Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Nové defibrilátory pro středočeskou policii

KRAJ - Ředitel středočeské policie plk. JUDr. Václav Kučera převzal 14 nových defibrilátorů 

Středočeský kraj pořídil ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje čtrnáct speciálních batohů s rozšířenou výbavou první pomoci, obsahující automatické externí defibrilátory. Nové vybavení předali zástupcům Policie ČR v čele s jejím ředitelem středočeského krajského ředitelství Václavem Kučerou hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Čtrnáct defibrilátorů se stane součástí dlouhodobého projektu kraje zaměřeného na rozmisťování těchto život zachraňujících přístrojů ve středočeském regionu a posílí tak jejich síť. Ta bude nově čítat celkem 150 defibrilátorů, z nichž Středočeský kraj od roku 2014 prostřednictvím středočeské záchranky pořídil již 99 přístrojů.   

„Nové defibrilátory, které jsou součástí speciálních batohů se zdravotnickým vybavením, jsou tentokrát určeny pro posádky prvosledových hlídek středočeské policie, jejichž vozy jsou v terénu 24 hodin denně. Tato skutečnost je v rámci projektu záchrany lidských životů pro potřeby středočeských záchranářů velmi cenná, protože právě policie bývá většinou první na místech dopravních nehod či jiných mimořádných událostí,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Podle náměstka pro oblast zdravotnictví Martina Kupky je v rychlosti nasazení defibrilátorů pro záchranu lidského života významným přínosem i nově zavedené plně automatizované předávání informací o případech akutní zástavy srdce mezi operátory středočeské záchranky a policie. „Speciální software na základě klasifikace sám automaticky na příslušné operační středisko Policie ČR odešle tzv. datovou větou veškeré potřebné informace o výjezdu. Celý proces komunikace se tak stává výrazně efektivnější,“ upřesnil náměstek pro oblast zdravotnictví Martin Kupka a dodal: „V případech srdečních selhání jde u pacientů hlavně o čas, a to i přes krátké dojezdové časy záchranky, které se v průměru pohybují na hranici osmi devíti minut. Tato „hra o minuty“ je rozhodující pro přežití, přičemž dobře a včas zahájená resuscitace, pokud možno i s využitím automatického externího defibrilátoru, je zcela klíčová.“

Jeho slova potvrzuje středočeské záchranky Martin Houdek. „Jsem přesvědčen, že poslední roky spolupráce záchranářů s příslušníky nezdravotnických složek IZS posouvá naše vztahy a pracovní výsledky na vyšší úroveň. Díky novému způsobu komunikace operačních středisek, sdílení zkušeností a zapojení nejmodernější resuscitační techniky jsme společně schopni zajistit občanům našeho kraje péči, u které vzájemná kooperace složek dá postiženým nejen větší šanci na přežití, ale i na rychlejší návrat do běžného života,“ řekl. Zároveň prozradil, že středočeská záchranka připravuje podobný systém komunikace i s operačním střediskem celního úřadu a zvažuje i zapojení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Krajské ředitelství policie Středočeského kraje převzetím defibrilátorů navazuje na aktivity, které započalo již v roce 2010 v rámci celorepublikového projektu „Dejte srdci šanci“, a následně ho rozvinulo ve společném projektu Středočeského kraje a dalších obcí „Dejte srdci šanci-Středočeská šance“. Cílem bylo vytvoření tzv. Bezpečných míst, kde v případě potřeby mohou policisté poskytnout včasnou první pomoc ještě před příjezdem záchranné služby. Představitelé vybraných obcí (měst) byli s nabídkou participace na tomto projektu osloveni ředitelem středočeské policie plk. JUDr. Václavem Kučerou osloveni už v roce 2010. Byla jim nabídnuta možnost umístění AED na obvodním oddělení Policie ČR příslušné obce (města), případně ve vozidle obvodního oddělení, současně s proškolenými policisty schopnými poskytnout život zachraňující laickou první pomoc.

Význam projektu rozmisťování defibrilátorů na celé území kraje dokládá i dramatický případ z června letošního roku. Stal se na stavbě v okrese Praze-východ, kde byl na korbě vozu nalezen muž bez známek života. Policisté, kteří prošli kurzem první pomoci a resuscitace pořádaným středočeskou záchrankou, byli díky elektronické výzvě vysláni k pacientovi zároveň s posádkou rychlé zdravotnické pomoci a lékařem ve vozidle rendez-vous. Na místě však byli rychleji a nalepili před příjezdem záchranářů na hrudník zástavou srdce postiženého muže elektrody. Přístroj AED doporučil jeden výboj a dál pokračovat v nepřímé masáži srdce. Poté na místo dorazil lékař, který v rámci intenzivní lékařské péče zajistil dýchací cesty muže a připojil ho k přístrojem řízené ventilaci. Zdravotní stav tohoto pacienta si vyžádal dalších pět elektrických výbojů defibrilátoru záchranářů. Po stabilizování byl přepraven do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Rychlé a správné použití AED, profesionální vyhodnocení operátorem a odborný zásah záchranářů mu zachránil život. 

por.Mgr. Pavel Truxa
tiskový mluvčí
2.srpna 2017

vytisknout  e-mailem