Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Ochraňte své babičky a dědečky!

Podvodníků vydávajících se za lékaře přibývá. 

V poslední době jsme zaznamenali nejen v rámci Pardubického kraje, ale i celé republiky, podvody páchané převážně na starších občanech, kteří mají doma pevné telefonní linky. Bezpáteřní podvodníci využívají bezbrannosti a slušnosti starších občanů a lákají z nich statisícové obnosy peněz, které se bohužel pouze výjimečně podaří zachránit. Po takovémto útoku podvodníků dostává „zabrat“ i psychika obětí.

Princip zmiňovaných podvodů spočívá v tom, že pachatelé si vyberou osobu s pevnou telefonní linkou (což v současné době bývají převážně senioři), zavolají na ní (ve dne v noci) a vydávají se za lékaře. Seniorům řeknou, že jejich vnuk (syn) měl dopravní nehodu, při které zranil dítě a pokud chtějí, aby lékař nevolal policii, mají okamžitě zaplatit vysokou částku peněz jakožto úplatek pro rodinu zraněného dítěte. Požadují stovky tisíc korun. Platbu chtějí provést platbou EXPRES. Pro nás to jsou téměř nezachranitelné peníze. Případy, kdy to dopadlo dobře, bychom spočítali na prstech jedné ruky.

Pachatelé během telefonátu vydávají obětem instrukce, aby po telefonátu vyvěsili pevnou linku, aby nikomu nevolali, nikomu o úplatku neříkali a hlavně aby platbu provedli expres. Dále seniorům sdělí, že pokud by se jich ptala bankovní úřednice, kam peníze posílají, aby si vymysleli historku například o nákupu nové kuchyně, rekonstrukci domu a tak podobně.

I v Pardubicích tyto případy evidujeme a jen v jednom případě se nám po náročných peripetiích podařilo peníze zachránit a to i díky tomu, že oběť se po chvíli svěřila rodinnému příslušníkovi.  

Apelujeme proto na seniory i rodinné příslušníky, upozorněte své blízké, aby:

- nikomu žádné peníze NEPOSÍLALI
- neprováděli převody vysokých částek peněz v noci, přes internet
- okamžitě si historky o nehodě (nebo jiné) OVĚŘILI u svých příbuzných

Legendy a historky se mohou měnit, kdykoliv si nejste jistí, raději zavolejte policisty na linku 158. Opravdu se setkáváme s tím, že si senioři nedokáží objednat testování, očkování nebo cokoliv jiného přes internet, ale jsou schopni během pěti minut odeslat čtvrt milionu korun cizímu člověku, aniž by věděli, kdo se na druhém konci telefonu skutečně nachází.

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

vytisknout  e-mailem