Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Ohrožení pod vlivem návykové látky

KUTNOHORSKO – Řídil pod vlivem alkoholu a s uloženým zákazem řízení. 

Čáslavští městští strážníci stavěli a kontrolovali při řízení vozidla značky Peugeot dvaadvacetiletého muže v ulici Pod nádražím, kolem šesté hodiny ráno dne 5. května 2018. Provedená dechová zkouška u řidiče prokázala pozitivní hodnoty na přítomnost alkoholu v dechu a naměřila 1,53 promile. Přivolaní místní policisté řidiče řádně poučili a zakázali další jízdu. Další kontrola ukázala, že muž řídil i přes uložený zákaz řízení všech motorových vozidel. Svým jednáním tak mařil nebo podstatně stěžoval výkon rozhodnutí tím, že vykonával činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
7. května 2018

 

vytisknout  e-mailem