jsou snadno zcizitelná. Nezastaví je ani místo s větším pohybem lidí a ani běžný lankový zámek. Doporučujeme, zvláště majitelům dražších kol, aby své miláčky nenechávali bez dozoru a k zabezpečení používali kvalitnější prostředky, jako jsou zesílené speciální zámky na kola.   
pprap. Ladislav Eliáš 


19.7.2008

Jízdní kola a jejich povinná výbava 
V době, kdy cena pohonných hmot stoupá, zvyšuje se zájem i o jiný způsob dopravy. Jedním z nejpopulárnějších a také nejdostupnějších je jízda na kole. Vývoj v tomto odvětví šel tak překotně dopředu, že starší jízdní kola již zdaleka nevyhovují současnému hektickému provozu na silnicích. Často se stává, že člověk, který chce vyjet do ulic, zapomíná, že mu nestačí pouze pumpička a dva klíče na opravu pošramocené duše. Ale měl by vědět, že i taková drobnost, jako jsou odrazky a světla, je velmi důležitá. Odlesk od plně vybaveného kola je ve světle reflektorů automobilu záchytný bod a varování pro řidiče, že není na silnici sám. Nesmíme zapomínat, že naše zdraví a život je vždy na prvním místě.

Povinná výbava: dvě na sobě nezávislé brzdy, přední bílé světlo, přední odrazka bílé barvy, zadní červené světlo, zadní červená odrazka, oranžové odrazky v pedálech a ve výpletu kol, cyklistická helma (do 18 let).  
Doporučená výbava: cyklistická helma (starší 18 let), blatníky, zvonek, kryt řetězu.
Další doporučení: zapomenout na alkoholické nápoje před a během jízdy.
pprap. Ladislav Eliáš

 

Dne 8. 11. 2008 a 13. 11. 2008 byla Obvodním oddělením policie Červený Kostelec ve spolupráci s Městskou policií v Červeném Kostelci provedena kontrola v restauračních zařízeních v Červeném Kostelci. Kontrola byla zaměřena na konzumaci alkoholu mladistvými. Při první kontrole byl zjištěn alkohol u třech, při druhé u dvou osob. K mladým lidem byli přivoláni ihned rodiče, kteří si své ratolesti odvedli domů. Policisté v obou případech zjistili osoby, které alkohol mladistvým podaly. V blokovém řízení museli přestupci uhradit nemalou finanční hotovost. Na závěr musím připomenout, že se nevyplácí podávat alkohol osobám mladším 18 let, ačkoli by sebevíc chtěli.
pprap. Ladislav Eliáš  


28. 11. 2008

 
Vánoce, vánoce přicházejí
 
Není to jen začátek vánoční písničky, ale je to pro většinu z nás impuls k uvědomění si, že přichází   jedno z nejkrásnějších období v roce. Ve snaze potěšit své blízké, vycházíme ze svých domovů do přeplněných nákupních středisek a nakupujeme vše, co si myslíme, že by někomu udělalo radost. Bohužel musím konstatovat, že mezi nás přichází i občané, které asi vánoční nálada neoslovuje a nemají ani potuchy, co vánoce znamenají. Zajímá je obsah našich kapes. Naditá peněženka je pak pro ně obrovské lákadlo a pokud odcizí platební kartu s  heslem vypsaným na poznámkový papír přiloženým k platební kartě, mají o to větší radost a vyzvednou si naší zbylou finanční hotovost na účtech.
 
Nedejte jim šanci, mějte své věci neustále při sobě, nebo na očích a buďte opatrní. Pokud se Vám ale něco nemilého přihodí, informujte neprodleně Policii České republiky, nebo místní Městskou policii na známých telefonních linkách 158, 156.
pprap. Ladislav Eliáš   
 

 

 

vytisknout  e-mailem