Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
podhomepage

Policie České republiky – Služba cizinecké policie

 

Nelegální migrace v ČR za období 10. týdne 2014 (od 3. do 9. března 2014)

Policisté cizinecké policie řešili v týdnu od 3. do 9. března 2014 celkem 71 případů nelegální migrace. Zjištění cizinci se ve většině případů zdržovali na našem území po uplynutí doby platnosti pobytového oprávnění.  

1) Mezinárodní letiště
 
     Na mezinárodním letišti Václava Havla v Praze policisté cizinecké policie zjistili 6 nelegálně pobývajících cizinců, kteří v době stanovené schengenským vízem nevycestovali z území ČR.
     Jednalo se o státní příslušníky Ruské federace (2 os.), Vietnamu (2os.), Indie (1 os.) a demokratické republiky Kongo (1 os.).
.
     Vstup byl na mezinárodním Letišti Václava Havla v Praze odepřen 10 cizincům. Jednalo se o 9 občanů Arménie, kteří nepředložili doklady prokazující účel a zabezpečení podmínek k pobytu na našem území a vzniklo tak podezření, že po uplynutí platnosti víza neopustí schengenský prostor. Dalším cizincem byl vietnamský státní příslušník, který předložil při hraniční kontrole policistům cestovní doklad s pozměněným záznamem o prodloužení doby jeho platnosti.
    
     Dne 6.3.2014 bylo na letiště v Praze-Kbely vojenským speciálem dopraveno 10 těžce zraněných cizinců, státních příslušníků Ukrajiny, kteří bezprostředně po příletu projevili úmysl požádat o mezinárodní ochranu. Z letiště byli převezeni do Fakultní nemocnice v Praze, kde byli hospitalizováni.
 
     Na mezinárodním letišti v Pardubicích byla zjištěna žena ruské státní příslušnosti, která pobývala na území ČR po překročení doby platnosti víza.
 
     V přijímacím středisku Zastávka u Brna požádali v uvedeném týdnu 2 cizinci o mezinárodní ochranu. Státní příslušník Vietnamu a státní příslušník Běloruska se dostavili bez platného víza.
 
     Na základě Dublinské úmluvy byli na naše území dopraveni na letiště Václava Havla 2 cizinci, z Dánského království občan Sýrie a z Belgického království občan Gruzie.  
 
   
2) Nelegální pobyt zjištěný na teritoriu krajských ředitelství policie
           
     V 10. týdnu 2014 bylo zjištěno 52 cizinců, kteří se na území České republiky nacházeli v nelegálním postavení. Z toho 23 cizinců bylo zjištěno v Praze. Z celkového počtu nelegálně pobývajících cizinců se nejčastěji jednalo o státní příslušníky Libye (15 os.) a Ukrajiny (13 os.).
 
     Z celkového počtu zajištěných cizinců se 23 osob zdržovalo na našem území po uplynutí doby povoleného pobytu, nejčastěji občané Libye.
 
     Cizinců, kteří pobývali na našem území po vydaném správním nebo soudním vyhoštění, bylo zjištěno 14, nejčastěji státní příslušníci Ukrajiny.
 
     15 cizinců se na našem území zdržovalo bez jakéhokoli povolení k pobytu. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Ukrajiny.
 
     Dále bylo zjištěno 14 cizinců, kteří pobývali na našem území, přestože byli zařazeni do Evidence nežádoucích osob. Nejvíce občané Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu.
 
Padělané nebo pozměněné doklady
 
    V Praze se cizinec při kontrole prokázal policejní hlídce ID kartou Bulharska, která byla odborným posouzením vyhodnocena jako pozměněný doklad.
 
     Podezření ze spáchání přečinu napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky, poškození cizích práv a podvodu šetří Krajské ředitelství policie hl. města Prahy. Jedná se o případ ukrajinského státního příslušníka, který byl v březnu 2013 osloven jiným cizincem s nabídkou možnosti vyřízení zdravotního pojištění za úplatu 7 000,- Kč. Oslovený Ukrajinec vyplnil žádost a zaplatil druhému muži částku 7 000,-Kč. Za dva dny si po té vyzvedl hotovou kartičku zdravotní pojišťovny VZP. Ta byla v říjnu 2013 po odborném zkoumáním vyhodnocena jako celkový padělek.
 
    
 
 

vytisknout  e-mailem