Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Noční vlci

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

Žadatel „v souvislosti s návštěvou tzv. „Nočních vlků“ z Ruska na Olšanském hřbitově dne 8. 5. 2020“ adresoval předsedovi ústředního krizového štábu žádost, v níž uvedl: 

„Občany Ruska byly na českém území vážně porušeny zákazy, které čeští občané dodržují pod hrozbou vysokých trestů či sankcí. Navíc mají pocházet z Moskvy, která je nákazou silně postižena. Je zarážející, že v Událostech ČT se tomuto flagrantnímu porušení pravidel pro ochranu před koronavirem věnovalo pouhých 20 vteřin a jediná fotografie? Daleko méně závažným věcem přitom věnují mnohem více času. Dovoluji si Vám proto položit tyto otázky:

  1. Řešil toto dosud největší porušení platných předpisů a zákona Váš krizový štáb?
  2. Kdo, kde a kdy povolil vstup Nočních vlků na území České republiky? Na jak dlouho?
  3. Kolik jejich členů bydlí v Moskvě?
  4. Prokázali se negativním testem z Ruska? Byly považovány za důvěryhodné a akceptovány?
  5. Byl jim proveden test na virus českými zdravotníky? Byla jim nařízena karanténa po vstupu na území ČR?
  6. Od kdy je povolen občanům zemí, které nejsou členy EU, volně cestovat v zemích EU, kdy PČR a AČR přísně hlídá hranice?
  7. Pohybují se Noční vlci stále po území ČR, nebo jsou v karanténě, ve vězení, v Rusku? Zaplatili pokutu, byly jejich motorky dezinfikovány?
  8. Dělaly v tomto případě české kontrolní úřady svoji práci stejně důsledně jako u českých občanů, kdy jejich přísné kontrole neuniknou ani bezdomovci?

Otázek by bylo více. Za situace, kdy za podobné porušení zákonů a předpisů hrozí českým občanům milionové pokuty či vězení, je přístup k ruským občanům na území ČR velmi podivný. Už jenom tím jak se o incidentu mlčí, zatímco bagatelní přestupky českých občanů či jiných občanů EU na našem území jsou obratem zveřejňovány, včetně postihů? Veřejnost to vnímá jako provokaci, ignoraci, demonstraci síly a selhání českých kontrolních orgánů. Věřím, že tento postoj veřejnosti dokáže krizový štáb pod Vaším vedením urychleně napravit.“ 

Policie České republiky poskytla žadateli následující informace:

Ad 2) Žádný člen nebo příznivec ruského motocyklového klubu „Noční vlci“, který by v této souvislosti přicestoval z Ruské federace anebo jiného cizího státu, se nezúčastnil akcí uvedeného motocyklového klubu, které se u příležitosti 75. výročí ukončení 2. světové války v Evropě uskutečnily ve dnech 30. dubna až 8. května 2020 na území České republiky. Motocyklový klub „Noční vlci“ má mezinárodní pobočky, jejichž příznivci pocházejí rovněž z České republiky. Vedení motocyklového klubu „Noční vlci“ už v březnu letošního roku z důvodu krizových opatření přijímaných jednotlivými evropskými státy v souvislosti s epidemií nemoci Covid-19 zrušilo pro rok 2020 jízdu „Cesty vítězství“, která měla vést obdobně jako v minulých letech z Moskvy do Berlína, a vyzvalo mezinárodní pobočky klubu, aby samostatně zorganizovaly jízdy omezené pouze na území jednotlivých evropských států. Pietního aktu na Olšanských hřbitovech v Praze, stejně jako ostatních akcí motocyklového klubu „Noční vlci“ uskutečněných ve dnech 30. dubna až 8. května 2020 na území České republiky, se zúčastnili pouze jeho příznivci žijící na území našeho státu.               

Ad 3) Policie České republiky nedisponuje informací, kolik členů motocyklového klubu „Noční vlci“ bydlí v Moskvě, a žádný právní předpis jí neukládá takovou informací disponovat.

Ad 4) Viz ad 2.

Ad 5) Viz ad 2.

Ad 6) Viz ad 2.

Ad 7) Viz ad 2.

Ad 8) Policie České republiky důsledně plnila v souvislosti s akcemi motocyklového klubu „Noční vlci“ uskutečněnými ve dnech 30. dubna až 8. května 2020 na území České republiky své úkoly vyplývající z právních předpisů v souladu s krizovými opatřeními přijatými vládou České republiky z důvodu ohrožení zdraví nemocí Covid-19.

Policie České republiky dále sdělila žadateli, že nedisponuje informací požadovanou v bodu č. 1 jeho žádosti, neboť tato informace se nevztahuje k její působnosti, a proto ve vztahu k tomuto bodu předmětnou žádost o informace podle ustanovení § 14 odst. 5 písm. c) zákona č. 106/1999 Sb. odložil.

PhDr. Jiří Vokuš, 19. června 2020

vytisknout  e-mailem