Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Díky práci u policie získal obecní byt

"Mám výbornou a stabilní práci v krásném prostředí hor", říká mladý policista Radek Hlavsa ze Zlatých Hor na Jesenicku. 

2 _MG_8463 s mailem.jpg

Studoval v Bruntále, pracoval v Hradci Králové a potom v Brně. Před třicítkou se však rozhodl přestěhovat zpět do rodného kraje. A návrat to byl slavnostní. Radek Hlavsa se totiž do rodného městečka Zlaté Hory na okraji Jesenicka vrátil s policejním odznakem a na přivítanou získal od obce služební byt.

Od CNC k PČR

Jako dítě nikdy neměl vysněné povolání, o práci policisty začal Radek Hlavsa přemýšlet až v dospělosti. Nakonec však dostalo přednost technické zaměření, u CNC strojů strávil přes šest let. Pak ale přišla krize. 

„Firma, ve které jsem pracoval, procházela restrukturalizací. Dotkla se většiny pracovníků, včetně mě,” vypráví Hlavsa. S přítelkyní se tou dobou zároveň shodli, že nastala ideální doba vrátit se zpět do Jeseníků, odkud oba pochází. Krátce poté se Hlavsa stal policejním nováčkem.

2 2-foto.jpg

Výcvik na vysoké úrovni

Přijímací řízení se skládá ze 3 hlavních částí - fyzických testů, psychotestů a zdravotní prohlídky. Fyzické testy se skládají ze čtyř částí, člunkový běh, celomotorický test, kliky a běh na jeden kilometr. Fyzické testy lze v případě neúspěchu po natrénování opakovat. Ověření osobnostní způsobilosti je zaměřeno na zjišťování osobnostních předpokladů, které jsou potřebné pro výkon služby u Policie České republiky. V jeho průběhu uchazeči vyplňují osobnostní dotazníky a hovoří s nimi psycholog.

Začátkem srpna loňského roku kontaktoval policejní ředitelku v Jeseníku a byl pozván na pohovor. „Tři dny po pohovoru už jsem šel na testy tělesné zdatnosti a pak už jen čekal na termín k posouzení zdravotní a osobnostní způsobilosti,” popisuje Hlavsa.

„Původně jsem měl v plánu se připravovat aspoň dva měsíce. Nečekal jsem, že po pohovoru se objeví možnost jít na fyzické testy tak brzo. Naopak na výsledky posouzení zdravotní způsobilosti jsem si musel počkat,” dodává. 

Fyzickými a zdravotními testy a psychotesty nakonec prošel bez problému. Poprvé navlékl policejní uniformu v Jeseníku, krátce poté už však mířil na základní odbornou přípravu do Holešova. „Výuka je zde na velmi dobré úrovni a lektoři dělají všechno proto, abychom si do praxe odnesli co nejvíc,” říká Hlavsa. „Kvůli pandemii koronaviru nám ale byla odborná příprava zkrácena ze šesti na pět měsíců, “ dodává.

3 3-foto.jpg

Kolegové a kamarádi z Jesenicka

Dnes už slouží mladý policista na své nové domovské služebně. „Teď hlavně spojuji teorii z výcviku s praxí na obvodním oddělení,” popisuje strážmistr.  Kolegové ho přijali na výbornou. „A to jak v Jeseníku, kde jsem nastupoval, tak i ve Zlatých Horách, kde se momentálně nacházím,” chválí si.

Podle zástupce ředitelky Územního odboru Jeseník plukovníka Ivana Petrišče, je přátelský a nápomocný kolektiv společným rysem všech policejních oddělení na Jesenicku. „Náš region je geograficky trošku odříznutý. V praxi to znamená, že se člověk musí spolehnout hlavně sám na sebe a na své kolegy,” popisuje plukovník. „Zároveň dochází k postupnému odchodu délesloužících policistů do civilu, máme tu proto kolektivy podobně mladých kolegů, kteří tvoří super kompaktní party,” chválí Petrišče.

4 4-foto.jpg

Města vítají mladé rodiny obecními byty

Návrat mladých do rodného kraje je podle plukovníka tématem celého regionu.  „Oslovili jsme širší okruh starostů z celého Jesenicka a všichni vyjádřili vůli udělat vše proto, aby se tu mladí lidé poté, co se rozhodnou vrátit, cítili co nejlépe,” popisuje Petrišče.

Součástí této strategie je i nabídka obecních bytů, kterou využil i Radek Hlavsa. „Jsem moc rád, že obec Zlaté Hory vychází vstříc Policii ČR a poskytuje byty novým policistům,” vyjádřil dík. S přítelkyní díky tomu nyní obývá byt dispozice 2+1. „Byt má zhruba padesát metrů čtverečních a je po celkové rekonstrukci,” pochvaluje si.

5 5-foto.jpg

Jedinečná příležitost pro milovníky nádherné horské přírody

Podle plukovníka Petrišče jsou návraty lidí jako Radek Hlavsa skvělým impulsem a příkladem, jak by region mohl přilákat další mladé lidi. „Každý takový příchozí pak obci nabídnutou službu vrací tím, že v místě pracuje a podporuje místní ekonomiku,” říká policejní důstojník.

V okrese Jeseník jsou volná služební místa, nováčci získávají navíc přednostní pronájem městských a obecních bytů. Jedná se o velké a zrekonstruované byty v různých městech a obcích okresu Jeseník.

Zároveň však připomíná, že nabídka obecního bytu není rozhodně určena jen pro místní rodáky, kteří se vrací zpět domů. „Stejně příjemné podmínky vytvoříme pro kohokoliv, kdo by se rozhodl žít a pracovat v našem krásném kraji," ujišťuje plukovník.

„Zejména pro milovníky hor, cyklistiky, lyžování, turistiky nebo pro rodiny, které chtějí svým dětem poskytnout život v čistém a zdravém prostředí. Jedná se o jedinečnou příležitost," dodává Petrišče.

6 6-foto.jpg

Vysoká škola a kariéra u dopravní policie

Radka Hlavsu nyní čeká policejní služba na místním obvodním oddělení. V budoucnu by se však nebránil vyzkoušet si i další pozice v rámci policejního sboru. „Vždycky mě to táhlo k dopravní policii. Rád bych si taky dodělal vysokou školu,” svěřuje se mladý policista. Toto vše Policie ČR svým policistům a policistkám umožňuje. 

Mezitím si však s přítelkyní užívá, to co jim rodný kraj se svou nádhernou přírodou nabízí. „Okolí je tu krásné. Ve volných dnech proto chodíme s přítelkyní po horách nebo si vyjedeme na kole,” říká Hlavsa. 

A co by vzkázal všem zájemcům o práci v policejních řadách? „Kdo o tom uvažujete, zkuste to, i kdyby to napoprvé nevyšlo. Je to určitě dobrá pracovní příležitost s mnoha pozitivy. U policie máte spoustu možností, kam se můžete posunout a zároveň máte jistou práci a plat a nemusíte se bát, že budete za rok za dva nadbyteční,” uzavírá mladý policista.

Policie České republiky je jeden z největších zaměstnavatelů v republice. Poskytuje mnoho jistot a benefitů. Náborový příspěvek 75 tisíc korun, plat v plné výši v době pracovní neschopnosti kratší než 30 kalendářních dnů, plat v plné výši v době ošetřování dítěte mladšího 10 let, šest týdnů dovolené, fond pracovní doby jen 37,5 hodiny týdně a další. 
Nově nastupující po 6 měsících od nástupu získávají náborový příspěvek ve výši 75 tisíc korun, plat po nástupu do výkonu služby 32 tisíc korun plus příplatky, po 3 letech až 37 tisíc korun. Plat je jim pravidelně automaticky navyšován. Průměrný plat policistů a policistek v Olomouckém kraji v roce 2018 činil 41 433 Kč, v roce 2019 už 44 738 Kč a 47 576 Kč v roce 2021. Po odsloužených letech získávají nárok na odchodné a na doživotní výsluhový příspěvek

Pokud se chcete stát policistou nebo policistkou na Jesenicku a získat zaměstnání a zároveň i bydlení, napište na mail nabor.olomouc@pcr.cz.

1 _MG_8378 s mailem.jpg

por. Bc. Martina Schrammová
19. dubna 2022

vytisknout  e-mailem