Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Okenní folie

HRADECKO-Policisté upozorňují řidiče na nebezpečí používání dodatečně montovaných ztmavovacích folií 

Dne 15. 12. 2011 se stala u obce Obědovice tragická dopravní nehoda, kdy řidič osobního vozidla nedal přednost projíždějícímu kamionu. Devětadvacetiletý řidič Škody Fabie byl převezen do fakultní nemocnice v kritickém stavu, jeho 20letá spolujezdkyně na místě zemřela (podrobnosti zde).              
V probíhajícím šetření se prokázalo, že jednou z možných příčin dopravní nehody mohlo být nadměrné ztmavení předních bočních okének vozidla. Dle zákona je propustnost stanovena na minimální hranici 70 %, u havarovaného auta byla však pod 20 %. Z tohoto důvodu je možné, že řidič přes boční okénko téměř neviděl, a proto vjel na přehledném úseku přímo pod kola projíždějícího kamionu.
 
Ztmavená skla vozidel z výroby splňují kritéria stanovená zákonem:
  • propustnost předních bočních skel (výhled řidiče) – min. 70 %,
  • propustnost čelního skla – min. 75 %,
  • u zadního skla nesmí folie zakrývat třetí brzdovou svítilnu,
  • ostatní skla nejsou limitována.
Vzhledem k tomu, že se značně rozšířilo porušování zákona dodatečným ztmavením skel, dopravní policisté se na tento přestupek více zaměří. Majitele motorových vozidel upozorňujeme, že pokud si nechají nalepit certifikovanou folii, nemusí jejich skla splňovat kritéria, protože mohou mít ztmavená skla již  z výroby. Tyto hodnoty se sčítají a sklo poté nemá požadovanou propustnost.
Královéhradecké krajské řiditelství policie již přístroj na měření propustnosti zakoupila a je připravena ho při běžných kontrolách používat.
 
V případě nedodržení zákonem stanovených limitů hrozí řidičům bloková pokuta do výše 5.000 Kč. V některých případech může být vozidlo vyhodnoceno jako nezpůsobilé k provozu na komunikaci a další jízda zakázána. Ve správním řízení za propustnost nižší než 20 % může být pokuta až 10 tisíc Kč nebo zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.
  
por. Iva Kormošová
19.1.2012, 11:00
Odkazy do noveho okna

měřič propustnosti skla

měřič propustnosti skla 

Detailní náhled

měřič propustnosti skla

měřič propustnosti skla 

Detailní náhled

měřič propustnosti skla 2

měřič propustnosti skla 2 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem