Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Někdo oslňoval zeleným laserem letadlo

KLADENSKO – Posádka s více než sto cestujícími musela přistát. 

Slánští policisté se zabývají případem týkajícím se oslňování letadla zeleným laserem, čímž neznámý pachatel ohrozil při letu více než 130 osob v letadle (z toho byla na palubě sedmičlenná posádka). 

Operátoři tísňové linky 158 přijali 12. srpna, půl hodiny po půlnoci, oznámení o oslnění pilota letadla zeleným laserem. Paprsky laseru byly zaznamenány z blíže nezjištěného místa, pravděpodobně z Kladna.

Na oznámenou událost bylo okamžitě vysláno několik policejních hlídek, včetně policejního vrtulníku. Bohužel se ale nepodařilo možného pachatele vypátrat.

Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, za což pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětím svobody na 3 roky až 8 let.

Oslnění pilotů může způsobit katastrofu letadla, protože člověk na několik vteřin může ztratit orientaci, což mu znemožní se soustředit na přístroje, které ho navádí k přistání.

Ačkoliv je někdo přesvědčen, že laserová show na různých oslavách či akcích je neodmyslitelnou součástí anebo jiné neuvážené zacházení s takovým zařízením je zábava, je třeba si uvědomit i následky! V těchto případech naštěstí nedošlo k žádným fatálním událostem, což nevyvrací riziko neštěstí, ke kterému by mohlo dojít. 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
12. srpna 2022

vytisknout  e-mailem