Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Služba kriminální policie a vyšetřování
Služba kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje je organizačním článkem Krajského ředitelství se sídlem v Hradci Králové. Součástí SKPV jsou tyto odbory:
- Odbor obecné kriminality
- Odbor hospodářské kriminality
- Odbor technické ochrany
-
Odbor kriminalistické techniky a expertiz
-
Odbor analytiky
- Odbor operativní dokumentace
Služba kriminální policie a vyšetřování se sestává ze dvou základních odborů, z nich jedním je odbor obecné kriminality a druhým odbor hospodářské kriminality.
Odbor obecné kriminality |
---|
-
Násilná trestná činnost zahrnuje trestnou činnost jako je vražda, loupežné přepadení, nebezpečné vyhrožování, braní rukojmí, ublížení na zdraví, vydírání, týrání svěřené osob, únos, opuštění dítěte a další druhy násilného jednání.
-
Trestná činnost majetkového charakteru zahrnuje krádeže vloupáním do rekreačních objektů (chaty, chalupy), do bytů, do kulturních objektů, do restaurací, do škol, krádeže bankomatů, trezorů a další.
-
Trestná činnost na úseku toxikomanie, tedy drogová problematika, zahrnuje trestné činy jako je šíření toxikomanie nebo nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů.
-
Trestná činnost na úseku mládeže zahrnuje jak trestnou činnost páchanou na mládeži, tak také provinění, kterých se dopouští mládež
-
Trestná činnost mravnostního charakteru zahrnuje případy znásilnění, pohlavního zneužívání, šíření pornografie, kuplířství a další.
-
Trestná činnost na úseku krádeží motorových vozidel zahrnuje také krádeže vloupáním do vozidel.
Odbor hospodářské kriminality |
---|
Odbor hospodářské kriminality SKPV KŘP je rozdělen na dvě oddělení, které se pak dělí na různé skupiny dle jednotlivých specializací.
-
1. oddělení OHK je specializované na trestné činy vztahující se k tzv. „padělkům“. Je zde skupina, která samostatně zpracovává trestnou činnost páchanou pomocí platebních karet, dále je zde specializovaná skupina, která se zabývá trestnou činností spočívající v padělání platebních šeků a jako poslední je zde skupina, zabývající se paděláním peněz (české i zahraniční měny). Dalším zaměřením v tomto oddělení je skupina specializovaná na prošetřování úvěrových podvodů.
-
2. oddělení OHK je specializováno na vyšetřování trestných činů související s pojistnými podvody , dále je pak zde úzká skupina zabývající se trestnou činností spojenou s duševním vlastnictvím a ochranou životního prostředí.
-
Samostatně v tomto oddělení působí skupina, která se zabývá finančním šetřením a legalizací výnosů z trestné činnosti. Tato skupina pracuje jak pro samostatný odbor hospodářské kriminality, tak součinnostně pomáhá jednotlivých oddělením hospodářské kriminality územních odborů, tak také pracovníkům odboru obecné kriminality a to jak na úrovni kraje, tak na úrovni územních odborů. Jejich činností je především zjistit, zda byly trestnou činností získány finanční či jiné prostředky, zmapovat tyto prostředky a tyto zajistit pro náhradu škody tak, aby se trestná činnost pachatelům nemohla vyplácet.
Pátrání lze rozdělit na dva hlavní směry: pátrání po osobách a pátrání po věcech.
-
V případě pátrání po osobách pátrá policie jak po neznámých pachatelích, kteří se dopustili trestného činu, který dosud nebyl objasněn, tak po konkrétních osobách, a to jak z vlastního podnětu nebo z podnětu občanů a institucí, nebo na základě vydaných evropských či mezinárodních zatýkacích rozkazů, k jejichž plnění se Česká republika zavázala. Nově je okruh osob rozšířen i na vypátrání pobytu po osobách, jejichž účast na úkonech trestního, občanskoprávního nebo správního řízení je nezbytná, ať už jsou jimi obvinění nebo svědci v trestním řízení nebo účastníci občanskoprávního nebo správního řízení, kteří se na výzvu bez dostatečné omluvy nedostavili nebo nedostavují a jejichž předvedení bylo neúspěšné.
-
Cílem pátrání po věcech je vypátrat odcizené věci a vrátit je poškozeným, jestliže krádež nahlásili, nebo k nalezeným věcem vypátrat jejich majitele, když krádež nebyla policii oznámena. Spektrum pátrání po věcech je velmi široké – od vozidel a jejich registračních značek, přes zbraně, střelivo, kulturní a umělecké předměty, veškeré průmyslové zboží, padělané bankovky a jiné ceniny, doklady, zneužívaná razítka a tiskopisy až po věci, které s přihlédnutím k jejich nebezpečnosti, významu obsahu z hlediska veřejného zájmu nebo hodnotě mohou být zneužity, popřípadě mohou způsobit závažný následek na zdraví osob či značnou škodu na majetku (informuje: pplk. Mgr. Miroslav Kříž).
Odbor kriminalistické techniky a expertiz |
---|
Toto pracoviště zabezpečuje znaleckou činnost pro orgány činné v trestním řízení na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Hlavní pracovní náplní tohoto pracoviště je zabezpečování materiálních důkazů pro potřebu objasňování závažné trestné činnosti. Předmětem činnosti OKTE jsou expertizy v oboru kriminalistika, v odvětvích trasologická, metalografická, defektoskopická, balistická, daktyloskopická a mechanoskopická expertíza, grafická expertíza, kriminalistická biologie a chemie, kriminalistická počítačová expertíza a kriminalistická fotografická expertíza.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Čtěte také:
Výslechová místnost s Jájou a Pájou šetří dětské oběti (9. 4. 2009, Hradecký deník)
Východní Čechy - Nedílnou součástí kontaktu policie a dítěte jako svědka nebo oběti trestného činu jsou dětské výslechové místnosti. Podle mluvčí východočeské policie Lenky Burýškové hlavním důvodem pro vybudování těchto místností bylo nepoškozovat dítě jako oběť či svědka trestné činnosti a zmírnit jeho trauma z prožité události ...
Foto Policie ČR
10. 4. 2009