Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nejtragičtější víkend v roce 2024

Vyhodnocení dopravně bezpečnostní akce „Velikonoce“ 

V období jarních velikonočních svátků proběhla dopravně bezpečnostní akce „Velikonoce“. Od pátku 29. března do pondělí 1. dubna dohlíželo okolo 3 tisíc policistů na bezpečnost silničního provozu na dopravních tazích po celé České republice.

Cílem akce nebyla jen represe, ale také prevence. Zvýšenou přítomnost policejních hlídek jste mohli zaznamenat zejména na místech s vysokým dopravním zatížením a na rizikových úsecích našich silnic či v turisticky atraktivních oblastech.
Policisté z dopravní i pořádkové služby zaměřovali svou pozornost nejen na kontrolu řidičů, zda za volant neusedli ovlivněni alkoholem či jinými návykovými látkami, ale také na dodržování rychlostních limitů, technický stav vozidel, věnování se řízení a na další pravidla silničního provozu ovlivňující bezpečnost a plynulost.
Policisté během dopravně bezpečnostní akce odhalili celkem 4799 dopravních přestupků, které v naprosté většině vyřídili s řidiči přímo na místě v příkazním řízení. Dohromady uložili pokuty za téměř 5,5 milionů korun.

Nejčastěji řidiči porušili5.png
- rychlost v obci i mimo obec – 1769
- technický stav – 1120
- nepoužití bezpečnostní pásů a zádržných systémů – 266
- způsob jízdy – 182
- jízda v jízdních pruzích – 118
- držení hovorového nebo záznamového zařízení – 140
- železniční přejezdy – 24
- předjíždění – 21
- přednost – 33
- přednost – přechody – 2
- omezení jízdy některých vozidel § 43 odst. 1 – 59
- ostatní přestupky – 778
- dálniční poplatky – 290
- požití alkoholu – 154
- požití jiných návykových látek – 52
 - zadrženo řidičských průkazů – 143
- zadrženo pachatelů trestných činů – 43
- zadrženo hledaných osob - 7

Účastníci:
- motocyklisté – 44
- chodci – 18
- cyklisté – 27
- jiní účastníci – 41


Kontrola CEPAN neboli centrální evidence přeplatků a nedoplatků
Policisté kontrolovali při dopravně bezpečnostní akci také nedoplatky řidičů. V rámci CEPAN mohou vyžadovat policisté při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pravomocné pokuty za dopravní delikty. Oprávnění jim umožňuje také zadržet registrační značky nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou v případě, že nedoplatek nebude na místě uhrazen.

- uhrazené nedoplatky – 90
- celková výše vybraných nedoplatků – 183 829 Kč2.png
- zadržení RZ nebo přiložení tzv. botičky – 9
- dodatečně uhrazené nedoplatky – 5 za celkovou částku 73 700 Kč


Dopravní nehody
V průběhu velikonočních svátků řešili policisté na českých silnicích celkem 751 dopravních nehod. U 55 srážek zjistili policisté přítomnost alkoholu. Lehké zranění utrpělo 221 účastníků silničního provozu a těžce jich bylo zraněno 18. K tragickým událostem nedocházelo o svátečních dnech, pátek a pondělí, ale nejtragičtějšími dny se stal v tomto roce víkend, při kterém vyhaslo 7 životů.
Hlavní příčiny dopravních nehod byla rychlost (106), předjíždění (9), nedání přednosti v jízdě (77), nesprávný způsob jízdy (364), ostatní (195).kpt. Irena Pilařová
tiská mluvčí PP ČR
2. dubna

vytisknout  e-mailem