Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Od dubna má na svědomí 14 krádeží

LIBEREC - Krimianlisté zahájili trestní stíhání proti 28letému muži. Kradl, co se dalo zpeněžit. Ukradl i přepravku plnou piv.  

Až pět let za mřížemi může strávit 28letý muž pocházející z Frýdlantského výběžku, který si obstarával finanční prostředky krádežemi. Od dubna letošního roku jich má na svém kontě celkem 14. Liberečtí kriminalisté zahájili v těchto dnech proti muži trestní stíhání pro přečiny krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci.

Muž kradl převážně v Novém Městě pod Smrkem, v Hejnicích, Raspenavě, v Bílém Potoce pod Smrkem a v jednom případě i v obci Přebytek u Ludvíkova pod Smrkem. Nejvíce krádeží se odehrálo v Novém Městě pod Smrkem. Muž vykrádal rekreační chaty, sklepy, garáže, ale kradl i ze zahrad domů, či ze společných prostor bytových domů. V objektech následně bral různé věci, které se daly nějakým způsobem zpeněžit. Často si odvážel jízdní kola - celkem v 5 případech, dále si odnášel elektrické i ruční nářadí, motorové pily, prodlužovací kabely, sekery apod. V jednom případě si odnesl i vzduchovou pistoli, starožitné nástěnné hodiny, mosaznou sošku labutě, malovaný obrázek s krajinkou lesa, ale nepohrdnul ani plnou přepravkou alkoholického piva, či výčepními ventily a narážecími hlavami. Při vloupání do řadové garáže v Novém Městě pod Smrkem odcizil 2 kusy zimních pneumatik s plechovými disky. Bez povšimnutí nenechal ani osobní vozidlo zaparkované v této garáži, ale ve vozidle se mu nakonec nic nehodilo. Celkem si tak přišel na částku za více jak 100 tisíc korun. Tato částka však není rozhodně ještě konečná, s největší pravděpodobností vzroste, neboť ne všichni poškození do současné doby upřesnili vzniklou škodu.

Muž neokrádal pouze cizí lidi, ale rozhodl se okrást i vlastní rodinu. V bydlišti své matky odcizil tablet včetně nabjíčeky a dokumentů patřících k přístroji. Způsobil ji tak škodu za 4 tisíce korun.

Téměř všechny odcizené věci muž prodal náhodným osobám nebo směňoval za drogy, neboť sám byl uživatelem drog. Získané peníze následně použil na živobytí, na chod domácnosti a také na koupi drog. Kriminalistům se podařilo zajistit u muže pouze část odcizených věcí, mezi které patřily: sekera Fiskars, ručně malovaný obrázek krajinky a zdobená krabička na hrací karty.

Muže se podařilo kriminalistům zadržet až na základě operativního šetření, kdy se jim podařilo získat poznatek, který je dovedl až k samotnému pachateli. Ke všech krádežím se muž plně doznal a s kriminalisty spolupracoval. Při prováděných prověrkách v místech, kde krádeže páchal, kriminalistům ukázal například zajištěný obrázek, který si ukryl v lesním porostu, kousek od vykradené rekreační chalupy v obci Přebytek u Ludvíkova pod Smrkem.

Vzhledem k tomu, že muž neměl za sebou žádnou trestní minulost a s kriminalisty spolupracoval, nepodal vyšetřovatel Služby kriminální policie a vyšetřování soudu návrh na vzetí muže do vazby. Trestní stíhání probíhá tedy na svobodě. Velmi dobrou práci v tomto případě odvedli policisté z Nového Města pod Smrkem a z Hejnic, kteří s libereckými kriminalisty na případu spolupracovali.

 

1. prosince 2014
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí
 

vytisknout  e-mailem