Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Neoprávněné pobírání rodičovského příspěvku

SVITAVSKO – Maminka dvou mailičkých chlapců je podezřelá z podvodu kvůli neoprávněnému pobírání rodičovského příspěvku. 

Jak se to stalo? Jde o úmysl, nevědomost, chybu opírající se o neznalost zákona, nebo došlo k chybné komunikaci s úřadem? To všechno policisté prověřují.

Účetnictví a výpisy z účtu jasně ukazují, že maminka pobírala příspěvek na starší dítě, později přišlo na svět druhé dítě, před jeho narozením zažádala o dávky v mateřství, ty ji byly uznány, jenže opomněla provést fyzické oznámení úřadu do "spisu" týkajícího se dávky syna prvorozeného. Na její účet tak byly vypláceny 2 dávky, o čemž maminka údajně neměla tušení. Věděla, že na účtu má určitou rezervu, výpisy z účtu v internetovém bankovnictví pečlivě nestudovala, tudíž o chybě ani nevěděla. Jakmile vše vyšlo najevo, okamžitě částku, o niž „se obohatila“ na zadaný účet úřadu vrátila.

Chybu způsobenou z nevědomosti a špatného oznámení přiznává. V souvislosti s tímto případem je na místě upozornit osoby pobírající dávky, aby s úřadem komunikovaly nejlépe osobně a vše měly podložené i písemnou formou. Tato maminka tvrdí, že vyrozumění proběhlo telefonicky, což sama považovala za splnění její „oznamovací“ povinnosti.

Za podvod odsouzenému člověku hrozí až dvouleté vězení.

por. Bc. Eva Maturová
tisková mluvčí
18. února 2019

vytisknout  e-mailem