Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nepřenášejte výbušniny! Ani kvůli amnestii

V případě nálezu výbušniny nebo rozbušky volejte 158! 

Naprosto zbytečně se lidé vystavují životně nebezpečnému riziku, když přenášejí výbušniny, rozbušky a podobné předměty, které vyžadují odbornou manipulaci. V posledních dnech se se s tímto problémem policisté setkávají poměrně často, a to v souvislosti s tzv. zbraňovou amnestií. V rámci ní totiž lidé policii odevzdávají nejen zbraně, ale i munici. Policie však před tímto postupem varuje! Střelivo, které je ve špatném technickém stavu a výbušniny vyžadují odbornou manipulaci.

Někteří lidé střelivo nebo výbušninu přinesli na policejní služebnu, proto na ně apelujeme, aby s tímto nebezpečným materiálem nemanipulovali, nechali ho ležet na místě a zavolali na tísňovou linku 158,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR plk. Michal Dlouhý. Policie pak materiál odborně zajistí a zneškodní na odlehlém místě.

Na konferenci zazněly i statistické údaje ke „zbraňové amnestii“: „Od 1. července 2014 do 14. září 2014 lidé odevzdali celkem 1 392 zbraní a 286 793 kusů střeliva“, uvedl Mgr. Milan Prchal z ředitelství pro zbraně a bezpečnostní materiál Policejního prezidia ČR.

V rámci amnestie se na Policii ČR dostávají i kuriózní předměty. Kromě obyčejné modelíny, kterou nálezce považoval za semtex, nám lidé odevzdali například granát MK2 (USA), granát RG4, 100 mm kumulativní protitankovou střelu, 47 mm protitankový kanón vz. 36 atd.

Dne 1. 7. 2014 nabyla účinnost novela zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu. Nejvýraznější změnu, kterou novela zákona přinesla, je spuštění nového informačního systému - centrálního registru zbraní (dále jen „CRZ“) a vyhlášení tzv. „zbraňové amnestie“ a lidé tak mohou beztrestně vracet zbraně nebo střelivo, které drží nelegálně.

Zbraňová amnestie končí 31. prosince 2014.

16.září 2014
nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem