Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Obchodník se vzděláním obviněn

Na lep podvodníka sedlo několik desítek lidí, kteří toužili po rychlovzdělání. Obviněnému teď hrozí až osmileté vězení. 

Kriminalisté druhého oddělení třetího policejního obvodu ukončili dvouleté prošetřování případu, v rámci kterého šestadvacetiletý muž nabízel prostřednictvím internetu padělky maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů.

Na celý případ upozornil novinář, který následně s kriminalisty úzce spolupracoval a nyní je v celé kauze jedním ze svědků.

Ke škodě zájemcům byl obviněný jenom obyčejným podvodníkem, který sice tyto úřední listiny nabízel, ale nikdy je svým zákazníkům nedodal. Vždy pouze vyinkasoval peníze a pak se po něm slehla zem.

Obviněný zjevně věřil rčení, že „kde není žalobce, tam není soudce“. Myslel si totiž, že pokud se poškození zapojí do jeho podvodné hry, nebudou následně „žalovat“ sami na sebe. V tomto směru se ale zjevně mýlil.

Byť bylo dohledání zákazníků v počítačovém prostředí velice nelehké a složité, i tak se nakonec kriminalistům podařilo v rámci prošetřováním dohledat necelou padesátku těch, kteří si byli ochotni vysvědčení nebo diplom koupit. Byli to lidé jak z celé České republiky, tak ze Slovenska

Tito zákazníci zprvu nebyli z kontaktu s kriminalisty nijak nadšeni, ba jím byli dokonce poměrně zaskočeni. Do poslední chvíle totiž věřili podvodníkovu slibu absolutní anonymity. Nicméně posléze s detektivy všichni více či méně spolupracovali.

V rámci svých svědeckých výpovědí také uváděli důvody, proč se pro takovou transakci rozhodli. Někteří prý proto, že chtěli získat místo, které bylo podmíněno právě odpovídajícím vzděláním. Jiní zase chtěli podvodně získaným diplomem ošálit své rodiče, kteří jim jejich vzdělání „sponzorovali“. Místo sezení v lavici totiž školní roky prohýřili, avšak následně museli svým chlebodárcům dokladovat úspěšné zakončení studia.

Po zadržení šestadvacetiletého muže proběhla i domovní prohlídka. Při té kriminalisté zajistili jak počítače s příslušným softwarem, tak i šablony pro výrobu různých vysvědčení a diplomů.

Na základě shora popsaného obvinil vyšetřovatel zadrženého z trestného činu podvod. S ohledem na výši způsobené škody, která je téměř osm set tisíc korun, hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na osm let.

por. Mgr. Tomáš Hulan 12. 6. 2018

vytisknout  e-mailem