Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Neodesílejte žádné ověřovací kódy na telefonní čísla!

RAKOVNICKO – Podvodník vylákal z lidí 10 tisíc korun. 

Varujeme před podvodníky!

Pokud Vás bude někdo kontaktovat prostřednictvím mobilního telefonu a žádat Vás o přeposlání ověřovacího kódu, který se tváří v SMS zprávě jako zpráva od mobilního operátora, buďte ve střehu! Nikomu žádné kódy neposílejte, nediktujte ani nepřeposílejte! Pokud tak učiníte, můžete se stát obětí podvodu a můžete přijít o nemalé částky peněz.

Důvěřivost se nevyplatila dvěma lidem, kteří na podvodné zprávy zareagovali.
Neznámý pachatel se 5. února opakovaně pokusil získat přístup k účtu mobilního operátora šedesátileté ženy a jedenapadesátiletého muže, a to takovým způsobem, že využil možnosti k zasílání ověřovacího kódu pro získání přístupu do účtu. Poškozené ženě i muži od rána do odpoledních hodin 5. února přišlo na jejich soukromá telefonní čísla několik SMS zpráv z infolinky mobilního operátora, ve kterých byla zaslána hesla pro přístup do účtu mobilního operátora. Následně oběma na jejich telefony přišly SMS zprávy z cizího telefonního čísla (vydávající se za společnost jednoho z mobilních operátorů), jejichž obsahem byla nabídka soutěže s možností vyhrát nový mobilní telefon. Podmínkou výhry mobilu bylo zaslání ověřovacích kódů, které poškození obdrželi v předchozích SMS zprávách odeslaných z cizích telefonních čísel.
Samozřejmě nešlo o žádné zařazení do soutěže, ale o dobití kreditu na cizí telefonní čísla.
Každý z podvedených lidí přišli o částku 5 tisíc korun českých.

! ! ! Policie varuje ! ! !

Podvodníci používají stále podobné triky a přicházejí si tak na nemalé finanční částky. Dalším podvodným trikem může být i to, že na mobilní telefon poškozeného přijde nevyžádaná textová zpráva obsahující autorizační kód. Krátce poté poškozenému zavolá neznámý člověk a omluví se, že jeho autorizační kód poškozenému přišel omylem. Bývá slušný a přesvědčivý a  požádá o přeposlání či sdělení tohoto kódu. Pokud tak poškozený učiní, bude o nějakou finanční částku ochuzen. Neznámý podvodník si totiž na náhodně či cíleně vybrané telefonní číslo poškozeného krátce předtím objednal přes internet zboží nebo službu, za niž chtěl platit mobilním telefonem formou takzvaných m-plateb. Dokončení objednávky je v tomto případě podmíněno vypsáním autorizačního kódu do příslušné kolonky. A tento kód je odeslán na telefonní číslo důvěřivého poškozeného. Podvodník poté zavolá a vyrukuje s historkou o omylu.

Jedinou ochranou je nepřeposílat ani nesdělovat obsah žádné SMS zprávy, která Vám nepatří a kterou po Vás někdo cizí vyžaduje s tím, že jde o omyl. Přes SMS zprávy ani přes jinou komunikaci přes internet (Facebook apod.) neposílejte nikdy ani žádná svá hesla či další jiné údaje. Nikdy nevíte, kdo se skrývá na druhé straně.
Pokud se navzdory tomuto varování i Vy dostanete do obdobné situace, zavčas o tom uvědomte svého operátora, ten může totiž zmíněný převod finančních prostředků velmi rychle zablokovat.

Pokud ještě někdo z Vás byl stejným či obdobným způsobem podveden, obraťte se na Policii České republiky a podvodné jednání nahlaste.

 

 

nprap. Michaela Richterová
Tisková mluvčí
P ČR Rakovník
9. února 2017
 

vytisknout  e-mailem