Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Neoprávněné čerpání dotací z fondů Evropské unie

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) provedli dne 5. června 2023 realizaci trestní věci s krycím názvem BOŘEK, která se týkala neoprávněného čerpání dotací z fondů Evropské unie. 

Kriminalisté NCOZ provedli více než desítku domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků. Zároveň zadrželi na území České republiky 17 osob. Následně bylo obviněno 13 fyzických a 3 právnické osoby z trestného činu dotační podvod v souběhu s pokračujícím trestným činem poškození finančních zájmů Evropské unie.

Obviněné osoby se trestné činnosti měly dopustit tím, že nejméně od roku 2017 po vzájemné dohodě a se společným úmyslem neoprávněně čerpaly (či se pokusily neoprávněně čerpat) pro společnost hlavního obviněného dotace poskytované Ministerstvem průmyslu a obchodu financované ze strukturálních fondů Evropské unie. Čerpání dotací se mělo týkat nákupu výrobních strojů, kdy tyto nákupy měly být buď fingované, či stroje měly být nakoupené jako „bazarové“ a vykazovány jako nové. Tímto způsobem měly být získány dotace (či se osoby měly pokusit získat dotace) v celkové výši přesahující 90 milionů Kč. 

Jedna fyzická osoba je stíhána vazebně. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tresty odnětí svobody až na 10 let. Do současné doby byly jako tzv. náhradní hodnota za spáchaný trestný čin zajištěny nemovitosti, finanční hotovost či luxusní hodinky v předpokládané hodnotě téměř 30 milionů Kč. Policejnímu orgánu se ve věci podařilo zajistit jako důkaz 19 CNC strojů, na které měly být dotační prostředky čerpány. Zajištěné stroje (o celkové hmotnosti více než 100 tun) byly uskladněny v součinnosti s Hasičským záchranným sborem ČR.

Věc dozoruje evropská pověřená žalobkyně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). 
plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
28. června 2023

Odkazy do noveho okna

Bořek 2

Bořek 2 

Detailní náhled

Bořek 3

Bořek 3 

Detailní náhled

Bořek 4

Bořek 4 

Detailní náhled

Bořek 5

Bořek 5 

Detailní náhled

Bořek 6

Bořek 6 

Detailní náhled

Bořek 1

Bořek 1 

Detailní náhled

Bořek 7

Bořek 7 

Detailní náhled

Bořek 8

Bořek 8 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem