Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Nelegální výkopy archeologických nálezů nezůstanou bez postihu

ČESKOLIPSKO - K Máchovu jezeru se sjíždějí nejrůznější hledači "pokladů", policisté jim věnují zvýšenou pozornost. 

Vypuštěné Máchovo jezero na Doksku přilákalo v posledních několika týdnech kromě zvědavých turistů také hledače historických  cenností, kteří se ve zdejším prostoru procházejí s detektory kovů, skládacími lopatkami a polními rýči. Tito lidé se tu velmi často dostávají do konfliktu se zákonem. Čeho se vlastně kopáním do dna jezera dopouštějí ?

Podle zákona o státní památkové péči č. 20/1987 Sb. se ten, kdo provádí neoprávněné výkopy na území s archeologickými nálezy, dopouští přestupku, za který mu příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností může uložit pokutu až do výše 2 000 000 korun.

Archeologickým nálezem se přitom rozumí věc, která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí. Do tohoto časového úseku například spadá i nález z období 2. světové války.

Movité archeologické nálezy jsou vlastnictvím kraje, v jehož územním obvodu byly učiněny.

Ze zákona o státní památkové péči vyplývá i to, že o archeologickém nálezu, který nebyl učiněn při provádění archeologických výzkumů oprávněnými pracovníky, musí být učiněno oznámení  nejbližšímu muzeu nebo archeologickému ústavu, a to buď přímo nebo prostřednictvím obce, v jejímž územním obvodu k archeologickému nálezu došlo. Kdo poruší tuto oznamovací povinnost, dopouští se přestupku, za který mu příslušný krajský úřad může ve správním řízení uložit pokutu až do výše 4 000 000 korun. 

Pokud si někdo přivlastní archeologický nález, jehož hodnota dosáhne částky nejméně 5 000 korun, dopouští se přečinu zatajení věci a v případě jejího znehodnocení i přečinu poškození cizí věci.

Policisté proto v těchto dnech dění na Máchově jezeře monitorují a zjistí-li, že někdo  z přítomných majitelů detektoru kovů porušil zákon o státní památkové péči, jeho jednání zadokumentují a případ oznámí k dalšímu opatření příslušnému úřadu do správního řízení. Trestné činy řeší samostatně orgány činné v trestním řízení. Policisté přitom velmi úzce spolupracují s pracovníky vlastivědného muzea.

V prostoru Máchova jezera dnes policejní hlídka přistihla 36letého muže z Litoměřicka při tom,  jak se s lopatkou v ruce snažil vykopat nález, na který před tím reagoval jeho detektor kovů. Posléze se ukázalo, že ze země vykopal současné mince v celkové hodnotě  30 korun. Nicméně tím, že tu  prováděl neoprávněný výkop, se dopustil přestupku a proto ho policisté převezli na místní služebnu k podání vysvětlení. Jeho případ  projedná ve správním řízení Městský úřad v České Lípě. Namátkové policejní  kontroly na Máchově jezeře budou pokračovat i nadále.

14. 11. 2014
por. Bc. Ivana Baláková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem