Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Nemají čisté svědomí

LITOMYŠLSKO: Trojice okrádala v republice důvěřivé seniory 

 

 

srpnu letošního roku v Litomyšli, pod záminkou kontroly průtoku vody, vpustil do svého bytu v panelovém domě pětaosmdesátiletý senior mladou ženu. Vůbec mu nepřipadalo divné, když jej požádala, aby napouštěl do kbelíků vodu. Tato scéna trvala řádově několik minut a asi po čtvrt hodině žena byt opustila. Po svém odchodu ovšem zanechala pootvíraná dvířka skříněk. V ten okamžik muži došlo, že byl okraden. Tehdy díky své důvěřivosti senior přišel o sedm desítek tisíc korun.

O měsíc později, v září 2009,  kriminalisté v Hradci Králové šetřili rovněž případ okradeného seniora. Tehdy se jedna z žen pod záminkou průzkumu vloudila do bytu seniorky a tuto rovněž  v koupelně zabavila. Mezitím druhá podezřelá vstoupila pootevřenými dveřmi do bytu a odcizila zlaté šperky a po vypáčení pokladničky i finanční hotovost kolem 50 000 korun.

 

Kriminalistům Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje se před několika dny,  po mnoha  měsíčním úsilí,  podařilo zadržet a obvinit tři podezřelé osoby. Povedená trojice je obviněna z trestného činu trestného činu krádeže, spáchaného formou spolupachatelství, z trestného činu neoprávněné držení platební karty a trestného činu porušování domovní svobody. Obviněn byl muž ve věku (kolem 50 let), žena ve věku kolem (25 let), v obou případech se jednalo o cizince a další komplic. Tím byla opět žena ve věku kolem (50 let) z Ostravska. Trojici kriminalisté prokázali prozatím 27 případů krádeží a to na různých místech v republice.  Od března letošního roku do listopadu „navštěvovaly“ ženy domácnosti vytypovaných seniorů a pod různými legendami zjišťovaly uložení peněz poškozených. V nestřeženém okamžiku pak nalezenou finanční hotovost či šperky kradly. Muž vždy ženy přivezl na místa krádeží a následně čekal ve vozidle na jejich návrat. O lup se po vzájemné dohodě dělily. Již zmíněnou krádež v Litomyšli a Hradci Králové mají na svědomí právě tyto osoby.  
 
Trojlístek stačil za několik měsíců tohoto roku způsobit důvěřivým seniorům po celé republice škody přes 900 000 korun. Kriminalisté jim zatím prokázali krádeže v Českých  Budějovicích, v Písku, Strakonicích, Plzni, Brně, Litomyšli, Hradci Králové, Chrudimi, Kolíně i Jihlavě.  Jihočeská policie na případu intenzivně pracuje a na obviněné podala návrh na vzetí do vazby.

Díky takto skvěle odvedené práci kolegů,  byl mnohým seniorům dán pod vánoční stromek ten nejkrásnější dárek. 
 
nprap. Anna Štegnerová
tisková mluvčí
29. 12. 2009

 

vytisknout  e-mailem