Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Obezřetnost se vyplatí

KRAJ - Celorepubliková akce předvánočního období. 

ilustračníilustračníBlíží se adventní čas, který je spojený s přípravami na Vánoce. To znamená, nakupování dárků, různých pochutin a chystání oslav příchodu nového roku. V tomto období máme většinou u sebe větší finanční obnos, čehož využívají kapsáři, kteří čekají na vhodnou příležitost.
 

Od začátku prosince probíhá na celém našem Pardubickém kraji již tradiční celorepubliková preventivně informační kampaň pod názvem „Obezřetnost se vyplatí“, která je zaměřená především právě na kapsáře. Ve zvýšené míře se provádějí kontroly nejen přímo v obchodních domech, ale také na přilehlých parkovištích. V rámci kontrol připomínáme nakupujícím pravidla osobní bezpečnosti, upozorňujeme na možná rizika krádeže při nakupování a v neposlední řadě rozdáváme upomínkové předměty i informační materiály s preventivními radami.

Cílem kampaně je, naučit lidi dávat si pozor na své osobní věci. Snažíme se preventivně informovat zákazníky o nejčastějších možných způsobech kapesních krádeží, upozorňovat na nepozornost a neopatrnost při nakupování, kdy své tašky, batohy a kabelky nechávají lidé položené nebo zavěšené na nákupním vozíku.

Kapsáři využívají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, proto jsou pro ně obchodní domy, ale i prostředky městské hromadné dopravy, sportovní a kulturní akce nebo nádraží ideálním místem. Kradou bleskově a nepozorovatelně, že si toho všimnete až později a na jiném místě. Svou oběť si vytipují. Krádež mají pečlivě nacvičenou, ruce si maskují například přehozenou bundou a mnohdy mají k sobě pomocníky.

Nedejte kapsářům šanci!

- noste své tašky, batohy, kabelky vždy tak, abyste o nich věděli a měli je stále na očích

- nenechávejte své osobní věci, kabelku, tašku, a podobně zavěšené na nákupním košíku

- mějte tašky vždy zapnuté a využívejte různá zapínání a zadrhovadla

- nenoste u sebe velkou finanční hotovost, výhodnější je platební karta, kterou lze v případě odcizení obratem zablokovat. 

- peněženku, doklady, mobilní telefony a ostatní cennosti mějte ve spodu tašek.

Další místo, které je příležitostí pro kapsáře, je parkoviště a okamžik dávání nákupu do vozidla. Při vykládání nákupu z vozíku buďte velmi opatrní. I zde neodkládejte kabelky a batohy do nákupního vozíku, ale položte do vozidla tak, abyste je měli neustále na očích. Při vracení vozíku se přesvědčte, že jste vozidlo řádně uzamkly. Pamatujte, že auto není trezor, proto nenechávejte viditelně odložené věci na sedadlech.

 „Buďte obezřetní a dávejte si pozor na své osobní věci. Kapsáři jsou většinou tam, kde je nejméně čekáte.“

Fotogalerie budeme průběžně aktualizovat.

PARDUBICKO, CHRUDIMSKO, ORLICKOÚSTECKO, SVITAVSKO

30. listopadu 2018
prap. Renata Štěpánková

por. Mgr. Jiří Tesař
tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem