Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Neplacení spotřební daně za tabák

Ms kraj: Škoda 27 milionů korun. Kriminalisté obvinili trojici osob. 

Několikaleté tresty odnětí svobody hrozí trojici mužů, které kriminalisté obvinili z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Jedná se o případ, ve kterém hraje hlavní roli tabák.

Kolegové z Generálního ředitelství cel, odbor Pátrání Ostrava, po vlastním několikaměsíčním šetření zahájili úkony trestního řízení v červenci roku 2020, kdy byla zadokumentována trestná činnost podezřelých. Celníci následně po provedení domovní prohlídky a prohlídek jiných prostor a pozemků předali věc s návrhem na zahájení trestního stíhání tří osob vyšetřovateli 2. oddělení odboru hospodářské kriminality.

Nyní detailněji. Kolegové z Generálního ředitelství cel, odbor Pátrání Ostrava, zkontaktovali v uplynulých dnech kriminalisty z krajského 2. oddělení odboru hospodářské kriminality v záležitosti závažné trestné činnosti hospodářského charakteru, právě na kterou se policisté oddělení specializují. Předali kriminalistům případ, kdy trojice občanů z Polska měla nakupovat v zahraničí surový tabák a zboží převezené do České republiky v jistém objektu na Karvinsku skladovat a strojně zpracovávat. Po nařezání a usušení měli získat tabák vhodný ke kouření. Svým jednáním měli od zhruba počátku července způsobit České republice škodu na spotřební dani v rozsahu přes 27 milionů korun.  Bližší informace k případu jsou v tiskové zprávě Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj, viz níže.

Celníci realizovali za součinnosti s kriminalisty domovní prohlídku a prohlídky jiných prostor a pozemků. Zajistili různé věci, například strojní zařízení ke zpracování tabáku, surový tabák, i ten určený ke kouření, a další věci. Uvedenému předcházelo zadržení tří mužů ve věku 31, 47 a 55 let. Kriminalisté na základě zadokumentovaných informací obvinili dva mladší muže ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinný platby. Dvojici hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let. Nejstarší muž si vyslechl obvinění pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinný platby, trestní sazba je u něj dva až osm let. Trestní stíhání je vedeno vazebně.

Kriminalisté 2. oddělení odboru hospodářské kriminality i nadále realizují jednotlivé úkony trestního řízení. Budou pokračovat například ve vyhodnocování množství dokumentů souvisejících s jednáním obviněných. Činí rovněž úkony vzhledem k vyhodnocení věcí zajištěných při domovní prohlídce a prohlídkách jiných prostor a pozemků, zajištěný tabák nevyjímaje. Součástí práce kriminalistů bude také samozřejmě komplexní mapování jednání obviněných a množství dalších úkonů, které jsou vzhledem k charakteru věci odborně i časově náročné.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 15. října 2020

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nelegální obchod s tabákem

V uplynulých dnech provedli ostravští celníci z odboru Pátrání, oddělení Odhalování závažné trestné činnosti, realizaci trestní věci s krycím názvem „Ligota“. Sledovací akce byla zaměřena na nelegální obchodování s tabákem a probíhala od července.

Organizovaná skupina polských občanů se dopouštěla daňové trestné činnosti na území naší republiky tím, že se úmyslně vyhýbala platbě spotřební daně za tabák. Každý člen skupiny měl jasně rozdělené úkoly. Jeden z podezřelých v pravidelných intervalech nakupoval v zahraničí surový tabák (tabákové listy) a ten dodávkovým vozidlem převážel na daňové území České republiky na Karvinsku. V pronajaté hospodářské budově tabák skladovali a strojně zpracovávali jeho nařezáním a sušením do podoby tabáku vhodného ke kouření. Takto připravený tabák dále distribuovali odběratelům v České republice a Polsku. Do vozidla se vešlo až 1 600 kg surového tabáku, prokázáno bylo několik jízd.

Při samotné závěrečné realizaci byly Skupinou operativního nasazení zadrženy tři podezřelé osoby, které zrovna navážely surový tabák do objektu na Karvinsku. Následně byla provedena domovní prohlídka a dvě prohlídky jiných prostor a pozemků, při kterých bylo zajištěno cca 1 600 kg surového tabáku a téměř 1 500 kg již nařezaného tabáku, přes 200 jutových obalů od surového tabáku, který byl již zpracován a vyvezen s původní hmotností přes 8 000 kg, strojní zařízení na řezání, sušení a fermentaci tabáku a výpočetní technika.

Moravskoslezští celníci tak svou činností odhalili únik na spotřební dani ve výši téměř 27 milionů korun. Daňový únik bude po následném vyhodnocení zajištěných dokumentů v trestním řízení výrazně vyšší.

Případ s návrhem na zahájení trestního stíhání byl předán k dalšímu šetření orgánům Policie České republiky, Odbor hospodářské kriminality Ostrava.

por. Ing. Pavla Zdobnická
Celní úřad pro Moravskoslezský kraj

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem