Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Neuposlechnutí výzvy Policie ČR se nevyplatí

Muž odmítal spolupracovat s policisty během silniční kontroly. Nyní mu hrozí pokuta do výše až 10 tisíc korun. 

Občané jsou povinni uposlechnout výzvy úřední osoby, a to bez ohledu na svůj osobní názor na smysl nebo zákonnost policejní výzvy. Tyto a jiné aspekty mohou dotčené osoby zkoumat až posléze, a to prostřednictvím orgánů příslušných k posuzování zákonnosti postupu policie.

Většina občanů má toto zákonné pravidlo na paměti a podle toho také postupují. Najdou se ale i lidé, kteří si zbytečně ztěžují život a policistům jejich práci…

Jeden takový případ řešili pardubičtí policisté z pohotovostního a eskortního oddělení ve středu 23. ledna krátce před dvacátou hodinou na nábřeží Závodu míru, kde zastavili vozidlo ke kontrole. Zpočátku běžná silniční kontrola se ale změnila ve chvíli, kdy si policisté všimli dvou registračních značek odložených za zadním sklem vozu. Ty sice v pátrání nebyly, nicméně policisté se raději rozhodli prověřit také vin zastaveného vozu. V ten okamžik se řidičovo chování razantně změnilo. Muž s policisty odmítal spolupracovat a navíc začal kopanci zavírat dveře vozu, aby jim znesnadnil práci. Kopnutím do dveří ale udeřil jednoho z policistů do ramene. Posléze se otočil a snažil se z místa odejít. Policisté proto muže opakovaně vyzvali, aby zůstal na místě. Řidič však na výzvy nereagoval a tak byli policisté nuceni použít donucovací prostředky a tím mu zabránit v dalším pohybu.

Policisté poté muže zajistili pro podezření ze spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Zarážející na celé věci je, že muž měl v konečném důsledku na vozidle vše v pořádku. Nyní mu ale ve správním řízení hrozí pokuta ve výši až 10 tisíc korun.

kpt. Mgr. Iveta Skupien
tisková mluvčí
28. 1. 2019

vytisknout  e-mailem