Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nejhledanější osoby EU

Nové stránky pomohou dostat uprchlíky do vězení. 

Dnes spustil EUROPOL nové internetové stránky www.eumostwanted.eu , které zveřejňují nejhledanější osoby Evropy. Evropská síť jednotek cíleného pátrání (ENFAST), jejíž součástí jsou i specialisté na pátrání z Policejního prezidia ČR, na stránkách zveřejňuje vždy dvě nejhledanější osoby z daného státu. Návštěvníci stránek uvidí tváře nejhledanějších zločinců Evropy, a přes kontaktní formulář mohou kriminalistům i anonymně předat poznatky, které k osobám mají. Tuto informaci ihned obdrží přímo národní jednotka pátrání vyhlašujícího státu. Díky svobodnému pohybu osob je možné, že se na území členských států mohou pohybovat i osoby hledané v jiných státech a policisté uvítají veškeré informace, které mohou pomoci při jejich dopadení.
 
Již několik let vydávají justiční orgány Evropský zatýkací rozkaz, který umožňuje na území Evropské unie rychlý zásah policistů proti hledaným osobám a jejich rychlé předání do země, která zatykač vydala. Jedná se o nejefektivnější a nejrychlejší způsob, kterým je možné uprchlíky dostat před soud, či do výkonu trestu odnětí svobody. Za dobu fungování tohoto institutu v rámci ENFAST – evropské sítě jednotek cíleného pátrání, realizovali čeští specialisté při pátrání po nejnebezpečnějších osobách 35 zásahů na hledané osoby. Jedním z posledních závažných případů, který řešili, bylo zadržení nebezpečného pachatele, který v německém hlavním městě spáchal vraždu a bezprostředně po činu uprchl do ČR. Němečtí kolegové na muže ihned vydali Evropský zatýkací rozkaz. Jeho stopa vedla do Ústí nad Labem, kde byl policisty z odboru pátrání Policejního prezidia lokalizován a zadržen. Během několika dnů byl v rámci předávacího řízení předán do rukou německým justičním orgánům.
 
EUROPOL spuštěním stránek navázal na úspěšné internetové stránky, které již provozuje INTERPOL a americká FBI. Tyto stránky již delší dobu pomáhají lokalizovat a zadržet nejhledanější zločince na světě.
 
V rámci Policie ČR je kontaktním místem a národní jednotkou ENFAST odbor pátrání úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky.
 
29.1. 2016
por. David Schön
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem