Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Nelegální migrace v ČR za období 7. týdne 2014 (10. – 16. února 2014)

Policisté cizinecké policie řešili v týdnu od 10. do 16. února 2014 celkem 77 případů nelegální migrace. Zjištění cizinci se ve většině případů zdržovali na našem území po uplynutí doby platnosti pobytového oprávnění.  

1) Mezinárodní letiště
 
     Na mezinárodním letišti Václava Havla v Praze policisté cizinecké policie zjistili 13 nelegálně pobývajících cizinců, kteří v době stanovené schengenským vízem nevycestovali z území ČR.
     Jednalo se o státní příslušníky Ruské federace (4 os.), Saudské Arábie (3 os.), Spojených arabských emirátů (1 os.), Ázejbájdžánu (1 os.), Kazachstánu (1 os.), Mongolska (1 os.), Sýrie (1 os.) a Turecka (1 os.).
     Vstup byl na mezinárodním Letišti Václava Havla v Praze odepřen 3 cizincům. 2 státní příslušníkům Turecka a 1 osobě nezjištěné státní příslušnosti.
    
     Na ML Pardubice byl ruskému občanovi odepřen vstup na území ČR. Cizinec nepředložil platné vízum nebo povolení k pobytu.
 
     V přijímacím středisku Zastávka u Brna požádali v uvedeném týdnu 2 cizinci o mezinárodní ochranu. Občan Ruské federace, který překročil dobu stanovenou schengenským vízem o jeden den a občanka Nigérie, která je trvale zařazena v Evidenci nežádoucích osob o mezinárodní ochranu žádá již po 3.
 
     Na základě Dublinské úmluvy byli na letiště Praha dopraveni 2 občané Sýrie, jeden ze Švédska a druhý z Norska. Česká republika je v obou případech odpovědným státem za posouzení jejich žádostí o mezinárodní ochranu, kterou tyto osoby podaly na území jiného členského státu. Důvodem odpovědnosti za posouzení žádostí je skutečnost, že ČR v minulosti vydala dotčeným osobám vízum či udělila pobyt.
   
2) Nelegální pobyt zjištěný na teritoriu krajských ředitelství policie
           
     V 7. týdnu 2014 bylo zjištěno 58 cizinců, kteří se na území České republiky nacházeli v nelegálním postavení. Z toho 28 cizinců bylo zjištěno v Praze. Z celkového počtu nelegálně pobývajících cizinců se nejčastěji jednalo o státní příslušníky Ukrajiny (14 os.), Libye (11 os.), Ruské federace (6 os.), saudské Arábie ( 3 os.) a Uzbekistánu ( 3 os.).
 
     Občané Ukrajiny se zdržovali na našem území nejčastěji po uplynutí doby povoleného pobytu a nebo opakovaně po vydaném správním nebo soudním vyhoštění. Všichni zjištění občané Libye pobývali v lázeňských zařízeních v ČR a překročili dobu pobytu stanovenou vízem. Státní příslušníci Ruské federace pobývali na našem území po uplynutí doby povoleného pobytu a bez povolení k pobytu.
 
     Cizinců, kteří pobývali na našem území, přestože byli zařazeni do Evidence nežádoucích osob, bylo zjištěno 11, nejčastěji státní příslušníci Ukrajiny (5 os.), Slovenska (2 os.) a Polska (2).  
 
 
    
Padělané nebo pozměněné doklady
 
     V Praze byl policejní hlídkou zadržen občan Ghany, který u sebe neměl žádné doklady a odmítal uvést svoji totožnost. Na OCP v Praze - Karlíně, kam byl muž převezen, mu byli později doručeny doklady – italská ID karta, povolení k pobytu a cestovní pas. Doklady byly po kontrole vyhodnoceny jako celkové padělky. Ve věci bylo zahájeno správní řízení za účelem správního vyhoštění a cizinec byl převezen do ZZC Bělá-Jezová. 
   
 
Trestné činy
 
     Podezření ze spáchání trestného činu poškození cizích práv bylo sděleno občance Vietnamu, která měla při konání jazykové zkoušky z českého jazyka na Obchodní akademii v Ústí nad Labem vyplněné odpovědi i u otázek, které ještě nezazněly, a znalost těchto odpovědí bez poslechu není možná. Osvědčení o znalosti českého jazyka je, podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky, povinnou náležitostí při žádosti o udělení trvalého pobytu.
    

vytisknout  e-mailem