Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obvinění 4 osob z podvodu se škodou 600 mil. Kč

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zahájili v závěru měsíce ledna trestní stíhání čtyř fyzických osob (z toho jednoho cizince) v souvislosti s prověřováním zvlášť závažného zločinu podvod dle § 209 trestního zákoníku. 

Tomuto postupu předcházelo v rámci rozsáhlého prověřování také znalecké zkoumání a domovní prohlídky či prohlídky jiných prostor, které byly uskutečněny v červenci 2023. Informace k uvedenému případu byly získány na základě vlastního šetření a dále ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem (FAÚ) a Generálním finančním ředitelstvím. 

Jedná se o další případ obcházení zákonů o kolektivním investování, kdy skupina osob pod záminkou založení tzv. neveřejného alternativního fondu (dle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech) měla shromáždit od více než 1500 osob finanční prostředky ve výši minimálně 800 milionů Kč. Uvedené finanční prostředky měly být od poškozených shromažďovány od roku 2017 prostřednictvím tzv. svěřenských fondů pod slibem garantovaného 9% zhodnocení vkladů. Přes uvedené sliby měly být získané prostředky zčásti použity pro osobní spotřebu obviněných, částečně pro provoz společnosti a pouze část pro investice. Svým jednáním měli obvinění způsobit škodu ve výši přes 600 milionů Kč. Ve věci pokračuje další znalecké zkoumání a je možné, že množství poškozených a výše škody se ještě navýší. 

Trestní stíhání osob probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let. Do současné doby byly jako náhradní hodnota za spáchaný trestný čin zajištěny nemovitosti, finanční hotovost či luxusní vozidla a šperky v celkové předpokládané hodnotě přesahující 144 milionů Kč. Poškození budou v současné době obesíláni Policií ČR s poučením o možnosti uplatnění nároku na připojení se k probíhajícímu trestnímu řízení.
 

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
9. února 2024

Odkazy do noveho okna

zajištěný automobil (1)

zajištěný automobil (1) 

Detailní náhled

zajištěný automobil (2)

zajištěný automobil (2) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem