Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nelegální prodej hromadně účinných zbraní – 6 obviněných

Kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech obvinili 6 osob z trestného činu nedovoleného ozbrojování. V této věci šlo o obchod se zbraněmi, které byly zpětně upraveny na střelbu dávkou, a dále výrobu tlumičů hluku výstřelu i hlavních částí k těmto zbraním. 

Na případu s krycím názvem KOV pracovali detektivové NCOZ necelý rok. Postupně zjistili, že se dva muži z jižních Čech měli spolčit za účelem výroby hlavních částí hromadně účinných zbraní (způsobilých současně usmrtit více lidí) a zakázaných doplňků, jejich kompletace a následného prodeje.

Tato dvojice měla od loňského roku nakupovat materiál pro výrobu hlavní samopalů SA vz. 61 a útočných pušek SA vz. 58. Po jejich vyrobení mělo docházet k úpravě hlavní pro možnost osazení tlumičem. Uvedení muži si dále měli opatřit ze Slovenska několik kusů zbraní CZ Škorpion vz. 61 upravených pro střelbu náboji typu Flobert (na Slovensku volně prodejných jako zbraně kategorie D nepodléhající registraci). U nich podle závěrů kriminalistů vyměnili hlavně za nově vyrobené v původní ráži 7.65 mm Browning, čímž měli uvést zbraně opět do stavu způsobilého pro střelbu dávkou. Tímto způsobem měla být rovněž pořízena a upravena jedna útočná puška SA vz. 58. Muži měli dále vyrobit několik tlumičů hluku výstřelu.

Dvojice mužů měla následně prodat tyto plně funkční zbraně schopné střelby dávkou, a to konkrétně jednu útočnou pušku SA vz. 58, dva samopaly vz. 61 a dva tlumiče hluku výstřelu. Tyto zbraně či zakázané doplňky podle závěrů kriminalistů zakoupily tři další osoby za celkovou částku v řádech několika desítek tisíc korun.

Někteří z obviněných měli dále přechovávat čtyři plně funkční samopaly SA vz. 61 a jeden samopal polské výroby vz. 63 (P 63) RAK. Dále měli připravovat nákup a kompletaci minimálně čtyř útočných pušek vz. 58 a čtyř samopalů vz. 61, jejichž výrobu již měli započít zhotovením hlavní pro uvedené hromadně účinné zbraně.

V rámci několika domovních prohlídek kriminalisté NCOZ zajistili značné množství dalších nelegálně držených zbraní (pistole, revolvery, pušky), střelivo a hlavní části zbraní podléhající povinné registraci. Zajištěn byl rovněž nelegálně držený dělostřelecký granát a několik kusů vojenské pyrotechniky.

Všechny zajištěné zbraně kriminalisté NCOZ odeslali na příslušné expertizy. Dělostřelecký granát a vojenskou pyrotechniku si převzala Pyrotechnická služba Policie ČR.

V případě pravomocného rozsudku hrozí 4 osobám až osmiletý trest odnětí svobody (ostatní jsou obviněny pro trestný čin nedovoleného ozbrojování s nižší trestní sazbou). Stíhání všech osob probíhá na svobodě. Věc dozoruje Okresní státní zastupitelství v Prachaticích.

Pod článkem jsou k dispozici fotografie zajištěných zbraní


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
19. října 2017

vytisknout  e-mailem