Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Neoprávněně se obohatil

DOMAŽLICKO – Během tří hodin přišla žena o 250 tisíc korun prostřednictvím internetových plateb. Policisté intenzivně pátrají po pachateli. 

Domažličtí kriminalisté přijali dne 27. července 2022 v dopoledních hodinách oznámení o neoprávněném výběru finanční hotovosti z bankovních účtů a debetní karty. K činu došlo na Domažlicku dne 26. července 2022 v době od 19:00 hodin do 22:00 hodin ze strany dosud neznámého pachatele. Ten ve výše uvedené době provedl z běžného i spořicího účtu a také z debetní karty poškozené prostřednictvím jedné z mobilních aplikací několik plateb v různých částkách na sběrné bankovní účty.

Když poškozené přišla zpráva s žádostí o potvrzení platební transakce, tyto žádosti žena pokaždé potvrdila. Tím poškozené vznikla škoda ve výši 250 tisíc korun.

Ve věci domažličtí kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a podvod. Případ nadále prověřují policisté z oddělení hospodářské kriminality územního odboru Domažlice. 

Policisté opětovně apelují na všechny majitele platebních karet, aby byli při internetových platbách co nejvíce obezřetní. Také by měli mít nastavená bezpečností pravidla jako například limity pro denní internetové platby, ověření platby při vyšších částkách, nutnost zadání bezpečnostního kódu pomocí bankovních klíčů a další bezpečnostní opatření, která jim jejich banky nabízejí.

U každého potvrzení platby buďte opatrní a ověřte si, zda se skutečně jedná o platbu, kterou jste sami zadali jako majitele bankovních účtů!

nprap. Barbora Šmaterová

29. července 2022

vytisknout  e-mailem