Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Bezpečně i o pololetních prázdninách

MS kraj - bezpečně v silničním provozu 

Text tohoto článku se věnuje jedněm z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, a to dětem. Doprava se stala neodmyslitelnou součástí našich životů, proto je důležité seznámit děti s různými dopravními situacemi již v útlém věku a takto ochránit jejich zdraví. V souvislosti se školním rokem čekají děti v tomto týdnu pololetní prázdniny, budou mít více času pohybovat se venku, proto připomeňme pravidla bezpečného chování v silničním provozu.

Dítě jako chodec                                                                                                                                                                                                                                                      - děti by měly vědět, jak a kde se správně přechází přes silnici, a také, PCR3.jpg
 že i na přechodu pro chodce musí být ostražité, je důležité se PCR2.jpgrozhlédnout,
 navázat s řidičem oční kontakt 


 - naučte děti vnímat zvuky na ulici, seznamte je s různými druhy dopravních         prostředků, jejich významem a jak mohou být nebezpečné      


 - ověřte, zda děti správně rozpoznají barevnou signalizaci na semaforu  


 -  při hře s autíčky můžete dětem ukázat, jak může být dlouhá brzdná dráha          vozidel jedoucích různou rychlostí

Dítě jako spolujezdec          
- vždy používejte ve vozidle správný zádržný systém pro své dítě 
- sdělte dítěti, co se stane, když se nepřipoutá bezpečnostním pásem 
- informujte jej, jak správně nastupovat do vozidla a vystupovat z něj     
- a proč nemá za jízdy vyrušovat řidičePCR1.jpg

Jak naučit děti pravidlům silničního provozu?  
Zodpovědní rodiče jsou tím nejlepším příkladem. Už v předškolním věku děti velmi rychle postřehnou, jak se správně orientovat v dopravním prostředí, bude tak pro ně v budoucnu mnohem jednodušší zachovat se bezpečně v závislosti na vzniklé situaci. Dávejte také pozor, ať nejste vlastním dětem špatným příkladem. Děti samozřejmě vnímají i nesprávné chování, které vidí u dospělých a mohou ho napodobovat. Vyvarujte se proto například přecházení vozovky na červenou, nesprávnému přecházení přes silnici či přejíždění plné čáry.

Při společných procházkách využívej různých nastalých situací a dítěti vysvětlete, jak se v nich zachovat a jaké jsou povinnosti chodce. Při pozorování ostatních lidí můžete s dítětem zhodnotit, zda se v silničním provozu chovají správně, popř. co dělají špatně. Sledujte semafory pro chodce i vozidla, nechte dítě popsat význam jednotlivých barev. Na bezpečném místě naučte dítě ovládat správnou techniku jízdy na kole či odrážedle, naučte je správně používat cyklistickou přilbu. Formou hry ukažte dítěti řešení různých dopravních situací.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení prevence
vrchní inspektor nprap. Bc. Marika Jeličová
27. ledna 2021

vytisknout  e-mailem