Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Nová svodidla ochrání motorkáře

BLANSKO-VYŠKOV: Jejich potřebu podpořili motorkáři svojí účastí na akci Nežij vteřinou. 

     Na Blanensku byla v polovině měsíce listopadu nainstalována nová "motorkářská" svodidla se spodní pásnicí, která mají motorkáře lépe ochránit v případě dopravní nehody. Svodidla mají totiž zabránit podjetí těla motocyklisty pod svodidly a tak jeho poranění se o sloupky. O potřebě těchto speciálních svodidel rozhodli sami motorkáři, kteří jejich instalaci podpořili svojí účastí na preventivní akci Policie České republiky Nežij vteřinou 2013 letos v červnu. Podmínkou pro umístění svodidel na Blanensku bylo to, že se akce zúčastní nejméně 300 motorkářů. Nakonec jich přijelo 850.

   Svodidla jsou umístěna v jedné ze zatáček na silnici II/379 mezi Blanskem a Šebrovem. Zatáčka byla vytipována policisty na základě statistik dopravních nehod ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu. Při výběru rozhodovalo také to, že v tomto úseku se pohybuje velké množství motorkářů, který tudy nejen projíždí, ale doslova si sem "chodí zajezdit pro zábavu." 

   Instalace nových svodidel je preventivním opatřením, jehož cílem je snížení následků dopravních nehod, zejména ve vztahu k následným zraněním. V úseku rozhodně nejsou umístěna, aby umožnila jezdit motorkářům nepřiměřenou rychlostí.

   por. Mgr. Iva Šebková, 28.11.2013 

  

Z tiskové zprávy společnosti ArcellorMittal Ostrava k této problematice: 

    "Ostravský ArcelorMittal vyvinul a vyrobil speciální svodidlo s označením JSAM-M/H1 se spodní pásnicí, které lépe ochrání motorkáře v případě nehody. Záchytný ocelový systém je nově nainstalován ve zkušebním úseku Šebrov v okrese Blansko. Jedná se o první schválené svodidlo s ochranou proti podjetí motorkářů instalované v České republice. Společnost ArcelorMittal Ostrava zdarma vyvinula, odzkoušela a nainstalovala svodidlo v daném úseku podle příslibu, který dala letos v červnu na policejní akci „Nežij vteřinou“. Instalaci svodidla provedla ostravská huť ve spolupráci s Policií ČR Blansko.

     „Nové svodidlo s dolní pásnicí zabrání podjetí motocyklisty, které je příčinou mnoha vážných zranění. Zároveň při nehodě zmírní účinky nárazu člověka do sloupku svodidla,“ říká Richard Toman, vedoucí oddělení důlních výztuží a svodidel v ArcelorMittal Ostrava. Svodidlo je zatím jediným schváleným záchytným systémem s dolní pásnicí instalovaným v České republice.

     Nový typ byl vyvinut na základě dlouholetého výzkumu a vývoje tzv. chytrého svodidla s čidly pro zaznamenání nehody v rámci grantu Evropské unie. ArcelorMittal Ostrava se na jeho vývoji během let 2008 až 2012 aktivně podílela a využila této zkušenosti při výrobě svodidla JSAM-M/H1. Ve spolupráci s univerzitou v Zaragoze byly navrženy vhodné tvary spodních pásnic, které se podrobily počítačové simulaci nárazu motocyklisty do svodidla. „Výsledky simulace byly základem vývoje a výroby prototypu svodidla, které následně prošlo laboratorními zkouškami i bariérovou zkouškou ve Španělsku,“ dodává Toman. 

      V Ostravě se záchytný systém se spodní pásnicí vyvíjel dva měsíce. Poté následovala úspěšná bariérová zkouška a schválení systému Ředitelstvím silnic a dálnic a Ministerstvem dopravy ČR pro použití na českých pozemních komunikacích. Nyní byl záchytný systém nainstalován na 142 metrů dlouhý úsek Šebrov v okrese Blansko. Centrum dopravního výzkumu svodidla navíc opatřilo retroreflexním polepem a odrazkami.

      „V roce 2010 se v Šebrově stala tragická dopravní nehoda motorkáře, který se smrtelně zranil o sloupek svodidla. Doufám, že instalací nového typu svodidla v tomto úseku zvýšená ochrana motorkářů v ČR teprve začíná,“ říká Iva Šebková, tisková mluvčí Policie ČR, Územního odboru Blansko-Vyškov.

    Novinka byla představena na setkání s odborníky a novináři v Praze. Na akci vystoupili zástupci společnosti ArcelorMittal Ostrava, Ministerstva dopravy ČR, Motocyklové asociace ČR, Centra dopravního výzkumu a Policie ČR Blansko. „V zahraničí tento typ ochrany proti podjetí svodidel má letitou tradici, jen u nás jsme v tomto ohledu stále pozadu. Jsem rád, že byl učiněn první krok ke změně, a tím dochází k naplnění společného cíle ochránit motocyklisty před ztrátou života a těžkým zraněním,“ řekl Jaromír Šíd, prezident Motocyklové asociace ČR. "

 

Odkazy do noveho okna

Nová motosvodidla

Nová motosvodidla 

Detailní náhled

Nová motosvodidla1

Nová motosvodidla1 

Detailní náhled

Setkání s odborníky a novináři

Setkání s odborníky a novináři 

Detailní náhled

Setkání s odborníky a novináři1

Setkání s odborníky a novináři1 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem