Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ocenění získali Václav s Exelem

Hrdinství a oddanost byla oceněna v anketě Statečné psí srdce! 

Ve Starém purkrabství na pražském Vyšehradě se v úterý uskutečnilo slavnostní předávání cen čtrnáctého ročníku záchranářské ankety Statečné psí srdce. Nezisková organizace ANIMAL EYE ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report a organizátorem ankety Zlatý záchranářský kříž ocenila pět statečných psů, kteří prokázali vynikající hrdinství a dlouhodobou oddanost při zachraňování lidských životů.

V kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů zvítězil belgický ovčák Exel, známý také jako Exelík, který působí v Libereckém kraji pod vedením policejního psovoda podporučíka Václava Mlejnka. Exelík dokázal najít pohřešovanou ženu v lesním terénu za náročných podmínek. Svoji hrdinskou roli sehrál, když našel ženu schoulenou za stromem v nízkých teplotách pod bodem mrazu, vystavenou riziku podchlazení.

„Exelova schopnost vystopovat a lokalizovat osoby je mimořádná, což dokazuje jeho výjimečnou hodnotu v oblasti záchranářských operací," sdělil podporučík Mlejnek.

Anketa, podporovaná Ministerstvem obrany České republiky - Centrem vojenské kynologie, Odborem služební kynologie a hipologie Policie České republiky, Hasičským záchranným sborem České republiky, Horskou službou České republiky, Svazem záchranných brigád kynologů České republiky a Centrem výcviku psů Helppes, uctila neohrožené české psy, kteří v průběhu minulého roku projevili mimořádnou statečnost a odvahu.

Ocenění Statečné psí srdce 2022 představuje významné uznání pro práci a oddanost psů v oblasti záchranářství a slouží jako důkaz jejich neocenitelného přínosu pro bezpečí a ochranu veřejnosti.

kpt. Hana Rubášová
tisková mluvčí PP ČR
25. října 2023

vytisknout  e-mailem