Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obvinění osob z krácení daní

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech zahájili trestní stíhání šesti fyzických osob (čtyř mužů a dvou žen) a jedné právnické osoby pro trestné činy „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Skupina osob se měla zkrácením DPH a daně z příjmů právnických osob obohatit o minimálně 40 milionů Kč. 

Na základě vlastních poznatků policie na platformě spolupráce s Finanční správou (v rámci tzv. Daňové Kobry) a Finančním analytickým úřadem bylo v loňském roce zahájeno trestní řízení. Prověřovaná skupina osob měla zakládat obchodní společnosti, které měly vysoké příjmy z reklamní činnosti. Aby tyto společnosti nemusely odvádět DPH a daně z příjmů, měli jejich zástupci zahrnovat do účetnictví „fiktivní faktury“ právnických osob, které dle našich závěrů nevykonávaly žádnou činnost. K zastření této činnosti i původu výnosů měla být založena celá řada bankovních účtů, na které měly být převáděny a následně hotovostně vybírány finanční prostředky. Vybrané peníze měly být následně vraceny v hotovosti zpět odesílatelům, kteří se tak měli obohacovat o zkrácené daně. Kriminalisté NCOZ zadokumentovali hotovostní výběry ve výši více než 160 milionů Kč. 
  
K realizaci zajišťovacích úkonů trestního řízení přistoupili policisté NCOZ v úterý 23. listopadu 2021 poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám všech osob. V rámci případu s krycím názvem „KARMA“ bylo zadrženo 8 osob. Následně došlo k obvinění 6 fyzických a jedné právnické osoby.
   
Kriminalisté zároveň provedli 10 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž byl zajištěn důkazní materiál a více než 4 miliony Kč v hotovosti. Na bankovních účtech pak byly zajištěny téměř 3 miliony Kč.
  
U jednoho z obviněných byl podán podnět k návrhu na vzetí do vazby, ostatní osoby jsou stíhány na svobodě.
  
Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním pachatelům tresty odnětí svobody od pěti do deseti let.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
25. listopadu 2021

vytisknout  e-mailem