Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Obvinění 12 osob z krácení daní

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), pracující metodou „Daňové Kobry“, v uplynulých dnech zasahovali na několika místech České republiky. 

V rámci akce s krycím názvem „SOS“ kriminalisté obvinili celkem 12 osob pro spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby (dle § 240 odst. 1, odst. 2, písm. a, odst. 3. písm. a trestního zákoníku, spáchaného ve spolupachatelství ve smyslu ust. § 23 trestního zákoníku) na úseku DPH se škodou přesahující 113 milionů korun.

Trestní řízení bylo vedeno v  úzké spolupráci s Finančním analytickým úřadem a s Finanční správou ČR, a to zejména za využití nástrojů ke kontrole DPH (zavedených 1. lednem 2016 úpravou zákona o DPH č. 235/2004 Sb. zákonem č. 360/2014 Sb. přijatým Poslaneckou sněmovnou 22. prosince 2014).

Podle našich závěrů mělo k trestné činnosti docházet v letech 2016 až 2018 v rámci dovozu luxusních motorových vozidel z jiných států Evropské unie a jejich následného prodeje na území České republiky, přičemž k jejímu páchání měl být využit systém několika účelově vytvořených řetězců obchodních společností, za účasti tzv. „bílých koní“, kteří měli být hlavními pachateli do statutárních orgánů zúčastněných společností dosazeni a ovládáni. Ani „bílí koně“ však s ohledem na své zákonné povinnosti trestnímu stíhání policie neunikli.

K samotné realizaci případu „SOS“ přistoupili detektivové Daňové Kobry ve dnech 15. a 22. října 2019. Po zadržení osob a provedení prohlídek byl obviněn i daňový poradce jednoho z hlavních pachatelů. Tomu, stejně jako ostatním obviněným, hrozí v případě pravomocného rozsudku trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Dva hlavní pachatele vzal soud do vazby, ostatních 10 osob je stíháno na svobodě.

V této části trestního řízení kriminalisté zajistili jako náhradní hodnotu za způsobenou škodu movitý i nemovitý majetek v hodnotě cca 26 milionů korun, nicméně finanční šetření dále pokračuje. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

V poslední době je to již několikátý rozsáhlý zásah našeho útvaru ohledně krácení daní. V měsíci září 2019 policisté NCOZ obvinili 27 osob v případu s krycím názvem ARACHNE a v měsíci srpnu 2019, při společné akci s Celní správou ČR s krycím názvem PRADĚD, obvinili dalších 24 osob. V rámci těchto případů se vyplatila zejména úzká spolupráce v rámci projektu Daňové Kobry a kooperace s Finančním analytickým úřadem. 
 

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
8. listopadu 2019

vytisknout  e-mailem