Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Objasněná krádež medailí i po více jak roce

MŘ Ostrava - Kriminalisté obvinili muže, který měl odcizit medaile ze skleněné vitríny umístěné na náhrobní desce. 

V říjnu roku 2022 neustanovený pachatel odcizil dvě medaile ze skleněné vitríny, které byly umístěny a přilepeny na náhrobní desce u jednoho z hrobů v Ostravě. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže.

Případ si do své gesce převzali kriminalisté z Ostravy-Vítkovic. Provedli mimo jiné také prověrky okolí místa činu, kdy operativní činností zjistili, že malý chlapec našel stužky od medailí. Proto se za tímto vydali. Jeho matka s policií spolupracovala, sdělila, že její syn našel na zemi pohozené dvě stužky, které se mu líbily. Tyto si vzal a připnul na svetr. Nikdo z nich však netušil, o jaké stužky šlo, a že pocházely z trestné činnosti. Mužům zákona matka tyto vydala. Kriminalisté je odeslali ke zkoumání na Odbor kriminalistické techniky a expertiz ve Frýdku-Místku. Zde však odborné zkoumání nepřineslo žádný konkrétní výsledek, a proto byl spisový matriál na konci roku 2022 odložen.

Pátrání po neznámém pachateli však stále pokračovalo. Kriminalisté se nevzdali a zhruba po roce provedli opětovnou kontrolu zajištěných profilů DNA. Zlom případu nastal v tomto roce, když do Národní databáze DNA byl vložen profil právě 42letého muže, u kterého byla zjištěna shoda s profilem DNA stanoveným z dříve zajištěné stopy.

Komisař 6. oddělení obecné kriminality Ostrava v minulých dnech zahájil trestní stíhání 42letého muže, kterého obvinil z trestného činu krádeže. V případě odsouzení mu hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi. Obviněný měl od počátku několik verzí, například, že medaile našel, poté zase, že je od někoho dostal. Nakonec se kriminalistům k samotné krádeži doznal. Jak sám uvedl, měl s rodiči procházet kolem hrobu s medailemi, které ho zaujaly. Ještě v ten den se pro tyto vrátil. Aby se těchto zmocnil, musel rozbít skleněnou vitrínu, ze které měl vzít dvě medaile. Z těchto následně odstranil stužky, které vyhodil. Jak sám uvedl, medaile měl po celou dobu nosit připnuté ke klíčům. Tyto následně kriminalistům vydal a tak budou moci být v příštích dnech vráceny poškozené.

dne 26. dubna 2024

por. Bc. Eva Michalíková

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem