Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Nenechávejte cennosti v autě

PRAHA VENKOV - VÝCHOD - Další řidiči doplatili na to, že nedbali základních preventivních pravidel a neuposlechli neustále opakovaná preventivní doporučení policistů.  

Neznámý pachatel  se vloupal dne 21. ledna 2015 do vozidla zaparkovaného před domem v Brandýse nad Labem. Rozbil skleněnou výplň pravých zadních dveří  a odcizil z něj tašku, v které byl IPad, sluneční brýle a finanční hotovost  50 000,- Kč. Odnesl si i roletu sloužící jako kryt zavazadlového prostoru. Na poškození způsobil pachatel škodu    25 000,- Kč a 125.000,-Kč na odcizení.

Stejného dne v průběhu deseti minut  se neznámý pachatel vloupal do osobního vozidla  ve městě  Úvaly v ulici Pražská. Z vozidla odcizil dámskou kabelku, kterou majitelka nechala ve vozidle. V ní měla IPad s nabíječkou, nabíječku k mobilnímu telefonu,  dvě peněženky s celkem sedmi tisíci korunami,  platební  karty, doklady od vozidla, občanský a řidičský průkaz. Celková škoda se vyšplhala na téměř 25 000,- Kč.

Stejně neopatrný byl i řidič,  který  si nechal věci ve vozidle na parkovišti u prodejny v obci Nehvizdy. Nejen že mu způsobil, zatím neznámý pachatel ,  škodu na vozidle, ale odcizil mu během deseti minut  věci za 35 000, - Kč.

Nejlepší  a  nejjednodušší  prevencí je nedat zlodějům šanci a ve vozidlech nic cenného nenechávat. Nedejte zlodějům šanci!

Auto není trezor !

Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky a jiná zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, videokamery, doklady od vozidla či jiné osobní doklady, peněženky či volně položené peníze. Vedle cenných věcí nenechávejte ve vozidle ani další věci, např. oblečení. I zdánlivě „bezcenná" věc může pachatele nalákat.

Ani zavazadlový prostor vozidla není vhodný pro úschovu cenných věcí
Nikde, zejména před obchodem, restaurací či třeba budovou zaměstnání nedávejte okatě do kufru cenné věci. Pachatelé si často své oběti právě na takových místech vytipují a při vloupání do vozidla jdou tzv. najisto. Proto vezměte věci vždy sebou.
 

Před ochodem od vozidla
Před odchodem od vozidla zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzavření a uzamčení všech dveří vozidla. Aktivujte všechna zabezpečovací zařízení, kterými Vaše vozidlo chráníte! Vozidlo zabezpečte i tehdy, vzdalujete-li se od něj třeba jen, abyste vyložili nákup.

Doporučujeme:

 • ve svých vozidlech nevystavujte žádné věci, ani prázdnou igelitovou tašku (zavazadla ve vozidle nenechávejte kolemjdoucím na očích)
 • nenechávejte žádné cenné věci ve vozidle (ani když od vozu odcházíte na malou chvíli)
 • při manipulaci s nákupem dbejte na bezpečnost
 • sledujte  své okolí a zavazadla v prostoru odemčeného vozidla
 • nepokládejte volně peněženku nebo klíče na střechu vozidla
 • věnujte pozornost svému okolí při  vykládání nebo nakládání zakoupeného zboží
 • nenechávejte nic cenného ve vozidle (kde nic není, ani zloděj neuspěje)
 • zabezpečením  vozidla ztížíte pachateli krádež
 • využívejte hlídaná parkoviště
 • neparkujete v místech, kde dochází často ke krádežím
 • zajímejte se o bezpečnější systém ochrany vozidla
 • při odchodu od vozidla zkontrolujte uzavření oken, dveří, střešního okénka
 • zamykejte vozidlo (i když se vzdalujete od vozidla jen na chvíli)
 • doklady osobní i k vozidlu  neukládejte do  palubní přihrádky
 • nenechávejte svá auta na opuštěných místech


por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí
P ČR Praha venkov - VÝCHOD
23.ledna 2015
 

vytisknout  e-mailem