Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Nežij vteřinou 2014

BLANSKO-VYŠKOV: Blíží se další ročník preventivní akce pro motorkáře. 

    Pro milovníky jízdy v jedné stopě je připraven další ročník preventivní akce Nežij vteřinou, jejímž cílem je snižovat počet dopravních nehod a jejich následků pro motorkáře. Akci každoročně pořádají policisté z Územního odboru Blansko-Vyškov ve spolupráci s dalšími partnery. Letos se akce uskuteční v sobotu 7. června od 13 hodin v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní nedaleko městyse Sloup v Moravském krasu.
 
      Blanensko je totiž regionem, který motorkáři i z větších vzdáleností vyhledávají pro svoje vyjížďky. Region je atraktivní nejen svými přírodními krásami, ale také silnicemi s množstvím zatáček. Během sezóny tak policisté řeší množství dopravních nehod, které právě u motorkářů končí velmi často vážnými zraněními.
 
   Dopravní nehody motocyklistů na Blanensku:
 
 
2009
2010
2011
2012
2013
2014*
Celkem nehod
37
28
30
28
27
6
Úmrtí
2
1
2
0
0
0
Těžké zranění
4
5
5
4
3
2
Lehké zranění
29
19
21
7
25
5
* do 5.5.2014
 
     Kromě silničních kontrol tak policisté již sedmým rokem organizují pro motorkáře v tuzemsku ojedinělou preventivní akci, kde se motorkáři mají možnost seznámit s následky dopravních nehod nejen z pohledu policistů, ale také primáře traumacentra Fakultní nemocnice v Brně MUDr. Pavla Macha, naučí se prakticky, jak poskytnout první pomoc motorkáři zraněnému při dopravní nehodě nebo mají možnost vyzkoušet si svoje znalosti z pravidel silničního provozu ve speciálním testu.
 
     Mimo těchto povinných stanovišť je pro ně každoročně připraven další program. Letos se tak mohou těšit například na simulaci dopravní nehody motocyklu a osobního auta v režii hasičů, zdravotníků záchranné služby a policistů včetně ukázky speciálního airbagu pro motorkáře, dynamickou ukázku jízdy zručnosti Policie ČR a Vojenské policie, simulátor převrácení se ve vozidle a simulátor nárazu ve vozidle Centra dopravní výchovy Armády České republiky určené k nácviku správného použití bezpečnostních pásů. Příchozí budou mít možnost také na stánku Integrované střední školy automobilní z Brna zkusit svou reakci při brzdění či prohlédnout si řezy motorů a zjistit tedy, jak vypadá jejich stroj pod kapotou. Odborníci z Centra služeb pro silniční dopravu příchozí seznámí s nepovolenými doplňky a úpravami na motocyklech. Chybět nebude ani autogramiáda jezdce MotoGP Karla Abrahama a jezdce Moto3 Karla Haniky s prezentací  kurzu Motoškola Masarykova okruhu a technické poradenství specializovaného motoservisu MotoXN. Na místě budou také odborníci, kteří poradí, jak získat veškeré odškodnění, pokud jste byli zraněni při dopravní nehodě. Představena bude i bezpečnostní identifikační technologie forenzního charakteru, která chrání motocykl před zloději. Závěr akce tradičně patří vzpomínce na ty, kteří se z vyjížděk již nevrátili.
 
      Na loňském ročníku jsme navíc slíbili, že pokud se sjede na akci více jak 300 motorkářů, bude na silnici mezi Blanskem a Lipůvkou nainstalováno přes 120 metrů speciálních svodidel bránící podjetí motorkáře pod nimi a zranění se o sloupky. Vzhledem k tomu, že loňské akce se zúčastnilo přes 850 motocyklů, svodidla již byla partnerem akce Nežij vteřinou, ostravskou firmou ArcelorMittal osazena a jsou připravena ochránit motocyklisty při případných pádech.
 
     por. Mgr. Iva Šebková, 9.5.2014
Odkazy do noveho okna

Nežij vteřinou 2014

Nežij vteřinou 2014 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem