Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Nejrizikovější dny pro chodce nás teprve čekají

ZLÍNSKÝ KRAJ: V našem kraji zemřelo letos 5 chodců. 

Policisté v rámci Zlínského kraje s příchodem podzimních měsíců věnují každoročně zvýšenou pozornost nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu, kterými jsou chodci. Zákon chodcům od loňského února ukládá povinnost mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, pokud se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Chodcům hrozí za toto porušení zákona v příkazním řízením pokuta do 2 000 korun.  

V letošním roce zemřelo v našem kraji při dopravních nehodách už 5 chodců, přičemž 4 z těchto smrtelných nehod se staly za tmy a chodci neměli žádné reflexní prvky. Za celý loňský rok evidujeme 3 úmrtí chodců při dopravních nehodách (všechny za tmy), všechny se staly v prosinci, což je pro chodce spolu s listopadem jeden z nejrizikovějších měsíců. Letos nás nejrizikovější dny teprve čekají.

Od začátku letošního roku do konce října evidujeme ve Zlínském kraji 135 dopravních nehod s účastí chodců, přičemž 104 nehod se stalo ve dne, 22 kolizí v noci s veřejným osvětlením a 9 v noci bez veřejného osvětlení. Při těchto 9 nehodách byly 4 smrtelné, 3 s těžkým zraněním a 2 se zraněním lehkým.

Za dobrých světelných podmínek (ve dne a v noci s veřejným osvětlením) se stalo 126 dopravních nehod, při kterých 1 chodec zemřel, 27 se zranilo těžce, 90 chodců lehce a při 15 nehodách vyvázli chodci bez zranění.

Rok 2015 pak byl pro chodce ve Zlínském kraji oproti roku následujícímu velmi tragický. Na silnicích Zlínského kraje zemřelo 15 chodců, přičemž 12 nehod se stalo za tmy.

Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Chodec, který si neuvědomí, že mu nestačí pouze vidět přijíždějící vozidlo, ale musí hlavně on sám být viděn, si zahrává se svým životem. Vidět a být viděn je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích.

Policisté napříč Zlínským krajem se budou na problematiku viditelnosti chodců v těchto dnech zaměřovat nejen preventivně, ale i represivně. Jedna z mnoha preventivních akcí zaměřená na chodce proběhla v pondělí v Otrokovicích a další včera v Kroměříži.

10. listopadu 2017, mjr. Mgr. Lenka Javorková     

  

vytisknout  e-mailem