Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Ohrožení pod vlivem návykové látky

Kutnohorsko – V případě odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest, nebo zákaz činnosti. 

V pondělí 6. září 2021 řídil sedmadvacetiletý muž v obci Vrdy, část Horní Bučice, osobní motorové vozidlo značky Audi A4 AVANT. Kolem deváté hodiny večer byl v ulici Čáslavská zastaven a kontrolován hlídkou čáslavských policistů. Řidič byl vyzván k odbornému měření na alkohol v dechu na přístroji Dräger. Dechová zkouška byla pozitivní a naměřila 1,08‰ alkoholu. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu řidič nepožadoval. Policisté podezřelého muže řádně poučili a zakázali další jízdu. Případ je veden ve Zkráceném přípravném řízení.

V případě odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest, nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina „s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
7. září 2021

vytisknout  e-mailem