Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Obezřetnost i na hřbitovech

KRAJ – Období „dušiček“ i změna počasí napovídá, že podzim je tu. 

foto PČRfoto PČRV tomto období se v okolí hřbitovů pohybuje velký počet osob, parkoviště jsou přeplněná a doprava houstne. Na hřbitovy nechodí jen pozůstalí, ale právě i zloději. Ti se snaží využít nepozornosti lidí, kteří chtějí v poklidu zapálit svíčky a upravit hroby. Protože jim při tom překáží taška nebo kabelka, odloží ji na zem a už si jí nevšímají. Toto je příležitost pro pachatele, který v nestřeženém okamžiku věci odcizí a rychle zmizí.

Pamatujte i na to, že auto není trezor! Když už si kabelky a tašky s doklady a cennostmi necháte ve vozidle, neodkládejte je na viditelná místa. Zavazadlo ležící na sedadle, je také velkým lákadlem pro zloděje.

Opatrnost je důležitá i v dopravě. Při projíždění kolem hřbitovů by měli řidiči být pozorní a ohleduplní vůči ostatním účastníkům silničního provozu, aby nedocházelo ke zbytečným dopravním kolizím nebo přímo nehodám.

Řidiče čeká také výměna pneumatik z letních na zimní. Proto si připomeňme zákon o silničním provozu:

"§ 40a - Provoz vozidel v zimním období
1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm." Výjimku tvoří pouze náhradní pneumatika použitá pro nouzové dojetí.

Preventivní rady na obezřetnost v období dušiček, dopravních komplikací kolem hřbitovů, výměnu pneumatik a další informace týkající se bezpečnosti, jsme probírali i v praxi mezi seniory v Moravanech. Připomněli jsme, jak je důležité být viděn v silničním provozu nejen jako chodec, ale i cyklista. Tématem bylo také pohřešování osob – houbařů. Přednášku jsme zakončili prohlídkou policejního vozidla a jeho příslušenství.

31. října 2017
por. Bc. Jana Drtinová
tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem