Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Odložili jsme případ nakažení pacientů bakterií Salmonela

ZLÍNSKO: Nemocnice nedodržela hygienické předpisy. 

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně odložili případ podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, protože nezjistili skutečnosti, které by je opravňovaly zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě.

14. března loňského roku snědli zaměstnanci i pacienti Zlínské nemocnice k obědu kuře s rýží, přičemž se celkem 68 strávníků nakazilo bakterií Salmonela, která způsobuje průjmovité onemocnění doprovázené dalšími příznaky. Někteří z nemocných museli vyhledat lékařské ošetření, jiní museli být kvůli svému stavu hospitalizovaní.

Kriminalisté se případem začali zabývat o čtyři dny později na základě trestního oznámení rodinného příslušníka jedné z nakažených žen.

I přes několik měsíců trvající prověřování celého případu - ověření dodavatele masa a jeho kvality, prověření celého postupu přípravy kuřecího masa, výslechy a lékařská vyšetření několika desítek osob a vyžádání několika znaleckých posudků nebylo možné prokázat zavinění konkrétní osobě, která se skutečně stala přenašečem bakterie Salmonely, jež kontaminovala jídla při jejich přípravě či distribuci.

Nemocnice za obecné nedodržení hygienických předpisů dostala v rámci správního řízení pokutu.

2. března 2020, por. Bc. Monika Kozumplíková

vytisknout  e-mailem