Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

„Obchodníci“ s cigaretami obviněni

Karviná - kriminalisté obvinili šest mužů, kteří nelegálně prodávali cigarety 

Skvělá spolupráce celníků s karvinskými kriminalisty vedla k obvinění šesti mužů, kteří se měli podílet na opatření, skladování a distribuci padělků cigaret, které nebyly označeny platnými tabákovými nálepkami, s cílem vyhnout se platbě spotřební daně.

Případem se nejprve v lednu loňského roku začali zabývat příslušníci z oddělení odhalování závažné trestné činnosti Generálního ředitelství cel. Vedlo je k tomu podezření, že v různých objektech na území Moravskoslezského kraje, konkrétně na Frýdeckomístecku a Karvinsku, skladují a následně dále distribuují v té době neznámí pachatelé cigarety, které nejsou opatřeny platnými tabákovými nálepkami. Výsledky svého prověřování v říjnu loňského roku předali policistům oddělení hospodářské kriminality územního odboru Karviná. Rychlá výměna informací a jejich analýza vedla k rozkrytí a zadokumentování trestné činnost při nezákonném opatření, skladování a obchodování s nezdaněnými cigaretami

Na základě shromážděných důkazů policisté loni v listopadu obvinili šest osob ve věku od 34 do 50 let. Je jim kladeno za vinu, že od dosud neznámých dodavatelů měli pořídit téměř 3 miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a 180 kg řezaného tabáku. Pokoutně opatřené zboží pak měli skladovat na různých místech a následně distribuovat odběratelům. Celý systém měli mít propracovaný, např. nelegální zboží skladovali na mnoha místech v menším množství.  Z dosud provedeného vyšetřování vyplývá, že si jednotliví pachatelé měli zboží obstarávat jednak od neznámých dodavatelů a jednak si ho měli prodávat mezi sebou.  Obvinění s kriminalisty částečně spolupracují, svou trestnou činnosti doznávají, nicméně nesouhlasí s množstvím, které je jim kladeno za vinu. Muž, který měl u sebe v době zadržení celníky „neokolkované“ cigarety, uvedl, že se jednalo o jedinou náhodnou koupi. Další doznal, že si následným prodejem cigaret zakoupených na tržnici od cizince finančně přilepšoval.

Svým jednáním, kdy mimo jiné zboží uskladňovali mimo daňové sklady a bez oznámení správci daně, měli způsobit škodu na spotřební dani dosahující částky okolo 11 milionů korun. Muži jsou obviněni ze spáchání zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ze spáchání přečinu porušování práv k ochranné známce a jiným označením. Všem hrozí trest odnětí svobody až na 8 let.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
17. 1. 2023

Odkazy do noveho okna

Foto III

Foto III 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem