Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Odolali pokušení

Při výkonu služby se policisté setkávají s různými situacemi, mezi které patří i korupční nabídky ze strany pachatelů různého protiprávního jednání. 

Ve valné většině se policisté s nabídkou úplatku setkávají především ze strany řidičů, kteří buď usedli za volant pod vlivem alkoholu, nebo návykové látky, nebo kterým hrozí takzvané vybodování. Tito řidič se pak snaží policisty nabídkou finanční hotovosti přemluvit či přesvědčit, aby jejich protiprávní jednání neřešili. Neuvědomují si ale, že se tímto jednáním dopouští mnohem zásadnějšího deliktu, než je přestupek v dopravě. A tak tomu bylo i v následně popsaných případech.

První z nich se odehrál pár minut po půlnoci dvanáctého listopadu v pražských Vršovicích. Tam si policisté pohotovostní motorizované jednotky povšimli auta, jehož řidič se poté, co zahlédl muže zákona, snažil bleskurychle vůz zaparkovat. Proto se hlídka rozhodla řidiče zkontrolovat a zjistit, co ho vedlo k takto překotnému jednání.

Odpovědi se policistům dostalo záhy poté, co u kontrolovaného provedli orientační dechovou zkoušku. Ta prokázala u řidiče přítomnost alkoholu v dechu, neboť se na displeji přístroje objevila hodnota nepatrně přesahující půl promile. V tu chvíli byl muž podezřelý z přestupkového jednání, kdy mu hrozila maximálně pokuta a několikaměsíční zákaz řízení.

Právní kvalifikace se ale ve chvilce změnila v podezření z trestného činu, neboť dotyčný nabídl opakovaně policistům úplatek ve výši několika tisíc korun, pokud ho pustí a zapomenou, že se s ním kdy potkali. Muž je proto nyní stíhán pro trestný čin podplácení, kdy mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na šest let.

Stejný trest hrozí i řidiči, který se o to samé, tedy podplatit policisty pohotovostní motorizované jednotky, pokusil o dva dny později na Václavském náměstí. Tehdy řidiče policisté kontrolovali přibližně v půl druhé ráno proto, že jel se svým vozidlem Václavákem zjevně nekoordinovaně. I v tomto případě orientační dechová zkouška prokázala, že řidič před jízdou pil alkohol. Výsledky prvního i následného kontrolního měření totiž dosahovaly bezmála jedné promile.

A stejně jako v předchozím případě, se i tentokrát řidič snažil uniknout trestu nabídkou úplatku policistům. Oproti svému předchůdci chtěl ze svého protiprávního jednání vykličkovat za každou cenu a tak svou nabídku průběžně navyšoval. Nicméně mu to nabylo nic platné. Jediné, co si svou snahou uplatit policisty vykoledoval je, že je nyní stíhán pro trestný čin podplácení, kdy mu stejně jako předchozímu řidiči, hrozí již zmiňovaný trest odnětí svobody až na šest let.

Nutno zmínit, že toto jsou pouze dva, dá se říci ilustrační případy situací, se kterými se policisté v rámci výkonu setkávají. Jejich prezentováním bychom chtěli apelovat na každého, kdo by měl v úmyslu jednat stejně nebo podobně, jako popsaní řidiči, ať to nedělá. Žádný přestupek totiž nestojí za to, skončit kvůli němu za mřížemi. Vůbec nejlepší je, nedopouštět se žádného protiprávního jednání.

por. Mgr. Tomáš Hulan 14. 12. 2018

vytisknout  e-mailem