Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Okradl vozíčkáře i nevidomou

Kriminalisté dopadli muže, který okrádal a podváděl hendikepované. Nyní je již ve vězení. 

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu objasnili případ, kdy pachatel mimo jiné okrádal ty nejvíce zranitelné, tedy vozíčkáře, retardované nebo nevidomé. Okrádal i své kolegy v práci, kdy celkem těchto krádeží provedl čtrnáct.

Pachatel, jako řidič obecně prospěšné společnosti, která přepravuje osoby se zdravotními postiženími, využíval jejich hendikepů a okrádal je. V jednom případě měl autem převézt 12letého Honzíka, který má těžkou mentální retardaci a je na úrovni 2letého dítěte, z domova na týdenní pobyt do integračního centra. Jako vždy dostal Honzík od mámy do batohu peníze a ty si pak v integračním centru jeho pracovníci měli vzít. Jenže tentokrát přijel na tento rutinní převoz jiný řidič než obvykle a Honzíka cestou okradl o 3 tisíce korun.

V jiném případě se vloudil do bytu osmasedmdesátileté nevidomé ženy pod záminkou opravy židle. Té pak v nestřeženém okamžiku, když mu vařila kávu, ukradl šperky za více než 30 tisíc korun.

Jindy zase okradl svou kolegyni v práci ve chvíli, když poskytovala první pomoc jinému kolegovy, který náhle zkolaboval. Té ukradl peněženku a způsobil škodu 7 tisíc korun.

Následně tento pachatel začal pracovat v centru sociální péče jako sanitář, kde například ukradl jednomu pacientovi upoutanému na invalidní vozík peněženku, kterou měl v nočním stolku vedle svého lůžka.

V dalším případě z jednaosmdesátileté tělesně postižené ženy vylákal 50 tisíc korun, kdy jí sliboval zařízení operace kyčle pro její dceru.

Jako poslední případ zmíníme podvod na onkologicky nemocné seniorce, která trpí syndromem demence. S tou se seznámil před úřadem městské části, kde byla na sociálním odboru. Poškozenou oslovil na ulici a nabídl, že k ní bude chodit do bytu uklízet. Jenže z ní pak vylákal skoro 140 tisíc korun.

Čtyřiatřicetiletý zloděj a podvodník si tak celkem přišel na více než půl miliónu korun, kdy byl následně za tuto trestnou činnost soudem odsouzen k trestu odnětí svobody na tři a půl roku do věznice s ostrahou a také musí zaplatit poškozeným způsobenou škodu.

mjr. Jan Daněk – 6. 8. 2023

vytisknout  e-mailem