Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Nezakryté dýchací cesty v prostoru autobusové zastávky se cizinci nevyplatily

LIBEREC - Na zastávce autobusu se pohyboval bez roušky a byl na něj vydán příkaz k zatčení, kromě toho se prokázal padělaným cestovním dokladem. 

V sobotu 17. října, krátce před dvaadvacátou hodinou, jsme prostřednictvím linky 158 přijali oznámení o pohybu osoby bez roušky v prostoru autobusové zastávky (mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví zakazují osobám pohyb bez ochranných prostředků dýchacích cest v prostředcích veřejné dopravy, na nástupištích či v přístřešcích a čekárnách veřejné dopravy).

Do centra Liberce tak byla okamžitě vyslána policejní hlídka, která osobu nerespektující vydaná nařízení skutečně nalezla. Policisté 29letému cizinci s ohledem na porušení povinností vyplývajících z nařízení Ministerstva zdravotnictví udělili v příkazním řízení blokovou pokutu. Při podrobné cizincově lustraci však policisté zjistili, že je na něho okresním soudem vydán příkaz k zatčení pro předchozí trestnou činnost.  Služební vůz.jpg

U okresního sudu, kam byl cizinec následujícího dne z policejní cely eskortován, mu byl udělen trest odnětí svobody s podmíněným odkladem a také trest spočívající v zákazu řízení motorových vozidel. Tím však celá anabáze, jejíž ústřední postavou cizinec byl, zdaleka neskončila.

Policisté z Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, Oddělení dokumentace, během prověřování 29letého výtečníka zjistili, že se muž na našem území pohybuje s padělaným cestovním dokladem. Odborným zkoumáním skutečně vyšlo najevo, že je doklad neplatný. Na základě těchto skutečností vydalo státní zastupitelství souhlas se zadržením osoby poté, co bude ukončeno řízení u okresního soudu. Jakmile si cizinec vyslechl pravomocný rozsudek soudu za předchozí trestnou činnost, zamířil opět do jedné z libereckých policejních cel. Zde setrval do doby, než mu bylo sděleno podezření v souvislosti se spácháním přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny. Jakmile jej policisté konfrontovali se zjištěnými skutečnostmi v souvislosti s padělaným dokladem, na svou obhajobu uvedl, že neměl ponětí o tom, že se jedná o falsum. Zároveň zmínil, že doklad zakoupil prostřednictvím internetu a smluvenou částku uhradil ve dvou splátkách. To, že se jako státní příslušník jedné z evropských zemí prokazoval dokladem úplně jiného státu, mu zřejmě nijak zvláštní nepřišlo.

Na počátku všeho byla chybějící rouška na zastávce autobusu. Na konci pak pokuta, zákaz řízení motorových vozidel, podmíněný trest odnětí svobody za předchozí trestnou činnost a soudní vyhoštění z území České republiky.

22. října 2020
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

vytisknout  e-mailem